Reklama

Głos z Torunia

Pielgrzymka maturzystów diecezji toruńskiej na Jasną Górę 2014

Powołanie – wyraz miłości Pana Boga

Cieszę się ogromnie mocno, że mogę być z kolejnym pokoleniem młodych diecezjan toruńskich, którzy ze swoimi duszpasterzami, wychowawcami i katechetami podtrzymują tę tradycję i przychodzą, aby najważniejsze sprawy swojego życia zawierzać Panu Bogu – mówił bp Józef Szamocki do maturzystów diecezji toruńskiej podczas ich pielgrzymki na Jasną Górę. Odbyła się ona 1 marca pod hasłem: „Wierzę w Syna Bożego” i nawiązywała do myśli przewodniej roku duszpasterskiego w Polsce

Dobrze, że tak jest, iż na progu dorosłości maturzyści na czele z Księdzem Biskupem oraz opiekunami przybywają do domu Matki, aby zapatrzeć się w Jej oczy, a Ona prowadzi do Jezusa i przyjaźni z Nim oraz wskazuje nieustannie na swojego Syna, mówiąc, jak kiedyś w Kanie Galilejskiej: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5).

Wzrastać w mądrości

Wszystkich niezależnie od wieku Maryja uczy miłości do Boga i drugiego człowieka, jak wzrastać w mądrości i w łasce, a ten proces będzie trwać do końca naszych dni. Takie doświadczenie było udziałem ok. 2 tys. młodych z różnych zakątków diecezji, którym towarzyszyło ok. 50 duszpasterzy oraz wielu wychowawców, nauczycieli, katechetów, dyrektorów szkół. Złożyli oni również podziękowanie Matce Najświętszej za dar peregrynacji Jej Cudownej Ikony w diecezji toruńskiej. Otwierali serca na łaskę przebaczenia w sakramencie pokuty, przyjęli Jezusa w znaku chleba, przedstawiali własne pragnienia, troski i radości oraz swoich najbliższych, przyjaciół, tych, których kochają. W domu Królowej Polski i Królowej ludzi młodych patrzyli na Matkę Bożą i Jej Syna. – Tajemnica tej Ikony odsłania przed nami spojrzenie i gest Maryi wskazujący na Jezusa; na Jezusa, którego młodzi w swoim życiu mają spotkać, odkryć i poznać – mówi ks. dr Artur Szymczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży. – Na spotkanie w tym wyjątkowym miejscu, jakim jest Sanktuarium Jasnogórskie, zapraszamy młodych, którzy są w momencie niezwykle ważkim w ich życiu, aby tu wraz z Maryją, kontemplując oblicze Jezusa, zaczerpnęli moc do codziennych zmagań, aby tu odkrywali sens i cel swojego życia oraz wolę Bożą kierowaną do nich.

Bądź ze Mną

Reklama

Centralnym punktem pielgrzymki była koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego w intencji maturzystów. W imieniu Jasnej Góry zebranych powitał podprzeor o. Łukasz Buzun OSPPE, który zwrócił uwagę na znaczenie w życiu człowieka wewnętrznej pewności, że kierunek, który obiera, ma sens. I Eucharystia jest takim odzyskiwaniem duszy, jest pokarmem dla duszy. W tym kontekście życzył, aby ten czas był błogosławiony.

W homilii bp Józef Szamocki przypomniał, że każdy z nas jest umiłowanym dzieckiem Boga i to doświadczenie dziecięctwa Bożego będzie odkrywał przez całe życie. Wyjaśnił, czym jest powołanie kojarzone przede wszystkim w kategoriach pracy do wykonania albo roli do spełnienia. Niełatwo rozumieć powołanie jako konsekwencję miłości Boga, która przychodzi do każdego z nas z osobna. Dlatego Jezus proponuje: – Chodź i bądź ze Mną. Zamieszkaj ze Mną. Ja chcę zamieszkać w twoim sercu. Wzrastajmy razem, a rozpoznasz, co czynić. To zadanie dla wszystkich: być z Nim zawsze. – Myślę, że to czujecie dzisiaj, kiedy jesteście tutaj, na Jasnej Górze, tego nie chcecie utracić, zwłaszcza kiedy będziecie już dokonywać bardziej samodzielnych wyborów, wchodząc w dorosłe życie – mówił Biskup Józef. W tym procesie wzrastania ważne są: ufność, nieustanne szukanie Jezusa, pragnienie Jego miłości i obecności. Dokonuje się to w modlitwie, czynie, miłości, wolontariacie, np.w Szkolnych Kołach Caritas. A dziś miejscem osobistego spotkania z Jezusem jest właśnie Częstochowa. – Odkrywamy Go w tajemnicy modlitwy, Pisma, Eucharystii i w tej wspólnocie, ucząc się miłowania. Od was będzie dużo zależało, jaki będzie dzień jutrzejszy, jaka będzie Polska za 10, 20 lat – podkreślił Ksiądz Biskup. Zachęcał więc młodych, aby zawierzyli się Bogu jako kochającemu Ojcu.

Ponadto młodzież uczestniczyła w nabożeństwie różańcowym w Kaplicy Cudownego Obrazu (przygotowali młodzi z Nowego Miasta Lubawskiego), podążała śladami męki i śmierci Jezusa w czasie Drogi Krzyżowej na wałach (z Brodnicy) oraz wysłuchała konferencji o. Marcina Ciechanowskiego, paulina, rekolekcjonisty, duszpasterza młodzieży, egzorcysty posługującego w Sanktuarium Jasnogórskim, a na zakończenie uczestniczyła w Apelu Jasnogórskim. Oprawę muzyczną Mszy św. przygotowała młodzież z Grudziądza.

Tajemnica szczęścia

Reklama

O. Marcin Ciechanowski OSPPE na przykładzie wiary Abrahama, który uwierzył Bogu wbrew prawom natury, wyjaśnił różnicę między wiarą w Boga a wiarą Bogu. Dla Niego bowiem nie ma rzeczy niemożliwych. Trzeba tylko, czy aż, uwierzyć. Modlitwa o pomyślność na maturze jest ważna, ale najważniejsza jest osobista relacja z Bogiem. Dlatego o. Marcin pytał: Po co żyjesz? Co łączy cię z Jezusem? Czy potrafisz Bogu uwierzyć, że to, co ci mówi, jest dla ciebie dobre, że ma dla ciebie wspaniały plan? Chodzi o to, aby wybrać Boga w swoim życiu, by Go nie stracić tu, na ziemi, a potem w wieczności, tym bardziej że teraz życie wieczne jest mało namacalne. Bóg oferuje wszystkim szczęście, a tym, co odrywa od Niego, jest grzech będący nieszczęściem dla człowieka. W tym duchu zachęcał do nawrócenia, czystości przedmałżeńskiej, korzystania z sakramentów pokuty i Eucharystii, ponieważ – jak powiedział – aby odrzucić Boga wystarczy, że nie przyjmujemy Go w Komunii św.

Ojciec paulin wyjawił młodym źródło tego, czego szukają, mówiąc, że prawdziwym szczęściem jest Bóg, bo w Nim jest wieczność. – Tylko Bóg jest dla ciebie szczęściem, które nie kończy się, nie umrze – podkreślił i dodał: – W jaki sposób dziś przeżywasz Mszę św. i przyjmujesz Komunię św., w taki sposób będzie przeżywał wieczność. Zachęcając do życia z Bogiem, który jest czystą miłością, oznajmił, że On całą wieczność chce spędzić z tobą! Piękna perspektywa. Ogromny zaszczyt i honor oraz największa nagroda.

Może warto potraktować to jako zadanie na tegoroczny Wielki Post...

* * *

Mówią maturzyści

Na Jasnej Górze już byłam i wróciłam z wielką tęsknotą; chciałam tu być po raz kolejny. A intencja – na pewno matura, ale myślę, że takie rozważne, mądre wkroczenie w dorosłość, by łask od Boga nigdy nam nie brakowało, by Maryja też nam je upraszała cały czas. Czuje się też jedność młodych ludzi – piękne uczucie.
Ola

Pielgrzymka na Jasną Górę to dla mnie przede wszystkim spotkanie z Maryją. Nawet nie chodzi o same słowa, o to, jak te intencje ułożyć w głowie tak ładnie, ale o kontakt, by być bliżej Niej. Na początku, gdy staliśmy przy wejściu do kaplicy, z daleka widzieliśmy Obraz, a potem przesuwaliśmy się coraz bliżej i czuło się bliskość, by w końcu zobaczyć wyraźnie rysy Jej twarzy. To jest wspaniałe przeżycie spotkać Ją twarzą w twarz i powierzyć swoje intencje. Przyjechałem tu – jak wszyscy maturzyści pewnie – z prośbą o pomyślność na maturze, o światło Ducha Świętego przez Jej wstawiennictwo, również modlimy się za naszego nauczyciela, który poważnie choruje, rodzina powierzyła swoje intencje, więc modlę się też za swoją rodzinę.
Dominik

2014-03-11 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U Maryi przed maturą

Niedziela sandomierska 13/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

maturzyści

ks. Adam Stachowicz

Bp Edward Frankowski przewodniczył Mszy św.

Bp Edward Frankowski przewodniczył Mszy św.

Zjazd rozpoczął się rejestracją uczestników i spotkaniem w Auli o. Kordeckiego. W tym roku spotkanie z „ciekawym człowiekiem” poprowadził Marcin Kaczmarzyk, pracownik naukowo-dydaktyczny na politechnice rzeszowskiej. Opowiedział o swoim wypadku, w którym stracił całkowicie wzrok, lewą dłoń i część prawej ręki, cudem zachowując życie.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb ks. Henryka Nowika

2021-08-04 22:56

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

ks. Henryk Nowik

Kuria Diecezjalna w Zielonej Górze

ks. dr Henryk Nowik

ks. dr Henryk Nowik

W niedzielę 1 sierpnia 2021 r. w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze, w 88. roku życia i 64. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę ks. kan. dr Henryk Nowik.

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem ks. Biskupa zostanie odprawiona w czwartek, 5 sierpnia br., o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze (od godz. 10.30 czuwanie modlitewne), a po niej nastąpią dalsze obrzędy pożegnalne na cmentarzu komunalnym w Zielonej Górze (nowa część).

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo wiary - Piesza Pielgrzymka Arch. Gnieźnieńskiej

2021-08-05 18:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Gniezno

BPJA

- Pielgrzymki piesze są wielkim świadectwem wiary i miłości. One uświadamiają nam jak ważne jest osobiste przylgnięcie do Chrystusa - powiedział na Jasnej Górze Prymas Polski. Abp Wojciech Polak witał pielgrzymów arch. gnieźnieńskiej, którzy pieszo i na rowerach dotarli do Sanktuarium.

- Myślę, że ci, którzy przeżywają dzisiaj różne kryzysy, są zgorszeni, zawiedzeni Kościołem, ale też przeżywają osobiste problemy, w tym świadectwie wiary pielgrzymów mogą znaleźć odrodzenie – mówił Prymas Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję