Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Do Pierwszej Komunii w trzeciej klasie

Biskup Grzegorz Kaszak postanowił, iż w diecezji sosnowieckiej Pierwsza Komunia św. będzie udzielana dzieciom pod koniec trzeciej klasy szkoły podstawowej. Stosowny dekret Ksiądz Biskup podpisał 1 marca br.

Reklama

Postanowienie dotyczy uczniów, którzy rozpoczną naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych od dnia 1 września 2014 r. Indywidualne skrócenie tego trzyletniego przygotowania możliwe jest w szczególnych i uzasadnionych przypadkach. Powinno być ono zgodnie wypracowane przez rodziców, duszpasterzy i katechetów oraz zaakceptowane przez dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

– Oznacza to, że od 1 września 2014 r. we wszystkich klasach pierwszych szkół podstawowych, niezależnie od wieku dzieci, należy wprowadzić nową „Podstawę programową katechezy Kościoła katolickiego w Polsce”, zatwierdzoną przez Konferencję Episkopatu Polski 8 marca 2010 r. w Warszawie. Nowa podstawa zakłada przesunięcie terminu Pierwszej Komunii św. z klasy drugiej do klasy trzeciej szkoły podstawowej. Zmiana ta podyktowana jest przesunięciem obowiązku szkolnego na dzieci 6-letnie, dyrektywami Komisji Wychowania Katolickiego KEP i koniecznością dostosowania „Podstawy programowej katechezy” do europejskich ram kwalifikacji dla uczenia się na każdym etapie – wyjaśnia ks. dr Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Jednocześnie przypomina, że zgodnie z dekretem w sprawie podręczników katechetycznych obowiązujących w diecezji sosnowieckiej podpisanym przez biskupa Grzegorza Kaszaka 1 marca 2013 r. w szkołach znajdujących się na terenie naszej diecezji należy korzystać wyłącznie z podręczników Wydawnictwa „Jedność” i Księgarni św. Wojciecha. Wydawnictwa informują jednocześnie o wycofaniu w tym roku z druku starych podręczników.

Eucharystia wraz z komunią św. jest niezwykłym darem Boga, który jest pokarmem dla człowieka. Bardzo ważna jest rola rodziców w przygotowaniu dziecka do tak doniosłego wydarzenia, jakim jest w ich życiu Pierwsza Komunia św. Wyrazem tego powinno być systematyczne uczestnictwo w niedzielnej Mszy św., rozwijanie życia modlitwy, życia duchowego, a także zainteresowanie katechezą.

2014-03-11 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W diecezji radomskiej w tym roku Pierwszej Komunii Świętej nie będzie

[ TEMATY ]

Pierwsza Komunia św.

diecezja

Ewa Pietrus/Hallelu Jah

Biskup Henryk Tomasik zwrócił się do rodziców o pogłębianie współpracy z duszpasterzami i katechetami w celu dobrego przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii Świętej. W tym roku w diecezji radomskiej nie będzie udzielany ten sakrament, lecz dopiero w 2015 roku. Jest to m.in. wynik nowelizacji ustawy oświatowej Konferencji Episkopatu Polski, która uchwałą z dnia 28 września 2010 roku ustaliła, że dzieci będą przystępowały do I Komunii św. w klasie trzeciej.

CZYTAJ DALEJ

Błażej Kmieciak prostuje fałszywą tezę mediów o skali pedofilii wśród duchownych

2021-07-28 12:51

[ TEMATY ]

raport

Adobe Stock

Raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii nie daje podstaw do wniosku, że 30% pedofilów to duchowni - podkreśla w rozmowie z KAI szef Komisji Błażej Kmieciak, prostując tezę prezentowaną wczoraj przez wiele mediów. Wedle badań przytoczonych w ogłoszonym wczoraj Raporcie, duchowni są sprawcami około 1 procenta przestępstw pedofilskich.

Publikujemy treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Sześć medali zdobyli polscy uczniowie na 62. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej

2021-07-29 17:48

[ TEMATY ]

uczniowie

medal

olimpiada matematyczna

Karol Porwich

Jeden złoty i pięć srebrnych medali zdobyli polscy uczniowie na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej – poinformowało w czwartek MEiN. Z powodu pandemii odbyła się ona w formule zdalnej. Rywalizowali w niej uczniowie ze 107 krajów.

Złoty medal zdobył Radosław Żak z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję