Reklama

Ze świata

Włochy

Ideologia gender dla przedszkolaków

Diecezja rzymska wzywa rodziców, by publicznie zaprotestowali przeciwko indoktrynowaniu ich dzieci ideologią gender. Powodem do niepokoju jest program szkolenia dla 7 tys. rzymskich przedszkolanek, który ma je wdrożyć w ideologię gender. Organizatorzy szkolenia nie ukrywają swych zamiarów. Otwarcie przyznają, że chodzi im o dekonstrukcję stereotypów dotyczących płci i życia rodzinnego oraz wychowywanie do różnych wzorców rodziny i ról płciowych. Świadomie wybierają oni przedszkolanki, bo zaszczepianie tych idei od małego za ich pośrednictwem może przynieść trwałe zmiany kulturowe. Rzymska diecezja zachęca rodziców do buntu. Zdaniem ks. Filippa Morlacchiego, dyrektora diecezjalnego urzędu ds. duszpasterstwa szkolnego, rzymianie powinni brać przykład z Francuzów, którzy w ubiegłym roku na ulicach bronili godności rodziny.

Belgia

Król Filip zgodził się na eutanazję dzieci

Król Belgii Filip I podpisał 2 marca br. ustawę zezwalającą na eutanazję osób niepełnoletnich. Parlament przyjął ją w lutym br. głosami lewicowej koalicji rządowej. Część jej posłów głosowała przeciw lub wstrzymała się od głosu, powołując się na wolność sumienia.

Reklama

Zgodnie z ustawą, lekarze mają prawo do dokonania eutanazji osób poniżej 18. roku życia, które są nieuleczalnie chore i cierpią z powodu silnego bólu, bez perspektyw na polepszenie stanu zdrowia. Nowe prawo stanowi, że taka decyzja musi być zatwierdzona przez rodziców i lekarza, a młody pacjent musi być świadomy sytuacji i rozumieć, co oznacza eutanazja.

Nowe prawo potępił belgijski Episkopat, skrytykowało je też wiele organizacji broniących życia na całym świecie. Petycję do króla Filipa, wzywającą go do niepodpisywania ustawy, przygotowała hiszpańska Fundacja CitizenGo. Podpisało ją ponad 200 tys. Europejczyków.

Eutanazja dorosłych jest w Belgii legalna od 2002 r. i stanowi przyczynę 2 proc. zgonów w tym kraju.

Tygodnik poświęcony papieżowi

„Il mio papa” – Mój papież

Reklama

Pierwszy na świecie tygodnik poświęcony papieżowi Franciszkowi będzie nosić tytuł „Il mio papa” (Mój papież) – zapowiedział włoski koncern wydawniczy Mondadori, należący do byłego premiera Silvio Berlusconiego. Pierwszy numer pisma, w cenie promocyjnej – pół euro, ukazał się z okazji 1. rocznicy wyboru kard. Jorge Mario Bergoglia na papieża. Edycja Paulińska natomiast wypuściła na rynek płytę DVD z filmem zatytułowanym „Francesco, un anno di pontificato” (Franciszek, rok pontyfikatu), wyprodukowanym przez Watykański Ośrodek Telewizyjny, wraz z albumem „Papa Francesco – La Chiesa della misericordia” (Papież Franciszek – Kościół miłosierdzia), które będą dołączone do dwóch tygodników tego wydawcy: „Famiglia Cristiana” i „Credere”.

USA

Na usługach homoseksualnego lobby?

Słynny dziecięcy park Walt Disney World w Orlando na Florydzie wstrzymał finansowanie amerykańskiej organizacji skautów, gdyż – zdaniem zarządzających gigantycznym parkiem rozrywki – skauci są wciąż za mało otwarci na homoseksualistów. W ubiegłym roku pod wpływem coraz silniejszego nacisku ze strony lobby homoseksualnego Rada Krajowa Skautów Amerykańskich (BSA) zdecydowała, by dopuszczać do swych szeregów kandydatów otwarcie deklarujących homoseksualizm, jednak kierowniczych funkcji nadal nie mogą tam pełnić dorośli geje.

Jak zauważają obrońcy rodziny, w dziecięcym parku Disneya od co najmniej 10 lat odbywają się imprezy promujące homoseksualizm. Pod płaszczykiem walki z dyskryminacją odwiedzającym to miejsce dzieciom przedstawia się homoseksualizm jako pełnoprawną i atrakcyjną formę zachowań.

Ludzie

Kard. Oswald Gracias

Arcybiskup Bombaju kard. Oswald Gracias zachęcił wiernych do ekologicznego przeżywania Wielkiego Postu. Wyjaśnił, że chodzi o uświadomienie sobie odpowiedzialności za ochronę dzieła stworzenia dzięki odkryciu na nowo więzi z Bogiem i z naturą. Propozycja indyjskiego hierarchy nawiązuje m.in. do faktu, że zanieczyszczenie środowiska w rejonie 17-milionowego Bombaju, będącego gospodarczą stolicą Indii, stanowi ogromny problem.

Miejscowy Kościół katolicki podchodzi do tej spawy bardzo poważnie. Utworzono nawet specjalne biuro zajmujące się ochroną środowiska. W czasie Wielkiego Postu proponowane są wiernym pewne praktyczne działania proekologiczne: od odzyskiwania surowców wtórnych, przez oszczędzanie wody i paliw, aż po uprawę przydomowych ogródków.

Myśli wciąż aktualne

Wiara i rozum są jak dwa skrzydła,
na których duch ludzki unosi się
ku kontemplacji prawdy.
Jan Paweł II, Encyklika „Fides et ratio”, Wstęp

Krótko

Korea Południowa będzie celem trzeciej zagranicznej pielgrzymki papieża Franciszka, która rozpocznie się 13 sierpnia br. Informację tę podał portal „Il Sismografo”, powołując się na prasę koreańską.

Na ulice Jerozolimy wyszło 300 tys. religijnych Żydów, w proteście przeciw ograniczeniu ich przywilejów. Chodzi przede wszystkim o projektowane objęcie uczniów szkół talmudycznych powszechnym poborem do służby wojskowej.

„Jeden z Nas” – Europejska Inicjatywa Obywatelska, która chce zapobiec wypływaniu pieniędzy unijnych na programy niszczące życie ludzkie, zebrała ponad 1,9 mln podpisów, z czego ponad 1,7 mln zweryfikowano jako ważne. Organizatorzy inicjatywy dopełnili wszystkich formalności w Komisji Europejskiej.

Izba Reprezentantów USA uchwaliła ustawę o gwarancjach kredytowych dla Ukrainy. Stany Zjednoczone zagwarantują miliard dolarów pomocy. USA nałożyły też sankcje na Rosję, które mają na celu ukaranie osób odpowiedzialnych „za pogwałcenie suwerenności i integralności Ukrainy oraz za kradzież aktywów ukraińskiego narodu”.

Władze Ukrainy wystąpiły o wydanie listu gończego za byłym prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

W walce z talibami zginęło w ostatniej dekadzie prawie 14 tys. afgańskich żołnierzy i policjantów, a 16,5 tys. zostało rannych.

Prezydent Bronisław Komorowski przebywał z wizytą w Turcji, gdzie rozpoczęto świętowanie 600-lecia stosunków dyplomatycznych Polski i Turcji.

Rosyjska giełda w wyniku wydarzeń na Krymie straciła 12 proc. wartości. Osłabł też rubel. Na jego ratowanie bank centralny Rosji przeznaczył 10 mld dolarów.

Bułgarska Caritas alarmuje w sprawie dramatycznych skutków cięć w sferze socjalnej w tym najuboższym kraju Unii Europejskiej. W celu zaradzenia nierównowadze finansowej wprowadzono tam budżetowe cięcia. Nie przynoszą one jednak ożywienia w gospodarce, natomiast utrwalają biedę.

2014-03-10 15:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duchowe przygotowania do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej

2021-07-22 14:43

[ TEMATY ]

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

matka Elżbieta Czacka

Beatyfikacja.info

Diecezja warszawsko-praska rozpocznie wkrótce duchowe przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Od 3 do 11 września w kościołach parafialnych erygowanych przez Prymasa Tysiąclecia biskupi celebrować będą Msze św. a proboszczowie poprowadzą Nowennę, w której zawierzą duchowe owoce beatyfikacji. Beatyfikacja dwojga kandydatów na ołtarze odbędzie się w niedzielę 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Kim była św. Maria Magdalena i dlaczego akurat ona nazywana jest Apostołką Apostołów? Z ks. dr. Markiem Dzikiem, biblistą, rozmawia Irena Markowicz.

CZYTAJ DALEJ

Wyruszyli na pielgrzymkowy szlak po raz 40!

2021-07-24 11:18

Piotr Twardowski

    Górale wyruszyli spod Tatr w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Po raz 40 rozpoczęli pielgrzymowanie z Bachledówki, Nowego Targu, Rabki i Zubrzycy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję