Reklama

Z Polski

Caritas

Jałmużna Wielkopostna 2014

Pod hasłem „Wiara i Miłosierdzie” rozpoczęła się w Środę Popielcową 5 marca br. Jałmużna Wielkopostna – doroczna akcja charytatywna prowadzona przez Caritas Kościoła Katolickiego, Eleos Kościoła Prawosławnego i Diakonię Kościoła Ewangelickiego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problemy ludzi chorych i starszych oraz możliwość ofiarowania im konkretnej pomocy.

W ramach akcji rozprowadzono w Polsce ponad 800 tys. skarbonek wielkopostnych, do których dzieci i młodzież zbierać będą fundusze, odmawiając sobie drobnych przyjemności. Zebrane środki na koniec Wielkiego Postu przekazane zostaną przez parafie na rzecz Caritas, Eleos i Diakonii. Te zaś zrealizują przy ich pomocy projekty pomocy osobom chorym i starszym. – Każdy człowiek wierzący jest zobowiązany pomagać innym. Przykazanie miłości bliźniego to jest realizowanie tej pomocy – mówi ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska

Reklama

Caritas zachęca w Wielkim Poście do wyjątkowego daru, jakim jest wsparcie rodzin ukraińskich poszkodowanych w zajściach w Kijowie i dotkniętych kryzysem ekonomicznym. W akcji „Rodzina Rodzinie” polskie rodziny i wspólnoty parafialne zachęcane będą do wysyłania na Ukrainę paczek z żywnością i odzieżą. Akcja rozpoczęła się 7 marca – w pierwszy piątek Wielkiego Postu.

O swojej działalności na rzecz osób chorych i starszych Caritas będzie informowała w okresie Wielkiego Postu na stronie: www.akcjecaritas.com oraz poprzez www.facebook.com/akcjecaritas.

Wielkie tournée

Zespół „Śląsk” koncertuje we Francji

Przez pięć tygodni Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” będzie tańczył i śpiewał dla francuskiej publiczności. Wielkie tournée, którego trasa liczy 14 tys. kilometrów, rozpoczęło się 9 marca i potrwa do 11 kwietnia. Artyści ze „Śląska” dadzą 26 koncertów we wszystkich niemal regionach kraju. Program koncertów to klasyczny repertuar ludowo-narodowy obejmujący opracowania muzyczne Stanisława Hadyny, Wojciecha Kilara i Ireneusza Łojewskiego oraz choreografie Elwiry Kamińskiej, Juraja Kubánki, Władysława Stefanika i Michała Jarczyka. „Śląsk” będzie wykonywał, zawsze wzbudzające ogromny aplauz, tańce górali podhalańskich, chustkowego, „Kołomajki”, tańce lubelskie oraz nasze tańce narodowe: poloneza, mazura, oberka, kujawiaka i krakowiaka. Oprócz polskich przebojów, takich jak „Szła dzieweczka”, „Ondraszek”, „Głęboka studzienka”, publiczność usłyszy tradycyjne piosenki francuskie: „Auprès de ma blonde” oraz „Bonsoir mes amis, bonsoir”. Do Francji pojechało 88 artystów oraz ekipa techniczna. Francja jest jednym z tradycyjnych kierunków koncertowych wyjazdów zespołu „Śląsk”, który w swojej 60-letniej historii będzie w niej gościł po raz 24.

(akw)

Warszawa

Biskupi Europy Środkowo-Wschodniej o rodzinie

Reklama

Wyzwania i możliwości umocnienia Kościoła w kontekście obrad nowego synodu były tematem rozmów biskupów Europy Środkowo-Wschodniej, którzy w dniach 6-7 marca obradowali w Warszawie.

Gospodarzem organizowanego przez Radę Konferencji Biskupich Europy (CCEE) spotkania był abp Józef Michalik – wiceprzewodniczący CCEE. Kardynałowie i przewodniczący Episkopatów Europy Środkowo-Wschodniej dyskutowali o wyzwaniach duszpasterstwa rodzin 22 lata po upadku komunizmu. Zastanawiano się nad miejscem Kościoła w społeczeństwach Europy Środkowo-Wschodniej oraz nad znaczeniem duchowieństwa i parafii jako wspólnoty ewangelizacyjnej w służbie rodziny. Spotkanie dotyczyło także tematyki październikowego Synodu Biskupów o rodzinie.

Cudzysłów

Każdy z nas ciągle narusza sprawiedliwość, ciągle oczekuje miłosierdzia i Bóg ciągle nam miłosierdzie świadczy. Dlatego ostatecznie miłosierdzie zawsze bierze górę nad sprawiedliwością. Jeżeli tak jest w stosunku Boga do nas, tak również musi być w naszym stosunku do braci.

* * *

W każdych warunkach można osiągnąć świętość.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Znamy datę Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie. Odbędzie się w dniach 26-31 lipca 2016 r. – poinformował oficjalnie kard. Stanisław Dziwisz podczas konferencji prasowej w Krakowie. Termin ten zatwierdził papież Franciszek.

Polscy posłowie przyjęli uchwałę wspierającą Ukrainę. Nie ma w niej mowy o sankcjach wobec Rosji ani o rosyjskiej agresji.

Rosja zagraża Polsce – uważa ponad połowa Polaków. Jeszcze więcej – 65 proc. wyraża przekonanie, że polska armia nie jest przygotowana do starcia z Rosją.

Naczelna Rada Lekarska postanowiła zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego przepisy o tzw. klauzuli sumienia, zawarte w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Zdaniem NRL, ograniczenia w korzystaniu z klauzuli są niezgodne z zasadą wolności sumienia, sformułowaną w Konstytucji RP i w Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych.

Abp Celestino Migliore – nuncjusz apostolski w Polsce spotkał się z przedstawicielkami Kongresu Kobiet. Kilka miesięcy temu członkinie Kongresu skierowały do papieża Franciszka list. Ojciec Święty poprosił swojego przedstawiciela w Polsce o spotkanie z paniami, które sygnowały list – poinformowała po spotkaniu Nuncjatura.

Adopcja polityka oraz biskupa – to akcja zainicjowana przez przedstawicieli Wspólnoty Mężczyzn w Modlitwie „Nikodem” z Cieszyna. W duchową adopcję polityka oraz biskupa można się włączyć, odwiedzając stronę: www.razemwmodlitwie.pl.

Sąd w Rzeszowie zdecydował, że przebywający na wolności pedofil i morderca Mariusz Trynkiewicz jest wciąż niebezpieczny i trzeba go umieścić w odosobnieniu. Zanim jednak to się stanie,musi wyczerpać się cała procedura, co może potrwać nawet pół roku.

Strony informacyjne przygotowali Lidia Dudkiewicz i ks. Paweł Rozpiątkowski – na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-03-10 15:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śmierć Jezusa uczyniła nas wszystkich braćmi

2021-09-21 15:32

[ TEMATY ]

krzyż

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na ręce generała pasjonistów Franciszek skierował list z okazji rozpoczynającego się dziś na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Teologicznego. Tematem spotkania jest „mądrość krzyża w świecie pluralistycznym”. Papież wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do ponownego odczytania współczesnych wyzwań w świetle „mądrości krzyża”, aby sprzyjać ewangelizacji wiernej Bożemu stylowi i bliskiej człowiekowi.

Kongres odbywa się w ramach obchodów jubileuszu trzechsetlecia istnienia zgromadzenia pasjonistów i ma za zadanie pogłębienie znaczenia krzyża w kontekście współczesnych areopagów. Franciszek podkreślił, że tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum wiary chrześcijańskiej i tylko ona może zaspokoić oczekiwania i nadzieje współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję