Reklama

Niedziela Świdnicka

Relikwie trafiły do polanickiej świątyni

Niedziela świdnicka 11/2014, str. 5

[ TEMATY ]

relikwie

Przemysław Awdankiewicz

Relikwie św. s. Faustyny Kowalskiej uroczyście powitano w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Polanicy-Zdroju.

Nim jednak mogło się tak stać, najpierw – jeszcze w 2013 r. – specjalnym pismem, potwierdzonym przez biskupa świdnickiego ks. prof. Ignacego Deca ks. prał. Antoni Kopacz, proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, zwrócił się do Najczcigodniejszej Matki Generalnej Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach o przyznanie relikwii.

Reklama

W uzasadnieniu prośby podał powody: rozwijający się kult Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny Kowalskiej, i jego różnorakie przejawy oraz utworzenie Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy.

Na odpowiedź czekano aż do połowy lutego. Wówczas to s. Ignacja Bazan powiadomiła Księdza Proboszcza o pozytywnym rozpatrzeniu prośby i przyznaniu relikwii św. Faustyny I stopnia w postaci kawałka kostki Świętej. Ustaliła dzień przekazania relikwii na 28 lutego, na godz. 11.

Ostatni dzień lutego przejdzie do historii polanickiego Kościoła. Grupa Miłosierdzia Bożego wraz z proboszczem ks. prał. Antonim Kopaczem udała się do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach po odbiór relikwii św. Faustyny Kowalskiej. Wczesnym rankiem, o godz. 5, busem użyczonym przez Zgromadzenie Sióstr Józefitek przedstawiciele grupy z proboszczem wyruszyli na pielgrzymkę. Po trzygodzinnej podróży dotarli do klasztoru Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Tam dołączył do grupy ks. Marcin Zawada, wikariusz – opiekun grupy.

Reklama

– Wszyscy zostali bardzo serdecznie przyjęci przez siostry, a s. Dobrawka, pochodząca ze Słowacji, oprowadziła pielgrzymów po nowej świątyni i przekazała wiele ciekawych faktów z życia św. s. Faustyny – opowiadają parafianie. – O godz. 11 w starym sanktuarium Ksiądz Prałat odprawił Mszę św. w intencji parafian, po której nastąpił moment uroczystego przekazania relikwii wraz z certyfikatem. Siostra Vianeja, przekazująca relikwie, nawiązała do życia św. s. Faustyny, przybliżając ideę Miłosierdzia Bożego i pogratulowała przybycia do parafii „nowej parafianki”, w postaci cząstki Świętej. Podkreśliła, że przekazanie relikwii odbywa się w historycznym momencie, ponieważ w ubiegłą sobotę w sanktuarium odbywały się uroczystości 82. rocznicy objawienia siostrze Faustynie wizerunku Jezusa „Jezu, ufam Tobie!”.

W odpowiedzi Ksiądz Prałat na ręce sióstr Ignacji i Vianei złożył serdeczne podziękowanie Matce Generalnej Zgromadzenia Sióstr za tak cenny dar dla naszej parafii i sanktuarium, przybliżył historię naszego sanktuarium i zaprosił do polanickiej parafii siostry, które to zaproszenie przyjęły.

Po uroczystości przekazania relikwii pielgrzymi udali się do nowo powstającego „Centrum Jana Pawła II”.

– Tam przy relikwiach bł. Jana Pawła II i w kaplicy, gdzie znajduje się płyta z jego grobu, dziękowaliśmy za wielkie dary Boże uzyskane przez wstawiennictwo Błogosławionego, za ten jakże wielki dzień dla nas, grupy Miłosierdzia Bożego i całej parafii – relacjonują uczestnicy wyjazdu.

2014-03-11 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oddany bez reszty

Niedziela rzeszowska 10/2014, str. 3

[ TEMATY ]

relikwie

Ks. Paweł Białek

12 lutego w Tarnowcu obyło się uroczyste wprowadzenie relikwii bł. ks. Władysława Findysza – pierwszego męczennika wśród ofiar systemu komunistycznego w Polsce. Nieprzypadkowo wydarzenie to wpisuje się w serię comiesięcznych nabożeństw w intencji Ojczyzny, które będą odprawiane w tarnowieckim sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Błażej Kmieciak prostuje fałszywą tezę mediów o skali pedofilii wśród duchownych

2021-07-28 12:51

[ TEMATY ]

raport

Adobe Stock

Raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii nie daje podstaw do wniosku, że 30% pedofilów to duchowni - podkreśla w rozmowie z KAI szef Komisji Błażej Kmieciak, prostując tezę prezentowaną wczoraj przez wiele mediów. Wedle badań przytoczonych w ogłoszonym wczoraj Raporcie, duchowni są sprawcami około 1 procenta przestępstw pedofilskich.

Publikujemy treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Asyż: przygotowania do odpustu Porcjunkuli

2021-07-29 17:52

[ TEMATY ]

Asyż

odpust porcjunkuli

Vatican News

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli. Decyzją miejscowego ordynariusza w tym roku przywrócona zostanie dawna tradycja zwana „asyskim przebaczeniem”. W kościele Matki Bożej Anielskiej jako pierwsi otrzymają je mieszkańcy Asyżu, na wzór przebaczenia, jakie otrzymał św. Franciszek, a które obecnie znane jest właśnie jako odpust Porcjunkuli.

Abp Domenico Sorrentino podkreśla, że Biedaczyna z Asyżu uczy zaczynania wszystkiego, wychodząc od Ewangelii. „Dla niego Kościół odradza się wówczas, gdy zanurza się w Ewangelii i ginie, gdy zaczyna od niej odchodzić” – przypomina ordynariusz tego umbryjskiego miasta. Mieszkańców Asyżu zachęca do sięgnięcia do nauczania św. Franciszka z kapituły w 1221 roku, które, jak mówi, może być nie tylko zachętą do odnowy życia chrześcijańskiego, ale również budowania bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję