Reklama

Aspekty

„Kto w rodzinie – ten nie zginie”

ALEKSANDRA BĄK: – 24 marca po raz dziewiąty rozpocznie się w Zielonej Górze Festiwal Życia, jaki jest jego cel?

KS. DR MARIUSZ DUDKA: – Festiwal jest przede wszystkim podyktowany dwoma ważnymi wydarzeniami: 24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Życia, a 25 marca Dzień Świętości Życia. Bliskość tych dwóch dni w jakiś sposób zaprasza nas do tego, abyśmy jako Kościół na czele z biskupem oraz wszystkie ruchy i stowarzyszenia pomagające drugiemu człowiekowi przy współudziale pani marszałek, prezydenta Zielonej Góry włączyli się wspólnie i zachęcili innych do właściwej afirmacji życia, pokazania radości, wartości życia w małżeństwie i rodzinie.

Reklama

– Hasło tegorocznego festiwalu brzmi :„Kto w rodzinie – ten nie zginie”…

– Tak, tegoroczne hasło jest mocno związane z tematem, który zadaje nam papież Franciszek. Podczas spotkań biskupów polskich w czasie wizyty „ad limina apostolorum” mocno wybrzmiała troska papieża o rodzinę. Chcemy szczególnie pokazać rolę rodziny w obronie życia i konieczność ochrony rodziny jako takiej. Naszym dziadkom było znane powiedzenie: „Co w rodzinie, to nie zginie” – uważamy, że warto je przypomnieć po to, by ukazać wartość „inwestowania” w tę podstawową komórkę społeczną. Inwestowania poprzez czas, relacje, pogłębianie miłości. Każdy z nas wnosi w rodzinę przede wszystkim swoją własną godność osoby ludzkiej, wnosi swoje talenty, zdolności, wnosi ten szczególny i wyjątkowy koloryt. Chcemy, by to wybrzmiało podczas festiwalu, ponieważ rodzina, w którą się inwestuje, która opiera się na wartościach szanujących życie, jest płodna. I gdy rodzi się w niej nowe życie, będące darem od Boga – Dawcy Życia, to jesteśmy o nie spokojni.

– Jak festiwal będzie wyglądał w naszej diecezji?

– W tym roku poszczególne parafie organizują pewne własne wydarzenia lokalne, najczęściej związane z dniem 25 marca, podczas którego inicjuje się Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia koncentrują się przede wszystkim na Festiwalu Życia w Zielonej Górze. Festiwal rozpocznie się w poniedziałek 24 marca i potrwa do niedzieli. W programie są: rozwiązanie konkursu literackiego w szkołach, uroczysta Eucharystia z duchową adopcją także w Głogowie i Gorzowie, spektakl Teatru Kleryckiego „Zdumienie”, projekcja filmu „Największy z cudów”, koncert zespołu „New Life’M” i tzw. Wieczór Chwały, czyli wspólne uwielbienie. Na zakończenie w niedzielę odbędzie się Marsz dla Życia, na który zapraszamy wszystkich, szczególnie rodziny, nie tylko z Winnego Grodu. Chcemy, by to one ukazywały wartość rodziny – w ten sposób zainwestują w swoją rodzinę i ukażą jej wartość społeczeństwu. Im więcej nas będzie, tym większy też będzie przekaz społeczny o tym, że rodzina jest wielką wartością, bo jest środowiskiem naszego uświęcenia.

2014-03-11 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miód na serce

Niedziela małopolska 37/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

festiwal

Regina Korczak-Watycha

Egzotyczne zespoły i te rodzime tworzyły niezwykłą mozaikę kultur, tradycji, ale i wspólnych pasji

Egzotyczne zespoły i te rodzime tworzyły niezwykłą mozaikę kultur,
tradycji, ale i wspólnych pasji

Pięćdziesiąt lat ma Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. W 1968 r. po raz pierwszy zespoły z zagranicy pojawiły się pod Giewontem, nie tylko dając początek trwającej do dziś tradycji spotkań, ale przede wszystkim rozwijając dotychczasową formułę

Idea rywalizacji i prezentowania różnorodnego folkloru była realizowana dużo wcześniej. Dzieje festiwalowych zmagań w Zakopanem sięgają II Rzeczypospolitej. W 1935 r. na zorganizowanym po raz pierwszy „Święcie Gór” pojawili się górale podhalańscy, żywieccy, sądeccy i beskidzcy, a także Huculi, Łemkowie i Bojkowie. To właśnie Huculi zdobyli najważniejsze nagrody. Po II wojnie światowej pojawił się cykl wydarzeń zwany „Jesienią Tatrzańską”. Jego formuła była nieco inna, a prezentacja zespołów stanowiła tylko jeden z punktów programu. Jednak już w połowie lat 60. dostrzeżono potencjał w występach przybliżających tradycyjne zwyczaje mieszkańców gór i po raz pierwszy w historii zdecydowano się zaprosić więcej zespołów – także spoza Polski. Międzynarodowa rywalizacja rozpoczęła się tym samym w 1968 r. I trwa do dziś.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Fisher: eutanazja to katastrofalne rozwiązanie

2021-07-25 14:31

[ TEMATY ]

eutanazja

Australia

Vatican News

Legalizacja eutanazji i wspomaganego samobójstwa byłaby katastrofalnym posunięciem – ostrzegł abp Anthony Fisher, komentując przygotowania australijskiego parlamentu Nowej Południowej Walii do debaty na ten temat.

Jego zdaniem prawo pozwalające na zabijanie osób starszych lub ciężko chorych dzieli ludzi na dwie kategorie: tych, których życie jest nienaruszalne, chronione przez prawo, oraz tych, którym może ono zostać odebrane. „Trzeba być bardzo ostrożnym przy wprowadzaniu takich regulacji. Mają one nieraz nieprzewidywalne konsekwencje” – powiedział metropolita Sydney.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję