Reklama

Reforma finansów

Prefekt nowo utworzonego watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomicznych – kard. George Pell jest przekonany, że nie ma sensu likwidacja Instytutu Dzieł Religijnych – tzw. banku watykańskiego. Ujawnił to w wywiadzie opublikowanym na łamach dziennika „The Boston Globe”. Poinformował również, że najprawdopodobniej przed końcem marca poznamy nazwiska 15 członków Rady ds. Ekonomicznych – 8 kardynałów i biskupów oraz 7 osób świeckich.

Reklama

Były arcybiskup Sydney podkreślił, że rolą Sekretariatu ds. Ekonomicznych jest unowocześnienie procedur, aby je dostosować do obowiązujących w tej dziedzinie współczesnych standardów oraz poprawienie przejrzystości operacji finansowych. Te same osoby np. nie będą podejmowały decyzji budżetowych i ich kontrolowały, a co kwartał poszczególne instytucje Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego poddawane będą rewizji wydatków, aby zapewnić, że utrzymują dyscyplinę finansową. Kard. Pell podkreślił, że fałszywe i całkowicie bezpodstawne są mity o rzekomym bogactwie Watykanu. Dysponuje on bardzo ograniczonymi środkami, a rolą nowego Sekretariatu ds. Ekonomicznych jest jak najlepsze zagospodarowanie finansów. Zdaniem przeprowadzającego wywiad Johna L. Allena Jr., można odnieść wrażenie, że wprowadzenie racjonalnych działań księgowych może doprowadzić do oszczędności rzędu milionów, a nawet dziesiątków milionów dolarów. Sekretariat będzie dwujęzyczny – włosko-angielski. Kard. Pell podkreślił, że dotychczas nigdy nie było w Watykanie tego typu instytucji.

Prefekt Sekretariatu ds. Ekonomicznych podkreślił, że cieszy się pełnym poparciem papieża Franciszka oraz kardynałów. Dodał, że zaoszczędzone sumy pozwolą przeznaczać więcej środków na rzecz ubogich. Kard. Pell jest świadomy, że funkcja powierzona mu ostatnio przez papieża Franciszka to, z uwagi na wiek, jedno z ostatnich zadań jego życia kapłańskiego i biskupiego. Jest przekonany, że efekty podjętych działań będą widoczne już za rok. Jednocześnie podkreślił wielką pracę wykonaną przez prezesa Rady Nadzorczej Instytutu Dzieł Religijnych – Ernsta von Freyberga oraz dyrektora watykańskiego Urzędu Informacji Finansowej (AIF) – René Brülharta.

2014-03-10 15:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łagów. Oaza Nowej Drogi

2021-07-29 11:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

młodzież

Wakacje z Bogiem

rekolekcje wakacyjne

Julia Skowrońska

Łagów. W domu rekolekcyjnym trwa Oaza Nowej Drogi I stopnia.

Oaza rozpoczęła się 20 lipca, a zakończy się 5 sierpnia. Biorą w niej udział 24 osoby, którymi opiekuje się 6-osobowa kadra animatorska.

CZYTAJ DALEJ

5. rocznica wizyty Franciszka w Auschwitz-Birkenau

2021-07-29 10:03

[ TEMATY ]

Auschwitz

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zgodnie z wolą Ojca Świętego w niemal zupełnej ciszy przebiegła jego wizyta 29 lipca 2016 r. na terenie b. niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Czas ten był przepełniony modlitwą w milczeniu. Jedyne słowa, jakie Franciszek wyraził w formie wpisu do księgi pamiątkowej, brzmiały: "Panie, miej litość nad Twoim ludem! Panie, przebacz tyle okrucieństwa". Tego samego dnia Franciszek uczestniczył w Drodze Krzyżowej na Błoniach, z udziałem 800 tys. młodych.

Papież przybył do Oświęcimia kilka minut po godz. 9.00. W Oświęcimiu powitał go biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel oraz prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Samochód z Ojcem Świętym przejechał następnie do bramy głównej. Tu Franciszka powitał dyrektor Muzeum Piotr M. A. Cywiński.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii wprowadziła w błąd opinię publiczną

2021-07-29 11:59

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Twitter

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Mam nadzieję, że Państwowa Komisja ds. Pedofilii zapoczątkuje prace nad stworzeniem narodowej strategii działania chroniącego dzieci - stwierdza w komentarzu dla KAI ks. Piotr Studnicki kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Komentując pierwszy raport Komisji ks. Studnicki wyraził jednocześnie "rozczarowanie wprowadzaniem przez przedstawicieli Komisji w błąd opinii publicznej co do zjawiska wykorzystania seksualnego w środowisku duchownym, jak również gotowości i intencji Kościoła katolickiego w Polsce do współpracy z Komisją".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję