Reklama

Niedziela Legnicka

La Guadalupana odwiedziła Legnicę

La Guadalupana – Ta, która depcze węża – tak określają Matkę Bożą Meksykanie, która objawiła się w 1531 r. prostemu Indianinowi Juanowi Diego. Jej objawienie przyczyniło się do chrystianizacji ludów zamieszkujących obecny Meksyk. Kopia cudownego obrazu Matki Bożej odwiedziła Legnicę

Niedziela legnicka 11/2014, str. 1

[ TEMATY ]

Matka Boża

Ks. Waldemar Wesołowski

Kiedy Matka Boża ukazała się Juanowi Diego, chciała, by ta wiadomość dotarła do miejscowego biskupa. Maryja życzyła sobie, by na miejscu objawienia powstała kapliczka. Powiedziała: „Chcę mieć świątynię w miejscu, w którym okażę współczucie twemu ludowi i wszystkim ludziom, którzy szczerze proszą mnie o pomoc w swojej pracy i swoich smutkach. Tutaj zobaczę ich łzy. Ale uspokoję ich i pocieszę”. Znakiem, który przekonał biskupa o prawdziwości zdarzenia, był wizerunek Maryi, jaki pojawił się na poncho Indianina. Powstały na materiale z włókna agawy, powinien rozpaść się po maksymalnie 20 latach. Przetrwał do dziś i odbiera wielką cześć. Znaczące jest to, że Maryja objawia się jako brzemienna. Świadczy o tym czarny pas, jakim jest przepasana. Potwierdzają to Jej słowa wypowiedziane do Juana Diego: „Drogi synku, kocham cię. Jestem Maryja, zawsze Dziewica, Matka Prawdziwego Boga, który daje i zachowuje życie. On jest Stwórcą wszechrzeczy, jest wszechobecny. Jest Panem nieba i ziemi”. Pod wpływem objawień Aztekowie odeszli od składania ofiar z ludzi, masowo zaczęli przyjmować chrzest. Dziś Maryja z Guadalupe czczona jest jako patronka życia, obrończyni życia poczętego, jako ta, która wszystkim niesie prawdziwego Boga – Jezusa. Warto przy tej okazji wspomnieć, że papież Jan Paweł II odbył swoją pierwszą podróż apostolską właśnie do Guadalupe w Meksyku, a w 2002 r. ogłosił świętym Juana Diego.

Młody męczennik z Meksyku

Reklama

Peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej z Guadalupe towarzyszą relikwie bł. José Sáncheza del Río, który zginął za wiarę w 1928 r. podczas prześladowań Kościoła w Meksyku. 14-letni chłopiec przyłączył się do armii Cristeros, aby walczyć przeciwko rządowi, który miał na celu zniszczenie Kościoła katolickiego. Dostał się do niewoli, gdzie torturami próbowano go skłonić, by wyrzekł się Chrystusa. Był jednak nieugięty. Zginął z rąk swojego ojca chrzestnego, składając świadectwo wiary: „Viva Christo Rey”, „Niech żyje Chrystus Król”. Życie tego młodego męczennika ukazane zostało w filmie pt. „Cristiada”. Wraz z innymi męczennikami tego okresu został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI w 2005 r. Proboszcz parafii pw. św. Józefa ks. Jan Pazgan w Legnicy, w której gościł obraz i relikwie powiedział: – Ta wizyta to doskonała okazja do zastanowienia się nad naszą wiarą. Maryja wskazuje nam na Jezusa, za którym mamy iść przez życie. Jednak, patrząc na świadectwo młodego męczennika, powinniśmy sobie postawić pytanie: ile dla Chrystusa jesteśmy w stanie poświęcić?

Modlitwa i rekolekcje

Obraz i relikwie przybyły do Legnicy z inicjatywy ludzi świeckich, którzy mają wielkie nabożeństwo do Matki Bożej. Te święte znaki odwiedziły parafię pw. św. Jacka i św. Jana Chrzciciela. Ks. Andrzej Ziombra z parafii pw. św. Jacka powiedział: – Przy obrazie modliliśmy się szczególnie o poszanowanie dla poczętego życia; za rodziny z naszej parafii, zwłaszcza te, które przeżywają chwile trudne oraz o rozwiązywanie problemów małżeńskich, których coraz więcej pojawia się w naszym mieście. Na kilka dni obraz i relikwie zatrzymały się u św. Józefa. Tam, w Środę Popielcową rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne. – Razem z Maryją chcemy wejść w ten czas przygotowania do Wielkiej Nocy. Podczas rekolekcji polecamy opiece Maryi nasze rodziny. Myślimy też o małżeństwach, które pragną potomstwa, ale z różnych przyczyn nie mogą się go doczekać. Matce Bożej z Guadalupe powierzamy nasze radości i smutki, wierząc, że nas wysłucha – powiedział proboszcz ks. Jan Pazgan. Podczas rekolekcji o maryjnych objawieniach mówił ks. Andrzej Bakun, pracujący obecnie we Włoszech. – Zwracam szczególną uwagę na przesłania Maryi, które są wciąż aktualne. Maryja prosi o modlitwę w intencji pokoju, wzywa też do zadośćuczynienia za popełniane grzechy i zniewagi – powiedział rekolekcjonista. Matka Boża oraz bł. José odwiedzili także legnicką katedrę oraz parafię Świętej Rodziny.

2014-03-11 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lourdes: grota Massabielska znów otwarta

[ TEMATY ]

Matka Boża

Lourdes

GRAZIAKO

CZYTAJ DALEJ

Św. Maksymilian Maria Kolbe – Rycerz Niepokalanej

Niedziela podlaska 31/2018, str. VII

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Z pewnością większości kojarzy się przede wszystkim z obozowym pasiakiem i oddaniem życia za współwięźnia, jednak jego męczeńską śmierć poprzedziło wiele lat równie heroicznej walki, aby zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną

Dwie korony

CZYTAJ DALEJ

Ivan Rupnik autorem obrazu na 10. Światowe Spotkanie Rodzin

2021-07-29 13:17

[ TEMATY ]

obraz

obraz

spotkanie rodzin

Światowe Spotkanie Rodzin

www.diocesidiroma.it

W Watykanie zaprezentowano oficjalny obraz, który będzie towarzyszył Światowemu Spotkaniu Rodzin 2022 w Rzymie. Namalowane farbami winylowymi dzieło zatytułowane „To wspaniałe misterium” przedstawia kilka scen z biblijnego wesela w Kanie Galilejskiej. Jego autorem jest Marko Ivan Rupnik, ksiądz i artysta ze Słowenii.

10. Światowe Spotkanie Rodzin będzie przebiegać pod hasłem "Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”. Spotkanie, w którym weźmie udział także papież, zaplanowano na 22-26 czerwca 2022 i ma stanowić zamknięcie ogłoszonego przez papieża Franciszka w marcu „Roku Rodziny Amoris-laetitia”. Początkowo miało się ono odbyć w tym roku, zostało jednak przesunięte na 2022 ze względu na pandemię koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję