Reklama

Niedziela Sandomierska

Alumni o bł. Kadłubku

Niedziela sandomierska 11/2014, str. 7

[ TEMATY ]

seminarium

Alicja Trześniowska

Przedstawienie o życiu bł. Wincentego Kadłubka

Przedstawienie o życiu bł. Wincentego Kadłubka

250. rocznicę kultu bł. Wincentego Kadłubka, patrona Sandomierza i diecezji sandomierskiej, uczciła grupa alumnów czwartego roku Wyższego Seminarium Duchownego przygotowaniem inscenizacji o Błogosławionym.

Reklama

Przedstawienie zostało najpierw zaprezentowane w obecności bp. Krzysztofa Nitkiewicza i bp. Edwarda Frankowskiego, wspólnoty seminaryjnej i Kapituły Katedralnej, spotykając się z uznaniem ze strony audytorium. Następnie zostało przedstawione mieszkańcom miasta w Katolickim Domu Kultury.

Na klerycki spektakl złożyły się sceny ukazujące ważne etapy z życia Wincentego Kadłubka (urodzonego ok. 1155-1160, zmarłego 8 marca 1223 r.). Scenariusz przedstawienia przygotował kleryk Piotr Wilk. Za najważniejsze etapy życia Błogosławionego uznano: Jego przygotowania do stanu rycerskiego, marzenia o poznawaniu odległych centrów nauki i kultury, następnie zdobywanie wiedzy w Krakowie, potem na uniwersytetach w Bolonii i Paryżu. Kolejne sceny przenosiły akcję do Polski, ukazując mistrza Kadłubka jako kanclerza dworu Kazimierza Sprawiedliwego, uczonego, patriotę, kronikarza dziejów ojczystych, zaś po śmierci księcia jako prepozyta sandomierskiej kolegiaty, potem biskupa krakowskiego i na koniec zakonnika cysterskiego w Jędrzejowie. Wprowadzono scenę ogłoszenia Wincentego Kadłubka błogosławionym mocą bulli papieża Klemensa z 1764 r. Podkreślono zasługi mistrza Wincentego dla Kościoła i narodu polskiego, Jego troskę w modlitwie o Ojczyznę i wszystkie stany, ukazując Go jako wzór dla współczesnych Polaków w gorliwości apostolskiej, patriotycznej, naukowej i społecznej. Jako wyjątkową postać, która uczy jak żyć, aby dojść do Boga, jak kochać Ojczyznę i szanować naród.

Tłem dla wydarzeń z życia Błogosławionego były zdjęcia miejsc, w których przebywał: dworów, uczelni, świątyń oraz odpowiednio dobrana muzyka. Zadbano też o piękne stroje. Nawiązując do „Kroniki polskiej” mistrza Wincentego, do inscenizacji wprowadzono za pomocą teatru cieni legendę o Wisławie (Wandzie) i królu Popielu, oraz sekwencję filmową z procesją alumnów w bazylice katedralnej w Sandomierzu, gdzie znajduje się ołtarz ze sceną Widzenia Matki Bożej przez Wincentego Kadłubka oraz gotycki relikwiarz z Jego relikwiami.

2014-03-11 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: rodzina jest środowiskiem życia miłości

[ TEMATY ]

seminarium

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

„Życie całych społeczeństw, narodów, państw, Kościoła, zależy od tego, czy rodzina jest pośród nich prawdziwym środowiskiem życia i środowiskiem miłości” - uważa abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski gościł w bydgoskim seminarium duchownym na zaproszenie bp. Jana Tyrawy.

W swoim wystąpieniu metropolita poznański skupił się na wskazaniach pastoralnych wypracowanych podczas XIV Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów, który odbył się w dniach 4-25 października 2015 roku w Watykanie. Temat obrad dotyczył „Powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym”.

CZYTAJ DALEJ

15 lat temu abp Wacław Depo został biskupem - dołącz do modlitwy za jego dalszą posługę!

2021-08-05 10:36

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

5 sierpnia 2006 r. papież Benedykt XVI mianował Ks. prał. Wacława Depo biskupem diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Dziś, w 15 rocznicę tego radosnego wydarzenia, ogarnijmy modlitwą Księdza Arcybiskupa.

Modlitwa za abp Wacława Depo

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca katolików Brazylii do zaangażowania w media

2021-08-05 18:40

[ TEMATY ]

media

Brazylia

papież Franciszek

Vatican News

Franciszek zachęcił brazylijskich katolików do angażowania się w media. Papieskie wezwanie znalazło się w centrum refleksji podczas ogólnokrajowego spotkania przedstawicieli mediów kościelnych w Brazylii. Z powodu obostrzeń pandemicznych obrady odbyły się w formie webinaru.

W przesłanym liście papież Franciszek wyraził zachętę do angażowania się w tworzenie chrześcijańskich środków informacyjnych. Jak podkreślił Ojciec Święty, „w rzeczywistości, chrześcijanie są wezwani, aby byli znakiem nadziei i solidarności w społeczeństwie brazylijskim dotkniętym boleśnie przez panującą pandemię, inspirowani przez wiarę i zaufanie, że Zmartwychwstały Pan towarzyszy swoim uczniom do końca czasów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję