Reklama

Niedziela Wrocławska

Nie ma, że się nie da - EDK 2025 w Archidiecezji Wrocławskiej

Fenomen Ekstremalnej Drogi Krzyżowej sprawia, że na jej trasy wychodzi coraz więcej osób. Rozważanie męki i śmierci Pana Jezusa to dobra okazja, aby odpowiedzieć sobie na pytania: Jak wiele uczynił dla mnie Bóg? A ja? Co zrobię, aby Go lepiej poznać? To dobra okazja, aby zobaczyć, czy w mojej okolicy są trasy EDK. Jak to wygląda w Archidiecezji Wrocławskiej?

2025-03-27 08:47

ks. Łukasz Romańczuk

Pątnicy pod krzyżem misyjnym w Głębowicach składają przyniesione krzyże.

Pątnicy pod krzyżem misyjnym w Głębowicach składają przyniesione krzyże.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ty musisz chcieć

Aby wyruszyć na EDK trzeba przede wszystkim przekonać siebie, że to ma sens. Podjęcie decyzji wiąże się z tym, że zaczynam szukać dla siebie odpowiedniej drogi. Wybór jej staje się przestrzenią do mojego osobistego nawrócenia. Przykładem są świadectwa osób, które po odbyciu EDK się zmieniły. Przykładem jest Krystian, który idąc na EDK, trwał w nałogu. Przeszedł swoją pierwszą EDK i odkrył, że życie to nie suma upadków, ale decyzji, by wstać i iść dalej: „Było ciężko. Każdy krok bolał. Każdy kilometr stawiał pytanie: czy dam radę? Ale szedłem dalej. Bo wiedziałem, że nie walczę tylko z bólem nóg – walczę o coś znacznie większego. EDK to nie jest zwykła wędrówka. To walka z samym sobą. Z ograniczeniami, które siedzą w głowie. Z bólem, który każe zawrócić. Z myślami, które mówią, “to bez sensu, odpuść”. EDK to nie jest tylko droga. To terapia dla duszy. To przestrzeń, w której możesz zadać sobie pytania, od których uciekasz na co dzień. To chwila, w której odkrywasz, że możesz więcej, niż myślisz. Kryzysy są i będą, ale to od nas zależy, czy się poddamy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie ma, że się nie da

Reklama

Przewodniczką po tegorocznych trasach jest św. Matka Teresa z Kalkuty. To właśnie jej duchowość będzie mogła pomóc modlącym się stacjami drogi krzyżowej. To świetna okazja, aby zobaczyć i doświadczyć, jak można kochać do szaleństwa. Gdy już podjąłeś decyzję i planujesz wyjść na EDK, wejdź na stronę www.edk.org.pl i w zakładce trasy pojawi się mapa lub wyszukiwarka. Znajdź miejscowość z której jesteś, albo z której chciałbyś wyruszyć. Taką, która będzie tobie odpowiadała. Zobacz w opisie trasy, jakie trudności będą na ciebie czekać. Zapisz się na trasę i z nadzieją spoglądając na kalendarz, odliczając dni do wyruszenia na drogę, która może zmienić twoje życie.

Każdy uczestnik EDK może skorzystać z przygotowanych pakietów, które zawierają rozważania, opaska na rękę EDK oraz odblask. Wychodząc na trasę EDK można skorzystać z aplikacji EDK. Pozwala ona śledzić trasę w czasie rzeczywistym, otrzymywać powiadomienia o ważnych punktach na trasie oraz korzystać z rozważań duchowych w wersji audio.

Archidiecezja Wrocławska

Kilka propozycji znajdziemy we Wrocławiu:

28 marca:

Najwcześniej na EDK możemy wyruszyć z kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Celem jest Sanktuarium NMP Wspomożycielki Wiernych w Twardogórze. Trasa liczy 54 km. Początek zaplanowany jest na godz. 18:00 i wspólną Eucharystię,

4 kwietnia:

Kościół Uniwersytecki: Organizatorzy przygotowali 5 tras. Wszystkie trasy rozpoczynają się i kończą w tym samym miejscu. Trasy można dobierać w zależności od swoich możliwości. Liczą one odpowiednio: 41, 81 88,100, 101 km

Nowością jest trasa bł. s. Marii Acutiny wiodąca od klasztoru sióstr Elżbietanek do kościoła św. Michała w Krzydlinie Małej, miejscowości, gdzie znajduje się grób siostry. Początek to Msza święta w kaplicy sióstr Elżbietanek przy ul. św. Józefa 1/3

11 kwietnia:

Reklama

Dominikanie: U wrocławskich Dominikanów przygotowane są cztery trasy na Ślężę. Odpowiednio: 51, 53, 62 i 75 km. Początek o godz. 19:00 w kościele św. Wojciecha podczas Mszy św. o godz. 19:00

Wrocław - Klecina: Z Kleciny zostały przygotowane cztery trasy: na Ślężę (40 km), Wielką Sowę (68 km). Wyjście na szlak planowane jest na 8 kwietnia. Rozpoczęcie Mszą św. w kościele pw. NMP Królowej Polski o godz. 18:00.

Wrocław - Maślice: Rejon ten posiada najwięcej tras w naszej archidiecezji. Wszystkie rozpoczynają się Mszą św. o godz. 19:30 w kościele pw. św. Agnieszki. Z tego rejonu można dotrzeć w różne zakątki archidiecezji wrocławskiej m.in. Bardo, Brzeg Dolny, Oleśnica, Namysłów, Gniechowice, Trestno, Góra Ślęża, Szewce.

W tym rejonie jest także najdłuższa trasa licząca 145 km - dookoła Wrocławia. Jest też trasa licząca 122 km. Kończy się ona w Bardzie.

Nowością jest trasa z parafii NMP Nieustającej Pomocy we Wrocławiu - Muchoborze Małym do Sanktuarium NMP Matki Bożej Pocieszenia w Oławie. Trasa ta liczy 43 km i rozpocznie się o godz. 18:00

Kolejną nowością jest rejon Maciejówka. Tutaj mamy do wyboru trzy trasy: Do Trzebnicy [43 km], na Górę Ślężę [64 km], czy na Wielką Sowę [90 km]. Początek - Msza św. o godz. 19:00.

Nowa trasa została przygotowana na wrocławskim Jagodnie. Rozpoczyna się i kończy w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Trasa 41 km rozpoczyna się od Eucharystii w kościele o godz. 18:00 Podczas EDK w kościele będzie całonocne czuwanie i możliwość adoracji w ciszy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Poza Wrocławiem:

Reklama

Na mapie EDK znajdziemy także następujące miejsca:

4 kwietnia:

Bagno: EDK rozpocznie się Mszą św. o godz. 18:00. Trasę liczącą 42 km rozpoczyna się i kończy w kościele pw. Wniebowzięcia NMP.

Brzeg: EDK rozpoczyna się i kończy w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Początek zaplanowany jest na godz. 19:30, wtedy rozpocznie się Msza święta, a do pokonania są 43 km

Głębowice: Tradycyjnie już z wielu miejsc Archidiecezji Wrocławskiej będzie można wyruszyć do Głębowic.

Lista tras:

Głębowice - Głębowice - Msza św. o godz. 18:00 w kościele pw. NMP z Góry Karmel w Głębowicach [40 i 50 km]

Krzelów - Głębowice - Msza św. o godz. 17:00 w kościele pw. św. Marcina w Krzelowie [40 km]

Góra - Głębowice- Msza św. o godz. 18:00 w kaplicy pw. św. Faustyny w Górze. [3 trasy: 40, 41 i 55 km]

Milicz - Głębowice - Msza św. o godz. 18:00 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu [47 km]

Wińsko- Głębowice - Msza św. w kościele pw. św. Michała Archanioła w Wińsku o godz. 17:00 [40 km]

Lubiąż - Głębowice - Msza św. w kościele pw. św. Walentego w Lubiążu - [40 km]

Inne miejsca:

Milicz: Oprócz trasy do Głębowic zaplanowana jest trasa, która rozpoczyna się i kończy w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Ta trasa liczyć będzie 42 km. Prowadzić będzie m.in, przez Trzebicko czy Rudę Milicką.

Reklama

Namysłów: Osoby chcące wyruszyć z Namysłowa powinny udać się do kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary. Tam będzie można wyruszyć w różnych kierunkach: Bralin [42 km], Brzeg [46 km], w trasę dookoła Namysłowa [43 km], czy do Sanktuarium św. Rity w Smolnej [43 km]. Początek Mszą św. o godz. 20:00

Oława: W tym roku oprócz dwóch tras - ponad 50 km - na Ślężę, przygotowana została trasa licząca 42 km, 43 i 45 km, swój początek i koniec mają przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Oławie. Początek Mszą św. w kościele przy ul. Zacisznej o godz. 18:00.

Żmigród: EDK rozpoczyna się i kończy w kościele pw. Trójcy Świętej . Początek zaplanowany jest na godz. 18:30, wtedy rozpocznie się Msza święta, a do wyboru są dwie trasy: 42 km i 49 km.

11 kwietnia :

Góra Ślęża: Na EDK z najwyżej położonego miejsca w Archidiecezji Wrocławskiej można wyruszyć w dwie trasy. Pierwsza dookoła Ślęży, a zakończenie po przejściu prawie 40 km przewidziane jest w Sanktuarium NMP Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach lub udać się w drogę ponad 50 km do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Oławie. Początek 31 marca o godz. 19:00 w kościele na Ślęży. Tam odprawiona zostanie Msza św.

Brzeg: EDK rozpoczyna się i kończy w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Początek zaplanowany jest na godz. 20:00, wtedy rozpocznie się Msza święta, a do pokonania są 43 km.

Dobrzykowice: EDK rozpocznie się Mszą św. o godz. 18:30 w kościele pw. Narodzenia NMP w Dobrzykowicach. Jedna z tras prowadzi po parafiach dekanatu i swój koniec ma w Gajkowie. Druga trasa prowadzi do Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy. Są także trasy do Henrykowa oraz dwie do Siechnic.

Reklama

Lewin Brzeski: EDK rozpocznie się o godz. 18:00 w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP. Uczestnicy EDK mają do pokonania 42 km i celem ich drogi będzie kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu.

Oborniki Śląskie: Trzy trasy zaplanowane są z Sanktuarium pw św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich. Jednej z ich patronuje śp. ks. Stanisław Orzechowski. - Trasa Orzechowa stanowi pętlę po terenach na północ od Obornik Śląskich. Patronem trasy jest ksiądz Stanisław Orzechowski, który przez wiele lat był przewodnikiem Wrocławskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę oraz prowadził Duszpasterstwo Akademickie Wawrzyny we Wrocławiu. Druga trasa liczy 45 km. A trzecia, św. Jadwigi Śląskiej - 42 km. EDK z Obornik Śląskich rozpoczęcie Mszą św. o godz. 18:00.

Siechnice: EDK rozpoczyna się i kończy w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Początek zaplanowany jest na godz. 18:00, wtedy rozpocznie się Msza święta, a do wyboru są dwie trasy: 41 km oraz 60 km.

Strzelin: EDK rozpoczyna się i kończy w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Początek zaplanowany jest na godz. 18:00, wtedy rozpocznie się Msza święta, a do pokonania są 46 km

Oceń: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA/ Trump o wypadku helikoptera na rzece Hudson: straszna katastrofa

2025-04-11 07:44

[ TEMATY ]

USA

katastrofa

wypadek

rzeka Hudson

śmigłowiec

PAP/EPA/SARAH YENESEL

Prezydent USA Donald Trump odniósł się na platformie społecznościowej Truth Social do czwartkowego wypadku helikoptera, który rozbił się na rzece Hudson między Nowym Jorkiem a New Jersey. Nazwał zdarzenie „straszną katastrofą”. W ciągu ostatnich dwóch dekad w USA doszło do wielu tragedii z udziałem śmigłowców.

"Straszna katastrofa helikoptera na rzece Hudson. Wygląda na to, że sześć osób – pilot, dwoje dorosłych i troje dzieci – odeszło. Materiał filmowy z miejsca zdarzenia jest wstrząsający. Niech Bóg błogosławi rodziny i przyjaciół ofiar. Sekretarz Transportu, Sean Duffy, wraz ze swoim zespołem ekspertów zajmuje się tą sprawą. Wkrótce zostaną podane informacje na temat przyczyn i okoliczności tej tragedii" – napisał Trump.
CZYTAJ DALEJ

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

2025-04-07 13:15

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Pro-liferka, dziennikarka, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, doradca życia rodzinnego, współautorka serii podręczników do wychowania do życia w rodzinie Magdalena Guziak-Nowak opisuje wstrząsającą relację ze szpitala w Oleśnicy.

ZABILI DZIECKO W 9 MIES. CIĄŻY. Gotowe do samodzielnego życia, prawie noworodka. Tak, w Polsce.
CZYTAJ DALEJ

W Paryżu zwołano synod prowincjalny, tematem liczne nawrócenia

Biskupi ośmiu diecezji należących do regionu paryskiego Ile-de France zwołali synod partykularny. Jest on odpowiedzią na bezprecedensowy wzrost liczby chrztów dorosłych. „To dla nas źródło radości, ale też zobowiązanie” – pisze abp Laurent Ulrich w liście do wiernych. Chodzi o to, by zrozumieć, jakimi drogami neofici dotarli do Kościoła oraz jak lepiej zaangażować ich w życie diecezji. „Co powinniśmy zrobić, aby znaleźli wśród nas środki do wzrastania w wierze?” – pyta metropolita Paryża.

Synody prowincjalne mają w Kościele długą tradycję. Powrót do tej praktyki postulował niedawny Synod o synodalności. Synod regionu paryskiego rozpocznie się za rok w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, a zakończy się latem 2027 r. Jego temat to: „Katechumeni i neofici, nowe perspektywy dla życia naszego Kościoła w naszych diecezjach”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję