Reklama

Niedziela Lubelska

Misja – dobrze wychowywać

Wychowanie ludzi silnej wiary, świadomych patriotów i obywateli, osoby sprawne w działaniu społecznym i gospodarczym to główne cele programu Akademii Młodzieżowej, opracowanego i realizowanego przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo z Lublina. Program działa już od 20 lat. Proponowany jest szkołom, parafiom, świetlicom i innym ośrodkom zrzeszającym młodzież. Obecnie uczestniczy w nim ponad 600 młodych osób. W roku szkolnym 2013/14 z programu korzysta 5 parafii archidiecezji lubelskiej

Niedziela lubelska 11/2014, str. 8

[ TEMATY ]

młodzi

Archiwum Fundacji

Akademia Młodzieżowa wychowuje w duchu patriotyzmu i wartości religijnych, kształtuje postawy odpowiedzialności i zaangażowania, buduje tożsamość narodową, integruje środowisko lokalne. Pomysł na działania w parafiach zrodził się naturalnie. Kościół przyciągający i angażujący młodzież, staje się miejscem wspólnych spotkań w duchu radości i wzajemnego wsparcia. Zwiększa to możliwość przekazywania wiedzy o Bogu, wzmacniania wiary, wychowania i rozwoju młodzieży. Angażowanie młodych w Akademię Młodzieżową daje również pewność rodzicom, że ich dziecko znajduje się w bezpiecznych rękach i wzrasta w dobrym środowisku.

Dobre wychowanie w parafiach

Reklama

Każda z parafii, która przystąpiła do programu Akademii Młodzieżowej, otrzymała zestaw sprawdzonych metod działania – podręcznik z dobrymi praktykami. Nad ich realizacją czuwają wyszkoleni instruktorzy akademii. Najczęściej są to dotychczasowi animatorzy życia parafialnego, znacznie rzadziej osoby spoza parafii. Organizatorom programu zależy, żeby nie budować nowych struktur pracy z dziećmi i młodzieżą. – Korzystamy z zastanych rozwiązań, chcemy je ubogacać, czynić bardziej skutecznymi – podkreślają. Temu też służą częste szkolenia i wizytacje trenerów akademii, którzy wspierają ośrodki dobrymi radami i gotowymi pomysłami.

Od września 2013 r. z programu akademii korzysta 5 parafii pw.: św. Mikołaja w Lublinie, św. Barbary w Łęcznej, Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jastkowie, Znalezienia Krzyża Świętego w Końskowoli oraz pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Organizując różnego rodzaju wydarzenia: religijne, kulturalne, społeczne czy naukowe, młodzież ma możliwość odkrywania oraz rozwijania swoich zdolności i talentów. Akademia jest swojego rodzaju „kuźnią potencjału” młodych ludzi i miejscem wzrostu świadomości obywatelskiej. Owocem działań w parafiach są wydarzenia, które integrują młodzież i dorosłych oraz ożywiają życie wspólnoty. Przykładowe działania to: Parafialne Dni Społeczne, nabożeństwa Bractwa Różańcowego, cykliczne katechezy, debaty na ważne tematy, kiermasze i loterie, festyny i pikniki rodzinne. Takie wydarzenia będące „małymi świętami parafialnymi” spajają środowisko oraz urozmaicają życie społeczności lokalnej.

Zapraszamy do współpracy

Dotychczasowa współpraca umacnia w przekonaniu o słuszności i skutecznym działaniu programu Akademii Młodzieżowej. Praca przynosi owoce. Działalność młodych jest widoczna w środowisku lokalnym i daje dużo dobrego zarówno młodzieży, jak również całej społeczności parafialnej. Dlatego Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo serdecznie zaprasza kolejne parafie do współpracy. Wszelkie pytania można kierować pod adresem: Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo, tel./fax (81) 745-71-62, www.fsd.lublin.pl, e-mail: akademia@fsd.lublin.pl.

2014-03-11 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ignacjańskie Dni Młodzieży

[ TEMATY ]

młodzi

spotkanie

BOŻENA SZTAJNER

W Starej Wsi na Podkarpaciu dobiegają końca X Ignacjańskie Dni Młodzieży (IDM) organizowane w dniach od 28 lipca do 1 sierpnia przez ojców jezuitów. Przez cztery dni młodzi uczestniczyli w Mszach św., nabożeństwach oraz różnotematycznych warsztatach.
Spotkanie zgromadziło, łącznie z wolontariuszami, blisko 450 osób. – Jest to przede wszystkim młodzież z duszpasterstw jezuickich. IDM stanowią zwieńczenie odbywających się wcześniej rekolekcji tych wspólnot – mówi KAI o. Damian Mazurkiewicz, dyrektor IDM.

Jak każde tego typu spotkanie, podczas IDM-u nie brakuje czasu na modlitwę i skupienie. Specyfiką są natomiast różne warsztaty, których łącznie zaplanowano 38. Były to np. językowe, radiowe, komputerowe, muzyczne, sportowe, artystyczne, a nawet tak nietypowe jak pieczenie chleba na liściu kapusty. – Każdy człowiek ma jakieś talenty i chcemy, aby miał możliwość ich odkrywania i rozwijania, aby później dzielić się nimi z innymi – wyjaśnia o. Mazurkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Fatima: restrykcje podczas uroczystości związanych z dniem imigranta

2021-08-04 17:14

[ TEMATY ]

Fatima

objawienia fatimskie

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Przed Bazyliką w Fatimie

Obchodzone 13 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie uroczystości związane z dniem imigranta odbędą się dla masowej liczby pielgrzymów, ale wciąż będą obowiązywały restrykcje sanitarne, podały władze tego portugalskiego ośrodka kultu.

Wydarzenie to poprowadzi arcybiskup Luksemburga, kardynał Jean-Claude Hollerich SJ. Władze rektoratu w Fatimie sprecyzowały, że na wydarzenie zbiegające się w czasie ze 104. rocznicą sierpniowego objawienia fatimskiego, powinno dotrzeć wielu Portugalczyków, którzy na co dzień mieszkają w innych krajach Europy, głównie we Francji i Szwajcarii. Restrykcje na terenie sanktuarium, m.in. nakaz korzystania z masek ochronnych i zachowania dystansu społecznego, będą wciąż obowiązywać pomimo ogłoszenia pod koniec lipca przez rząd Portugalii stopniowej eliminacji do września restrykcji sanitarnych. Utrzymany też zostanie limit wejścia na główny plac sanktuarium do 7500 pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Dać się porwać! Pielgrzymi z Bochni na przystanku w Bieżanowie

2021-08-05 17:25

[ TEMATY ]

Tarnów

Norbert Polak

Pątnicy dołączą do krakowskiej pielgrzymki

Pątnicy dołączą do krakowskiej pielgrzymki

Pielgrzymi z Bochni pod przewodnictwem ks. Pawła Skraby przybyli do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie-Bieżanowie, by posilić się i pomaszerować dalej do Jasnogórskiej Pani.

Czekaliśmy z proboszczem i ministrantem na przybycie gości, którzy mieli się wyłonić z zakrętu. Deszcz, ostatnie przygotowania i refleksje ks. Bogdana Markiewicza na temat sensu pielgrzymowania. - Od wieków mówi się, że pielgrzymka to rekolekcje w drodze. Szczególnie teraz, w okresie pandemii, gdy jest związana z trudnościami, obostrzeniami, taka pielgrzymka ma szczególne znaczenie - podkreślił i dodał: - Cieszę się, że już od kilkunastu lat pielgrzymka z Bochni zatrzymuje się u nas, gdzie pątnicy odpoczywają, wyruszają, a kolejnego dnia dołączają do pielgrzymki krakowskiej na Jasną Górę. Zazwyczaj jest to grupa 70-80 osób, w większości ludzie młodzi. Jako wspólnota parafialna cieszymy się również dlatego, że pielgrzymom powierzamy wszystkie nasze intencje, trudności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję