Reklama

Święci i błogosławieni

U patronki czystości

Posłanie diecezjalnych i wspólnotowych Centrów Światowych Dni Młodzieży było najważniejszym wydarzeniem XI Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży w Zabawie k. Tarnowa

W dniach 28 lutego – 2 marca br. ponad 200 delegatów reprezentujących duszpasterstwa młodzieży z poszczególnych diecezji oraz ruchów katolickich z całej Polski dyskutowało o kierunkach i możliwościach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 r. w Krakowie. Gośćmi specjalnymi spotkania w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny byli m.in. ks. João Chagas i Marcello Bedeschi z Papieskiej Rady ds. Świeckich z Watykanu oraz młodzież z Brazylii.

Rozpoczynając trzydniowe spotkanie, młodzi wraz ze swoimi duszpasterzami poznali orędzie papieża Franciszka na tegoroczny – XXIX już Światowy Dzień Młodzieży w Niedzielę Palmową, który odbędzie się pod hasłem: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5, 3). Delegaci dzielili się pomysłami i inicjatywami, które podjęli w swoich diecezjach i środowiskach na rzecz przygotowań do ŚDM w Krakowie. Komitet Organizacyjny ŚDM, któremu przewodniczy bp Damian Muskus OFM, przedstawił stan przygotowań do spotkania młodych w 2016 r. oraz zaprezentował formy pomocy i aktywności młodych z całej Polski w związku z tym wielkim wydarzeniem w Kościele polskim.

Reklama

Podczas sobotniej Eucharystii, której przewodniczył bp Andrzej Jeż – ordynariusz tarnowski, młodzi otrzymali krzyże oraz certyfikaty powołania diecezjalnych centrów ŚDM, a także specjalne błogosławieństwo na wypełnianie swojej misji. W homilii bp Damian Muskus przywołał postać bł. Karoliny Kózkówny: – Od tej młodej męczennicy chcemy się uczyć miłości nad życie i chcemy uczynić ją naszą przewodniczką na drogach wiary – mówił. Odniósł się też do trzyletniego programu przygotowań do ŚDM, którego pierwszym etapem w bieżącym roku jest słowo – kerygmat.

Młodzież uczestniczyła w Drodze Krzyżowej śladami bł. Karoliny Kózkówny. Ks. Zbigniew Szostak – kustosz sanktuarium w Zabawie – przy każdej stacji mówił o cierpieniach błogosławionej męczennicy podczas jej ostatniej ziemskiej drogi. Uczestnicy Forum w miejscu śmierci bł. Karoliny odmówili modlitwę o kanonizację tej patronki czystości. Poznali także inicjatywę „Bilet dla Brata” – przez najbliższe dwa lata młodzi Polacy chcą zebrać środki ułatwiające przyjazd do Krakowa ich rówieśnikom z 14 krajów, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Rosji. Środki pochodzić będą m.in. z rozprowadzania płyt kanonizacyjnych i gadżetów kojarzących się z krajami pochodzenia uczestników ŚDM. W ramach Forum odbył się koncert zespołu „New Life’m” oraz wieczór karnawałowy.

Podczas niedzielnej Eucharystii, kończącej spotkanie, bp Henryk Tomasik – krajowy duszpasterz młodzieży, który przez trzy dni przysłuchiwał się głosom młodych, podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży to nie tylko święto młodych, ale także szansa na ożywienie duszpasterstwa rodzin i całego Kościoła w Polsce. – Jesteśmy tu po to, by uczyć się odpowiedzi na Bożą miłość i miłosierdzie – mówił. Z kolei ks. Grzegorz Suchodolski – dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży tłumaczył: – Na miejsce Forum wybraliśmy Zabawę, gdzie znajduje się sanktuarium bł. Karoliny. Młodzi modlili się przy sarkofagu 16-letniej męczennicy, odwiedzili jej dom rodzinny i miejsce męczeństwa w lesie w Wał-Rudzie. Staramy się o to, by bł. Karolina była jednym z patronów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. – podkreślił. – Forum dało mi wiele informacji i pomysłów przed ŚDM w Krakowie – mówi Marcin Waligórski z Salezjańskiego Centrum Młodzieżowego w Łodzi. – Ufam, że młodzi wyjdą na spotkanie młodzieży zagranicznej ze swoim entuzjazmem, ze świadectwem wiary, ale przede wszystkim z pełną pokory dumą z Jana Pawła II, którego Kościół w Polsce ofiarował światu jako cenny dar – podkreślił ks. Przemysław Góra – diecezjalny duszpasterz młodzieży z Łodzi.

2014-03-10 15:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpocznie się proces beatyfikacyjny 8 Sług Bożych

[ TEMATY ]

wiara

Watykan

błogosławiony

Franciszek

błogosławiona

xiquinhosilva / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Ojciec Święty przyjął 8 lipca na audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato SDB i upoważnił kierowaną przez niego dykasterię do opublikowania 7 dekretów. Wszystkie dotyczą heroiczności cnót Sług Bożych. Do ich beatyfikacji potrzebna jeszcze będzie w każdym przypadku promulgacja dekretu o cudzie za wstawiennictwem każdego z nich.

Pierwszy z dekretów dotyczy bpa Antoniego Ferreira Viçoso, Portugalczyka, żyjącego w latach 1787-1875, kapłana ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, w latach 1844-1875 biskupa diecezji Mariana w Brazylii.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski zaprasza na 41. Pieszą Pielgrzymkę Krakowską na Jasną Górę

2021-08-05 16:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Kraków

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Już jutro wyrusza na Jasną Górę 41. Piesza Pielgrzymka Krakowska. „Niech wspólne podążanie przed Oblicze Jasnogórskiej Pani będzie nie tylko trudem fizycznym, ale również podjętym wysiłkiem wiary” - napisał w specjalnym liście abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Hierarcha zauważył, że Naród Wybrany zmierzając do Ziemi Obiecanej, wśród trudów wędrówki doświadczył pomocy Boga. „Bóg najpierw wyzwolił go z mocy faraona, następnie obronił przed jego wojskiem i pozwolił przejść przez Morze Czerwone. Gdy zabrakło pożywienia, Bóg karmił Naród Wybrany manną” - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję