Reklama

Z Jasnej Góry

Wszyscy jesteśmy w ręku Maryi

W rytmie każdego kończącego się dnia bardzo ważna i wymowna dla Polaków jest godzina 21, gdy stają na Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej lub łączą się duchowo z Jasną Górą przez stacje radiowe czy Telewizję Trwam. Wszystkie swoje sprawy, radości i troski przynoszą do Matki na Jasną Górę i składają na Ołtarzu Ojczyzny. Tak było też 6 marca 2014 r., w dniu wyboru nowego generała Zakonu Paulinów, którego ojcowie i bracia są stróżami tego świętego miejsca. Na Apelu Jasnogórskim obecny był abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wszystkim zgromadzonym, a szczególnie nowemu generałowi o. Arnoldowi Chrapkowskiemu, przekazał ważne przesłanie i życzenia. Powiedział: – Każdemu z nas jest potrzebna świadomość i pewność wiary, że jesteśmy w ręku Maryi, aby przez Jej Syna przemieniać ten świat na bardziej Boży i bardziej ludzki. Tego życzymy Ojcu Generałowi i również jego wszystkim współbraciom w kapłańskim posługiwaniu. Pasterskim błogosławieństwem Ksiądz Arcybiskup zakończył ten ważny dzień, wpisujący się w wielowiekową historię Zakonu Paulinów, bo to przecież dzień rozpoczęcia kadencji kolejnego – 86. przełożonego generalnego synów duchowych św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

(Red.)

Powołanie paulińskie to charyzmat jasnogórski

W swym pierwszym wywiadzie dla mediów nowy generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski przypomniał za Janem Pawłem II, że paulińskie powołanie to charyzmat jasnogórski, a wielkim zadaniem dla całej zakonnej wspólnoty jest dziś odczytanie go na nowo i dostosowanie do współczesnych realiów. – Ogromne bogactwo Zakonu, tworzone przez pokolenia, teraz nam zostało zlecone. Ta historia musi być przez nas na nowo odczytana, w nowym świetle zrozumiana i przeniesiona w rzeczywistość współczesnego świata – powiedział. Podkreślił, że właściwe tylko paulinom jest to, że specyfika jednego domu: jasnogórskiego zdominowała posługę zakonników na całym świecie. – Jak mówił Jan Paweł II, charyzmat jasnogórski jest charyzmatem całego zakonu, nie tylko Jasnej Góry – przypomniał o. Chrapkowski. Mówiąc o przestrzeniach działalności paulinów, zwrócił uwagę, że wielkim wyzwaniem duszpasterskim jest dziś potrzeba zrozumienia człowieka. – Być blisko człowieka w tych jego ogromnych biedach, o których teraz wiemy bardzo dużo, i być blisko człowieka w jego relacji z Bogiem, kiedy on poszukuje na nowo sensu życia, to bardzo ważne zadanie – podkreślił o. Chrapkowski.

Reklama

Nowy pauliński generał przypomina, że Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika w ostatnich latach przyjął charakter międzynarodowy. Po raz pierwszy w najnowszej jego historii w Kapitule Generalnej, obradującej na Jasnej Górze od 1 marca 2014 r., uczestniczy aż 10 cudzoziemców. Paulini mają swoje placówki w 17 krajach świata. Najważniejszym miejscem i siedzibą przełożonego generalnego jest Jasna Góra.

(Red.)

Czcigodnemu Ojcu Generałowi
dr. Arnoldowi Chrapkowskiemu OSPPE
gratulujemy wyboru na nowego przełożonego generalnego Zakonu Paulinów
i życzymy duchowej mocy w prowadzeniu wspólnoty zakonnej
drogami wskazanymi przez św. Pawła Pierwszego Pustelnika.
Niech Maryja, Pani Jasnogórska, otacza Ojca zawsze swą Matczyną opieką,
a współbracia wspierają w działaniach na rzecz służby Kościołowi i Zakonowi Paulinów.
Obiecujemy modlitwę w intencji Ojca Generała.
Ks. inf. Ireneusz Skubiś z zespołem redakcyjnym „Niedzieli”

O. Arnold Chrapkowski OSPPE, Generał Zakonu Paulinów

Urodził się 28 kwietnia 1968 r. w Dziemianach na Kaszubach. Nowicjat odbył w klasztorze w Leśniowie, a studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów na Skałce w Krakowie, uzyskując tytuł magistra teologii. 30 lipca 1983 r. na Jasnej Górze na ręce ówczesnego generała Zakonu Paulinów o. Jana Nalaskowskiego złożył profesję wieczystą. 21 sierpnia 1993 r. na Jasnej Górze z rąk metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka otrzymał święcenia diakonatu, a 18 czerwca 1994 r. – święcenia kapłańskie.

Skierowany został najpierw do pracy duszpasterskiej i katechetycznej w klasztorze w Leśnej Podlaskiej, gdzie pełnił również urząd podprzeora klasztoru. W parafii leśniańskiej prowadził duszpasterstwo młodzieżowe oraz rozgłośnię terenową Radia Podlasie. W 1998 r. został skierowany na studia specjalistyczne z prawa kanonicznego na Papieski Uniwersytet Laterański w Rzymie. W latach 1998-99 odbył kurs Studium Congregationis De Causis Sanctorum i uzyskał dyplom postulatora spraw kanonizacyjnych. W 2001 r. otrzymał stopień naukowy doktora prawa kanonicznego. Po studiach został skierowany na Jasną Górę i rozpoczął wykłady z zakresu prawa kanonicznego w WSD Zakonu Paulinów w Krakowie na Skałce.

Reklama

W latach 2002-08 pełnił urząd podprzeora klasztoru na krakowskiej Skałce. W tym czasie podjął pracę dydaktyczno-naukową jako adiunkt przy Katedrze Prawa Małżeńskiego Instytutu Prawa Kanonicznego na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, następnie – Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Prowadził również zajęcia z zakresu prawa kanonicznego w innych seminariach zakonnych w Krakowie.

Od 2008 r. był wikariuszem generalnym Zakonu Paulinów. 6 marca 2014 r. został wybrany na 86. przełożonego generalnego Zakonu św. Pawła Pustelnika.

Zapowiedzi jasnogórskie

17, 18, 19 marca – Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Kieleckiej

20 marca – Maturzyści Diecezji Sosnowieckiej

21 marca – Maturzyści Diecezji Legnickiej

21 marca – Maturzyści Diecezji Kaliskiej

22 marca – 34. Pielgrzymka Obrońców Życia

22, 24 marca – Maturzyści Archidiecezji Gnieźnieńskiej

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-03-10 15:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

28.07

instagram.com/franciscus

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

"Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi" - powiedział papież Franciszek w kazaniu w czasie Eucharystii, odprawionej dziś na Jasnej Górze. Podkreślał, że Bóg, który zbawia człowieka jest "mały, bliski i konkretny". W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry papież przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce z udziałem setek tysięcy wiernych.

Franciszek zmieniając plany i wybierając jako środek transportu samochód a nie śmigłowiec dojechał z Krakowa na Jasną Górę o godz. 9.30. tam powitali go arcybiskup częstochowski Wacław Depo, przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki i przedstawiciele władz lokalnych. Ojciec Święty przejechał między sektorami i pozdrawiał wiernych. Pielgrzymi entuzjastycznie wołali: „Witaj Ojcze Święty” i machali flagami watykańskimi i polskimi.

CZYTAJ DALEJ

Festyn w Łańcuchowie

2021-07-29 12:57

Grzegorz Jacek Pelica

Festyn rodzinny „Jakubki” w Łańcuchowie odbył się już po raz trzeci. W tej parafii przechowywane są relikwie św. Jakuba; ich obecność dała impuls do świętowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję