Reklama

Niedziela Lubelska

Dzieło Nowej Ewangelizacji

Uroczystym posłaniem ewangelizatorów rozpoczęła się realizacja projektu „Źródło”. W ciągu ponad 5 lat rekolekcje kerygmatyczne i towarzysząca im peregrynacja kopii Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża obejmą całą archidiecezję

W niedzielę 2 marca Eucharystii z posłaniem ok. 140 ewangelizatorów: kapłanów, osób życia konsekrowanego i świeckich, przewodniczył abp Stanisław Budzik. Mszę św. sprawowali również biskupi: Artur Miziński i Mieczysław Cisło, którego staraniem nasza diecezja otrzymała cenne relikwie z Watykanu. Liturgia zakończyła się indywidualnym błogosławieństwem i wręczeniem krzyży ekipom rekolekcyjnym. – To ważny dzień, bo w tym tygodniu rozpoczynamy dzieło nowej ewangelizacji: rekolekcje ewangelizacyjne w parafiach. To wielkie dzieło jest odpowiedzią na wołanie bł. Jana Pawła II, który przez cały swój pontyfikat apelował o rozpoczęcie nowej ewangelizacji. To wołanie kontynuował Benedykt XVI, a obecny papież Franciszek wzywa braci do nawrócenia całego Kościoła, do misyjnego nawrócenia – mówił abp Stanisław Budzik. – Nie możemy pozostawać bierni, gdy tylu ludzi dzisiaj żyje bez Chrystusa – podkreślał.

Odwołując się do wiary w Opatrzność Bożą, która czuwa nad świtem, Metropolita przypominał, że na potrzeby i troski stworzenia Bóg zawsze odpowiada z wielką miłością. – On chce wyzwolić nas z lęku o jutro i od nerwowego zabezpieczenia się na przyszłość. Stworzył i podtrzymuje w istnieniu świat, kieruje losem, troszczy się o nas. Każda nasza troska, dramat i ból są w zasięgu Jego mocy. Możemy się nimi z Nim podzielić, to znaczy oddać znaczną część ciężaru, który przygniata, bólu, który męczy. Zaufajmy Mu i przerzućmy nasze troski na Niego – apelował Ksiądz Biskup. Jak podkreślał, zwrócenie się ku Bogu zawsze owocuje pokojem serca i radością. – Im więcej uwagi, serca i troski poświęcimy realizacji Bożych planów, tym bliżej będziemy królestwa Bożego, pełnego prawdy, świętości, łaski, sprawiedliwości, miłości i pokoju – wyliczał. – Wprowadzenie w życie tych wartości pomoże nam rozwiązywać codzienne problemy, bo im bliżej będziemy Boga, tym więcej otrzymamy – zapewniał Ksiądz Arcybiskup.

Reklama

Troska o poszukiwanie królestwa Bożego na ziemi stała się impulsem do zorganizowania dla całej diecezji rekolekcji ewangelizacyjnych. – Wpisują się one w troskę Ojca Świętego Franciszka o misyjne nawrócenie całego Kościoła, bo wszyscy jesteśmy wezwani, by spotkać się z Jezusem, wyznać wiarę w Jezusa jako Syna Bożego i obrać Go jako Pana i Zbawiciela – wyjaśniał abp Budzik. Przywołując słowa papieża Franciszka, Metropolita podkreślał, że spotkanie z Chrystusem wyzwala z grzechu, niesie pokój i radość. – Z orędziem Ewangelii chcemy więc dotrzeć do wszystkich, zwłaszcza tych, którzy oddalili się od Kościoła. Chcemy odkryć korzenie chrześcijańskie, z których wyrastamy, zaczerpnąć ze źródła wody żywej. To ma być impulsem do umocnienia naszej wiary, do postawienia Boga w centrum życia, do szukania królestwa Bożego, do urządzenia życia osobistego, rodzinnego i społecznego według jego praw – mówił Ksiądz Arcybiskup.

Rozpoczętym 6 marca rekolekcjom w parafii archikatedralnej towarzyszy peregrynacja kopii Krzyża Trybunalskiego. Łaskami słynący krzyż, obecny w historii miasta i Polski już od czterech wieków, wędrując po całej diecezji będzie sztandarem wiary i świętym znakiem zbawienia. – Moc płynąca z krzyża stanie się źródłem siły dla ewangelizatorów i uczestników rekolekcji – zapewniał abp Budzik. Zwracając się do tych, którzy zostali posłani do parafii, podkreślał: – Będziecie głosić Słowo Boże i dawać świadectwo życia, by zdobywać ludzi dla Chrystusa i Jego Ewangelii, ale najpierw sami musicie przeżyć nawrócenie, żyć życiem przemienionym obecnością Boga – mówił, powierzając ewangelizatorów wstawiennictwu bł. Jana Pawła II. Podkreślając, że misyjne nawrócenie powinno stać się udziałem wszystkich ochrzczonych, abp Budzik apelował, by troszcząc się o zbawienie własnej duszy, być otwartym na duchowe potrzeby bliźnich. – Obowiązkiem chrześcijan jest dzielenie się z braćmi i siostrami dobrami materialnymi, ale także tym, co dla nas najważniejsze i najcenniejsze: wiarą w Chrystusa, radością życia Kościołem i nadzieją szczęścia wiecznego.

Podczas Liturgii zostały poświęcone krzyże misyjne, które otrzymali ewangelizatorzy, posłani, by w archidiecezji lubelskiej głosić Dobrą Nowinę. Wręczając znak krzyża, abp Stanisław Budzik wraz z biskupami modlił się o to, by tym, którzy podejmują się bycia zwiastunami zbawienia i pokoju, nie zabrakło siły do głoszenia Chrystusa. Dla wszystkich uczestników rekolekcji Metropolita wypraszał łaskę nawrócenia i przyjęcia Jezusa jako Pana i Zbawiciela.

Celem rekolekcji ewangelizacyjnych jest głoszenie orędzia zbawczego i doprowadzenie uczestników do żywego spotkania z Chrystusem. W każdej parafii potrwają one 4 dni, a ich tematyka będzie koncentrowała się wokół zagadnień miłości Bożej, grzechu, nawrócenia i wyboru Jezusa oraz nowego życia z Bogiem. Oprócz głoszenia Ewangelii, ekipy ewangelizacyjne zaproszą uczestników do przeżycia bliższego spotkania z Chrystusem poprzez: sakramenty pokuty i Eucharystii, adorację Najświętszego Sakramentu, modlitwę uwielbienia, modlitwę wstawienniczą, dzielenie Słowem Bożym i słuchanie świadectw. Projekt zakończy się w 2019 r.

2014-03-11 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legniczanie na watykańskim sympozjum o nowej ewangelizacji

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Franciszek

Ks. Waldemar Wesołowski

W dniach 18-20 września w Watykanie odbyło się sympozjum poświęcone nowej ewangelizacji zorganizowane przez Papieską Radę ds. Nowej Ewangelizacji. Dokumentem podstawowym omawianym podczas obrad była adhortacja papieża Franciszka "Evagelii gaudium". W konferencji uczestniczyło blisko 2 tysiące osób z 60 krajów, wśród których były osoby duchowne i świeckie. Polskę reprezentowało 18 osób, w tym 5 z diecezji legnickiej: bp Marek Mendyk, ks. Jarosław Kowalczyk, ks. Bogusław Wolański, ks. Marek Kluwak i ks. Waldemar Wesołowski. Spotkanie było pogłębioną refleksją nad koniecznością prowadzenia nowej ewangelizacji we współczesnym świecie. Prelegenci zgłębiali treść tego dokumentu nie tylko od strony teoretycznej ale i praktycznej, dzieląc się swoim doświadczeniem i inicjatywami w głoszeniu Dobrej Nowiny człowiekowi współczesnemu przy pomocy nowych metod, wśród których zwrócono również uwagę na rolę środków społecznego przekazu. Wskazano na konieczność wychodzenia do świata, dostrzeganie współczesnych problemów, jakimi żyje człowiek. W głoszeniu ewangelii fundamentem jest osobiste doświadczenie Boga, świadectwo, spotkanie. Orędzie ewangelii bowiem to nie nowa ideologia, ale zaproszenie do osobistej relacji z osobowym Bogiem, który pragnie zbawić człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Ivan Rupnik autorem obrazu na 10. Światowe Spotkanie Rodzin

2021-07-29 13:17

[ TEMATY ]

obraz

obraz

spotkanie rodzin

Światowe Spotkanie Rodzin

www.diocesidiroma.it

W Watykanie zaprezentowano oficjalny obraz, który będzie towarzyszył Światowemu Spotkaniu Rodzin 2022 w Rzymie. Namalowane farbami winylowymi dzieło zatytułowane „To wspaniałe misterium” przedstawia kilka scen z biblijnego wesela w Kanie Galilejskiej. Jego autorem jest Marko Ivan Rupnik, ksiądz i artysta ze Słowenii.

10. Światowe Spotkanie Rodzin będzie przebiegać pod hasłem "Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”. Spotkanie, w którym weźmie udział także papież, zaplanowano na 22-26 czerwca 2022 i ma stanowić zamknięcie ogłoszonego przez papieża Franciszka w marcu „Roku Rodziny Amoris-laetitia”. Początkowo miało się ono odbyć w tym roku, zostało jednak przesunięte na 2022 ze względu na pandemię koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: młodzi przygotowują VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji

2021-07-29 18:09

[ TEMATY ]

młodzi

Łódź

Kongres Nowej Ewangelizacji

Adobe Stock.pl

W Łodzi trwają przygotowania do VI Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się we wrześniu w Łodzi. W organizację wydarzenia zaangażowana jest archidiecezja i liczne środowiska, w tym wielu ludzi młodych, którzy włączą się wcześniej w modlitewne Jerycho modląc się i objeżdżając na rowerach miasto, a także uczestnicząc w biegach wokół Łodzi.

VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji odbędzie się w Łodzi od 9 do 11 września. Jego celem jest zarówno refleksja i omówienie narzędzi ewangelizacji w miastach, jak i wyjście do mieszkańców z przesłaniem Ewangelii. Towarzyszy mu hasło: „Miasto - rewitalizacja”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję