Reklama

Niedziela Podlaska

Radość przemienionych serc

W dniach 21-24 lutego w Częstochowie odbyła się 39. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Ze wszystkich diecezji polskich przybyło na nią 1060 osób. Swoją obecnością zaszczycili także przedstawiciele z zagranicy, a mianowicie z Ukrainy, Słowacji, Czech i Niemiec. Spotkanie prowadzili państwo Małgorzata i Marek Filarowie. Spotkanie uświetniała schola z archidiecezji białostockiej, która wykonywała wiele pięknych religijnych piosenek, w tym m.in. piosenkę roku OŻK 2014 pt. „Radość przemienionych serc”. Warto dodać, że diecezję drohiczyńską reprezentowało 17 osób, w tym dwóch księży – Tomasz Szmurło (wikariusz pracujący w parafii konkatedralnej w Sokołowie Podlaskim) Paweł Hryniewicki (wikariusz parafii Kamionna) oraz dwóch alumnów WSD w Drohiczynie – Łukasz Wojewódzki (V rok) i Sylwester Grzeszczuk (II rok).

Główny temat spotkania dotyczył głoszenia Ewangelii w dzisiejszym świecie. Dlatego też częstym odwołaniem podczas konferencji był najnowszy dokument Ojca Świętego Franciszka – adhortacja apostolska „Evangelii gaudium”. W czasie kongregacji wystąpili: bp Adam Szal, bp Grzegorz Ryś, abp Stanisław Budzik, ks. dr Adam Wodarczyk, ks. dr hab. Antoni Bartoszek, ks. Bartosz Zygmunt, ks. Ryszard Nowak, ks. dr Marek Sędek, ks. dr Tomasz Jaklewicz oraz Andrzej Raj. Pomiędzy wystąpieniami miały miejsce także prezentacje i świadectwa przedstawicieli z zagranicy, którzy dzielili się, jak działa, funkcjonuje i rozwija się Ruch Światło-Życie w ich stronach.

Reklama

Jednym z etapów było wstąpienie do Stowarzyszenia Diakonii Ruchu Światło-Życie i błogosławienie członków centralnych diakonii specjalistycznych. Z naszej diecezji Magdalena Murawska z Siemiatycz wstąpiła do Stowarzyszenia i Centralnej Diakonii Modlitwy, a Agnieszka i Grzegorz Pawelcowie z Sokołowa Podlaskiego z Domowego Kościoła – do Stowarzyszenia.

Jakim tematom poświęcono uwagę? W szczególności podejmowano takie kwestie, jak: ewangelizacja w kontekście wyzwań kulturowych na przykładzie gender; ewangelizacja przez muzykę i liturgię na przykładzie Ośrodka Liturgicznego Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej; parafia wspólnota wspólnot – misją Ruchu Światło-Życie – teoria i praktyka; nowe propozycje ewangelizacyjne dla parafii.

Bp Grzegorz Ryś w swojej konferencji dokonał krótkiej refleksji na temat „Evangelii nuntiandi” Pawła VI i „Evangelii gaudium” Ojca Świętego Franciszka. Zwrócił uwagę na niezwykłe podobieństwo między tymi dokumentami i na przeszkody nowej ewangelizacji. Opierając się na wspomnianych dokumentach, wymienił przede wszystkim zanik gorliwości, zniechęcenie, zmęczenie, brak radości i nadziei w ewangelizatorach. Mówił, że jedyny sposób, aby to zmienić, to ciągła, nieustanna praca, ciągły rozwój duchowy. Bp Ryś porównał Kościół do organizmu człowieka. Organizm jest zdrowy, jeśli się rozwija, wzrasta duchowo, w przeciwnym razie potrzeba lekarza. Dlatego potrzeba ciągle się rozwijać i głosić Ewangelię.

Reklama

Podsumowania spotkania dokonał moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Adam Wodarczyk.

Ewangelizacja w dzisiejszym świecie jest potrzebna, a takie spotkania jak to w Częstochowie spełniają swoje zadanie, ponieważ poruszają aktualne problemy i jednocześnie rozwijają, ubogacają człowieka, dodają odwagi do ewangelizacji.

2014-03-11 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: otwarto pierwsze w Polsce gimnazjum Ruchu Światło-Życie

Wczoraj rozpoczęło swoją działalność Katolickie Gimnazjum Ruchu Światło-Życie w Krakowie-Prądniku Czerwonym. W pierwszym roku szkolnym, pod opieką 15 nauczycieli naukę rozpoczęło 37 uczniów w 2 klasach.

„Profil szkoły opiera się w dużej mierze na ‘pedagogii nowego człowieka’, głoszonej przez założyciela Oazy, sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego” – powiedział KAI ks. Mariusz Susek, dyrektor placówki oraz moderator diecezjalny Ruchu. Jak podkreśla ks. Susek głównym celem wychowawczym będzie kształtowanie w młodych postaw prawdziwej wolności, która jest służbą na wzór Chrystusa i Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Uczestnik Soboru Watykańskiego II: doświadczyliśmy tam kolegialności i synodalności

2021-07-20 20:32

[ TEMATY ]

biskup

Sobór Watykański II

Archiwum „Aspektów ”

Biskupi polscy na Soborze Watykańskim II

Biskupi polscy na Soborze Watykańskim II

Podczas obrad Soboru Watykańskiego II doświadczyliśmy kolegialności i synodalności – powiedział ostatni żyjący włoski uczestnik Vaticanum II, niemal 98-letni bp Luigi Bettazzi, emerytowany ordynariusz diecezji Ivrea.

Mówił o tym dziś rano podczas sympozjum naukowego w Weronie.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję