Reklama

Niedziela Podlaska

Medale „Benemerenti” przekazane podczas Dnia Pastoralnego

W ramach stałej formacji kapłanów oraz katolików świeckich diecezji drohiczyńskiej 1 marca w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbył się kolejny Diecezjalny Dzień Formacji Pastoralnej

Na zaproszenie bp. Antoniego Dydycza przybyli na niego kapłani z diecezji i z zagranicy, katecheci i katechetki, członkowie Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej, przedstawiciele rad parafialnych oraz alumni. Rozpoczęły go przypomnienie idei tych spotkań przez ks. Stanisława Ulaczyka oraz modlitwa Liturgii Godzin, prowadzona przez rektora WSD w Drohiczynie ks. Tadeusza Syczewskiego. Szczególnym gościem spotkania był benedyktyn z Tyńca o. Leon Knabit OSB, którego bogaty dorobek medialny, literacki oraz duszpasterski przypomniał kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. Zbigniew Rostkowski.

Filary cywilizacji miłości

Reklama

Na wstępie swego przesłania duszpasterskiego o. Knabit wspomniał, że Podlasie jest mu wyjątkowo bliskie. Urodził się bowiem w obecnej diecezji drohiczyńskiej, a chrzest przyjął w bazylice w Bielsku Podlaskim z rąk męczennika II wojny światowej bł. ks. Antoniego Beszty-Borowskiego. Wychował się natomiast w Siedlcach. Tam ukończył również studia seminaryjne, a bp Ignacy Świrski udzielił mu święceń kapłańskich na kilka miesięcy przed kolegami kursowymi ze względu na jego zły stan zdrowia. W swym wystąpieniu o. Leon przypomniał, że Kościół, chociaż jest wspólnotą reformowaną, to jednak zawsze jego istotą jest miłość. Chociaż stale jest on narażony na działalność szatańską, to ma on zadanie zwalczania cywilizacji śmierci cywilizacją miłości – pokreślił. Ukazał liczne aspekty cywilizacji śmierci, która w obecnej rzeczywistości wielokrotnie chce zaślepić prawdziwą światłość Boga, podobnie jak kolorowe reklamy i miejskie neony uniemożliwiają dostrzeżenie światła gwiazd. Prelegent ukazał też filary cywilizacji miłości, którymi są: dążenie pozycji człowieka zawsze przed wszelkimi rzeczami i finansami, miłosierdzia przed sprawiedliwością, etyki przed techniką oraz to kim człowiek jest zawsze przed tym, co posiada. W swym wystąpieniu przypomniał on m.in. nauczanie bł. Jana Pawła II, który wielokrotnie podkreślał, że „człowiek jest drogą Kościoła”, ale też „nie można go zrozumieć bez Chrystusa”. Nawiązując zaś do słów obecnego papieża Franciszka, przypomniał, że Bóg nie męczy się przebaczaniem człowiekowi, dając zawsze nadzieję na szczęśliwe życie.

Spotkanie z proboszczem świata

Swymi refleksami na temat wizyty „ad limina apostolorum” podzielili się biskup drohiczyński Antoni Dydycz oraz ks. Paweł Rytel-Andrianik, który relacjonował to wydarzenie w mediach. Podkreślono wyjątkowo serdeczną atmosferę spotkań z papieżem Franciszkiem, którego osobowościowo można określić proboszczem świata w odróżnienia od wyjątkowego pielgrzyma – bł. Jana Pawła II oraz wyjątkowego profesora – Benedykta XVI. Zwrócono też uwagę na dziwne ukazywanie w mediach zarówno samego papieża Franciszka, jak też jego spotkań z polskimi biskupami. W pełni nie oddawały one jego wielkiej troski duszpasterskiej ani podkreślenia znaczenia polskiego Kościoła. Zapowiedziano też wydanie książki podsumowującej publikacje bp. Dydycza oraz odbyła się promocja pracy Wojciecha Sumlińskiego zatytułowanej: „Z mocy nadziei”, dotykającej często trudnych aspektów obecnej rzeczywistości.

„Benemerenti”

Na zakończenie spotkania bp Antoni przekazał diecezjalny medal „Banemerenti” o. Leonowi Knabitowi OSB. Papieskie medale „Benemerenti”, przyznane na jego prośbę przez Ojca Świętego Franciszka, odebrali natomiast: Tomasz Jaszczołt z parafii Ostrożany, Elżbieta i Andrzej Kamińscy z Brańska, Dorota i Andrzej Korosiowie z parafii Prostyń, Teresa Rzymska z Sokołowa Podlaskiego, Andrzej Wronka z Węgrowa oraz w imieniu matki Mariany Łoniewskiej – ks. Janusz Łoniewski z Brańska. Medale przyznane zaś Marii Dymper Filipkowskiej z parafii Niemirów oraz Marii Nurkiewicz z Łochowa zastaną wręczone w późniejszym czasie. Dziękując za to wielkie wyróżnienie w imieniu odznaczonych, Elżbieta Kamińska z Brańska podkreśliła, że w życiu, starają się oni robić to, co trzeba, i nie oczekują podziękowań i wyróżnień, zwłaszcza od Kościoła, który jest naszą matką. „Matka służy swoim dzieciom i nie pyta o zapłatę – mówiła. – Powinnością zaś dzieci jest odpowiedzieć na miłość matki również w sposób bezinteresowny i jak najbardziej szlachetny”. Podkreśliła jednak miłe zaskoczenie z dostrzeżenia ich pracy na rzecz parafii i diecezji, co stanowi zobowiązanie do dalszych działań.

2014-03-11 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Człowiek Człowiekowi” 2017

W parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze 26 kwietnia podczas uroczystej gali poznaliśmy 10 laureatów tegorocznej, przyznawanej przez Biskupa Diecezjalnego za szczególne osiągnięcia na polu działalności charytatywnej inspirowanej ewangelicznym duchem miłości bliźniego, nagrody „Człowiek Człowiekowi”

Tegoroczną nagrodę w kategorii indywidualnej otrzymali: Zofia Babiaczyk z Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Strzelcach Krajeńskich, wieloletnia organizatorka wyjazdów i wycieczek oraz wolnego czasu dla dzieci w świetlicy; Krystyna Balbierz ze Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie, od momentu powstania uczestniczy w tworzeniu i rozwoju wszystkich projektów charytatywnych stowarzyszenia, m.in. Centrum Charytatywnego im. Jana Pawła II; Elżbieta Jeleńska z PZC przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie, organizuje zbiórki żywności i odzieży, pomaga przy wyjazdach dzieci nad morze i do Rokitna; Janina Krawczyk z PZC przy parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze, zaangażowana w pomoc bliźniemu, serdeczna i życzliwa, znana w środowisku ludzi ubogich i potrzebujących; Stanisław Samociak z Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie, utworzył grupę doradców, którzy służą darmową pomocą w rozwiązywaniu problemów prawnych, mieszkaniowych, urzędowych, edukacyjnych i socjalnych; Leon Szablowski z Magazynu Pomocy Żywnościowej i Rzeczowej – Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej przy parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli, służy pomocą przy przewożeniu łóżek dla osób chorych i niepełnosprawnych, pomaga w ich podłączaniu w domach chorych; Irena Marianna Truchan z PZC przy parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Cybince, dba o potrzebujących, pomaga w ich wyszukiwaniu, załatwianiu formalności, dostarczaniu darów do osób, które mają problem w ich odebraniu; Krystyna Węgrowska z PZC przy parafii pw. Matki Bożej Gromniczej w Kożuchowie, pomaga szczególnie samotnym matkom, rodzinom wielodzietnym, a najważniejsze dla niej jest, by nieść pomoc i dobro innym; Faustyna Wiertelak z PZC przy parafiipw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze, kompetentna i pomocna we wszystkich działaniach parafii, doskonałe wsparcie dla proboszcza we wszystkich dziełach charytatywnych parafii; Krystyna Woźniak z PZC przy parafii pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zbąszynku, zaangażowana w pracę na rzecz parafian w trudnej sytuacji socjalnej, zdrowotnej i społecznej.

CZYTAJ DALEJ

Ekumeniczny pochówek dawnych mieszkańców Wrocławia

2021-07-28 18:55

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Na Cmentarzu Kiełczowskim pochowano szczątki dawnych Wrocławian. Kości zostały odkryte przy budowie nowego torowiska na ul. Złotoryjskiej.

W ekumenicznej ceremonii powtórnego pochówku wzięli udział ks. Rafał Kowalski przedstawiciel Kościoła Rzymskokatolickiego oraz sekretarz biskupa ewangelickiego Waldemara Pytla, ks. Paweł Meler z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi Ormianie zwiedzają Polskę

2021-07-29 15:42

[ TEMATY ]

wakacje

Ormianie

Armenian Foundation

Maciej Orman/Niedziela

Na zaproszenie Fundacji Armenian Foundation i przy współpracy z Business Education Partnership Foundation z Armenii na wakacje do Polski przyleciała grupa 20 dzieci ormiańskich.

– Gdybyśmy się spotkali tydzień wcześniej, byłyby to zupełnie inne dzieci. Atrakcje, które zostały dla nich przygotowane i które udało nam się zrealizować, spowodowały, że zaczęły żyć jak normalne polskie nastolatki, które po prostu są na wakacjach – powiedziała „Niedzieli” Marta Axentowicz-Bohosiewicz, prezes fundacji Armenian Foundation, podczas wizyty w siedzibie Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję