Reklama

Z Polski

Caritas

Jałmużna Wielkopostna 2014

Pod hasłem „Wiara i Miłosierdzie” rozpoczęła się w Środę Popielcową 5 marca br. Jałmużna Wielkopostna – doroczna akcja charytatywna prowadzona przez Caritas Kościoła Katolickiego, Eleos Kościoła Prawosławnego i Diakonię Kościoła Ewangelickiego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problemy ludzi chorych i starszych oraz możliwość ofiarowania im konkretnej pomocy.

W ramach akcji rozprowadzono w Polsce ponad 800 tys. skarbonek wielkopostnych, do których dzieci i młodzież zbierać będą fundusze, odmawiając sobie drobnych przyjemności. Zebrane środki na koniec Wielkiego Postu przekazane zostaną przez parafie na rzecz Caritas, Eleos i Diakonii. Te zaś zrealizują przy ich pomocy projekty pomocy osobom chorym i starszym. – Każdy człowiek wierzący jest zobowiązany pomagać innym. Przykazanie miłości bliźniego to jest realizowanie tej pomocy – mówi ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska

Reklama

Caritas zachęca w Wielkim Poście do wyjątkowego daru, jakim jest wsparcie rodzin ukraińskich poszkodowanych w zajściach w Kijowie i dotkniętych kryzysem ekonomicznym. W akcji „Rodzina Rodzinie” polskie rodziny i wspólnoty parafialne zachęcane będą do wysyłania na Ukrainę paczek z żywnością i odzieżą. Akcja rozpoczęła się 7 marca – w pierwszy piątek Wielkiego Postu.

O swojej działalności na rzecz osób chorych i starszych Caritas będzie informowała w okresie Wielkiego Postu na stronie: www.akcjecaritas.com oraz poprzez www.facebook.com/akcjecaritas.

Wielkie tournée

Zespół „Śląsk” koncertuje we Francji

Przez pięć tygodni Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” będzie tańczył i śpiewał dla francuskiej publiczności. Wielkie tournée, którego trasa liczy 14 tys. kilometrów, rozpoczęło się 9 marca i potrwa do 11 kwietnia. Artyści ze „Śląska” dadzą 26 koncertów we wszystkich niemal regionach kraju. Program koncertów to klasyczny repertuar ludowo-narodowy obejmujący opracowania muzyczne Stanisława Hadyny, Wojciecha Kilara i Ireneusza Łojewskiego oraz choreografie Elwiry Kamińskiej, Juraja Kubánki, Władysława Stefanika i Michała Jarczyka. „Śląsk” będzie wykonywał, zawsze wzbudzające ogromny aplauz, tańce górali podhalańskich, chustkowego, „Kołomajki”, tańce lubelskie oraz nasze tańce narodowe: poloneza, mazura, oberka, kujawiaka i krakowiaka. Oprócz polskich przebojów, takich jak „Szła dzieweczka”, „Ondraszek”, „Głęboka studzienka”, publiczność usłyszy tradycyjne piosenki francuskie: „Auprès de ma blonde” oraz „Bonsoir mes amis, bonsoir”. Do Francji pojechało 88 artystów oraz ekipa techniczna. Francja jest jednym z tradycyjnych kierunków koncertowych wyjazdów zespołu „Śląsk”, który w swojej 60-letniej historii będzie w niej gościł po raz 24.

(akw)

Warszawa

Biskupi Europy Środkowo-Wschodniej o rodzinie

Reklama

Wyzwania i możliwości umocnienia Kościoła w kontekście obrad nowego synodu były tematem rozmów biskupów Europy Środkowo-Wschodniej, którzy w dniach 6-7 marca obradowali w Warszawie.

Gospodarzem organizowanego przez Radę Konferencji Biskupich Europy (CCEE) spotkania był abp Józef Michalik – wiceprzewodniczący CCEE. Kardynałowie i przewodniczący Episkopatów Europy Środkowo-Wschodniej dyskutowali o wyzwaniach duszpasterstwa rodzin 22 lata po upadku komunizmu. Zastanawiano się nad miejscem Kościoła w społeczeństwach Europy Środkowo-Wschodniej oraz nad znaczeniem duchowieństwa i parafii jako wspólnoty ewangelizacyjnej w służbie rodziny. Spotkanie dotyczyło także tematyki październikowego Synodu Biskupów o rodzinie.

Cudzysłów

Każdy z nas ciągle narusza sprawiedliwość, ciągle oczekuje miłosierdzia i Bóg ciągle nam miłosierdzie świadczy. Dlatego ostatecznie miłosierdzie zawsze bierze górę nad sprawiedliwością. Jeżeli tak jest w stosunku Boga do nas, tak również musi być w naszym stosunku do braci.

* * *

W każdych warunkach można osiągnąć świętość.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Znamy datę Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie. Odbędzie się w dniach 26-31 lipca 2016 r. – poinformował oficjalnie kard. Stanisław Dziwisz podczas konferencji prasowej w Krakowie. Termin ten zatwierdził papież Franciszek.

Polscy posłowie przyjęli uchwałę wspierającą Ukrainę. Nie ma w niej mowy o sankcjach wobec Rosji ani o rosyjskiej agresji.

Rosja zagraża Polsce – uważa ponad połowa Polaków. Jeszcze więcej – 65 proc. wyraża przekonanie, że polska armia nie jest przygotowana do starcia z Rosją.

Naczelna Rada Lekarska postanowiła zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego przepisy o tzw. klauzuli sumienia, zawarte w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Zdaniem NRL, ograniczenia w korzystaniu z klauzuli są niezgodne z zasadą wolności sumienia, sformułowaną w Konstytucji RP i w Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych.

Abp Celestino Migliore – nuncjusz apostolski w Polsce spotkał się z przedstawicielkami Kongresu Kobiet. Kilka miesięcy temu członkinie Kongresu skierowały do papieża Franciszka list. Ojciec Święty poprosił swojego przedstawiciela w Polsce o spotkanie z paniami, które sygnowały list – poinformowała po spotkaniu Nuncjatura.

Adopcja polityka oraz biskupa – to akcja zainicjowana przez przedstawicieli Wspólnoty Mężczyzn w Modlitwie „Nikodem” z Cieszyna. W duchową adopcję polityka oraz biskupa można się włączyć, odwiedzając stronę: www.razemwmodlitwie.pl.

Sąd w Rzeszowie zdecydował, że przebywający na wolności pedofil i morderca Mariusz Trynkiewicz jest wciąż niebezpieczny i trzeba go umieścić w odosobnieniu. Zanim jednak to się stanie,musi wyczerpać się cała procedura, co może potrwać nawet pół roku.

Strony informacyjne przygotowali Lidia Dudkiewicz i ks. Paweł Rozpiątkowski – na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-03-10 15:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łagów. Oaza Nowej Drogi

2021-07-29 11:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

młodzież

Wakacje z Bogiem

rekolekcje wakacyjne

Julia Skowrońska

Łagów. W domu rekolekcyjnym trwa Oaza Nowej Drogi I stopnia.

Oaza rozpoczęła się 20 lipca, a zakończy się 5 sierpnia. Biorą w niej udział 24 osoby, którymi opiekuje się 6-osobowa kadra animatorska.

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: pierwszy złoty medal dla reprezentantki Filipin „za wstawiennictwem Maryi”

2021-07-28 13:59

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Na trwających w Tokio Letnich Igrzyskach Olimpijskich złoty medal w podnoszeniu ciężarów zdobyła Hidilyn Diaz. Jest to pierwszy złoty medal olimpijski w historii Filipin. Diaz, głęboko wierząca katoliczka, zawdzięcza swój sukces "wstawiennictwu Matki Bożej". List gratulacyjny otrzymała od Konferencji Biskupów Filipin.

Za swoje zwycięstwo filipińska sportsmenka podziękowała wstawiennictwu Matki Bożej i Jezusa Chrystusa. Podczas wirtualnej konferencji prasowej oraz uroczystości dekoracji medalami miała na szyi łańcuszek z Cudownym Medalikiem. Jak wspominała, otrzymała go od swojej przyjaciółki, z którą przez dziewięć dni przed Igrzyskami razem odmawiały modlitwę poranną. „Jest to znak jej i mojej wiary w Maryję i Jezusa Chrystusa”, podkreśliła złota medalistka w swojej klasie wagowej do 55 kg. 20-letnia Diaz już w pierwszym podejściu pokonała w Tokio zawodniczkę chińską podnosząc już w pierwszej próbie ciężar 127 kg.

CZYTAJ DALEJ

Sześć medali zdobyli polscy uczniowie na 62. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej

2021-07-29 17:48

[ TEMATY ]

uczniowie

medal

olimpiada matematyczna

Karol Porwich

Jeden złoty i pięć srebrnych medali zdobyli polscy uczniowie na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej – poinformowało w czwartek MEiN. Z powodu pandemii odbyła się ona w formule zdalnej. Rywalizowali w niej uczniowie ze 107 krajów.

Złoty medal zdobył Radosław Żak z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję