Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

Wiara, nawrócenie, otwarcie serca na braci

Podczas audiencji ogólnej 5 marca Ojciec Święty powiedział, że w okresie Wielkiego Postu Kościół kieruje do nas dwie ważne zachęty: by żywiej uświadomić sobie zbawcze dzieło Chrystusa oraz gorliwiej żyć swoim chrztem. Swoją katechezę papież Franciszek poświęcił znaczeniu Wielkiego Postu, przygotowującego na Święta Paschalne, które są centrum tajemnicy naszego zbawienia.

Papież zaznaczył, że punktem wyjściowym drogi naszego nawrócenia jest wdzięczność za wspaniałą tajemnicę miłości Boga, który dał swego Syna dla naszego zbawienia. Ponadto stwierdził, że Wielki Post zachęca nas do dogłębnego życia naszym chrztem, by nie przyzwyczajać się do sytuacji poniżenia i nędzy, które spotykamy, idąc ulicami naszych miast i naszych krajów. – Wielki Post jest czasem sposobnym, żeby nawrócić się na miłość bliźniego; miłość, która umiałaby przyswoić sobie postawę wielkoduszności i miłosierdzia Pana, który „stał się ubogim, aby nas ubóstwem swoim ubogacić” (por. 2 Kor 8, 9). Rozważając centralne tajemnice wiary, mękę, krzyż i zmartwychwstanie Chrystusa, zdamy sobie sprawę, że bezcenny dar odkupienia został nam dany z bezinteresownej inicjatywy Boga – powiedział. – Istotnymi elementami przeżywania Wielkiego Postu są dziękczynienie Bogu za tajemnicę Jego ukrzyżowanej miłości, autentyczna wiara, nawrócenie i otwarcie serca na braci – wyjaśnił Ojciec Święty.

Stacja wielkopostna na Awentynie

W drogę z modlitwą, postem i jałmużną

Reklama

W Środę Popielcową 5 marca papież Franciszek przewodniczył tzw. stacji wielkopostnej, która w tym dniu odbyła się, jak co roku, w rzymskiej bazylice św. Sabiny. Najpierw w kościele św. Anzelma na Awentynie miało miejsce nabożeństwo modlitewne, po czym obecni na nim Papież, kardynałowie, arcybiskupi, biskupi, benedyktyni z miejscowego opactwa, dominikanie i wielu wiernych przeszli procesjonalnie do bazyliki św. Sabiny, gdzie Ojciec Święty przewodniczył Mszy św., połączonej z obrzędem posypania głów popiołem. – Rozpoczynający się dzisiaj Wielki Post oznacza wyruszenie w drogę duchową, której trzema istotnymi elementami są modlitwa, post i jałmużna – powiedział w kazaniu papież Franciszek.

– Modlitwa jest siłą chrześcijanina i każdej osoby wierzącej. W swej kruchości i słabości każdy powinien z dziecięcą ufnością zwracać się do Boga i wejść z Nim we wspólnotę. Wielki Post to czas modlitwy, i to intensywnej, częstszej niż zwykle – podkreślił. Franciszek zaznaczył też, że post ma być nie formalny, ale ma stanowić wybór życia wstrzemięźliwego, które nie marnuje i nie odrzuca bliźniego i jego potrzeb, ale pomaga nam żyć jak miłosierny Samarytanin. Jałmużna natomiast wskazuje na bezinteresowność, gdyż obdarowujemy poprzez nią kogoś, od kogo nie można spodziewać się otrzymania czegoś w zamian. Bezinteresowność winna być jedną z cech chrześcijanina, który ma świadomość, że wszystko otrzymał darmo od Boga, tzn. bez żadnej zasługi, i uczy się dawać innym za darmo.

Po liturgii Ojciec Święty miał krótkie spotkanie ze wspólnotą dominikanów w ich kurii generalnej, przylegającej do bazyliki św. Sabiny.

Papież Franciszek do Polaków

Reklama

Drodzy polscy pielgrzymi. Wielki Post jest czasem dziękczynienia za zbawczą miłość Chrystusa, czasem nawrócenia i otwarcia serca na miłość braci. Zawierzamy tę drogę Najświętszej Maryi, która jako pierwsza wierząca w Chrystusa towarzyszy nam w dniach modlitwy i pokuty, abyśmy oczyszczeni i odnowieni w duchu mogli celebrować wielką tajemnicę Paschy Jej Syna. Z serca wam błogosławię.

Audiencja generalna, 5 marca 2014 r.

Pytanie Ojca Świętego: z Panem Bogiem czy z telewizorem?

Papież Franciszek podczas spotkania z duchowieństwem diecezji rzymskiej, które odbyło się w auli Pawła VI tradycyjnie w pierwszy czwartek po Środzie Popielcowej, czyli 6 marca br., podkreślił, że w całym Kościele przeżywamy czas miłosierdzia. Zachęcił do ponownego przemyślenia słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II podczas kanonizacji s. Faustyny Kowalskiej. Zalecił duchownym, by orędzie Bożego Miłosierdzia było żywo obecne zwłaszcza w kaznodziejstwie, w gestach, znakach, decyzjach duszpasterskich, w sakramencie pojednania oraz w dziełach miłosierdzia.

Papież zaznaczył, że ani laksyzm, ani też rygoryzm nie prowadzą do wzrostu świętości, natomiast miłosierdzie towarzyszy drodze ku świętości. – Jak wieczorem kończysz dzień? Z Panem czy przy telewizorze? Jaka jest twoja relacja z tymi, którzy pomagają być bardziej miłosiernymi: dziećmi, starcami, chorymi. Czy potrafisz ich ucałować? – pytał Ojciec Święty.

Plac św. Piotra, 5 marca 2014 r.

Rekolekcje papieskie głosi rzymski proboszcz

Papież Franciszek ze swymi współpracownikami udał się autokarem na rekolekcje wielkopostne, które w dniach 9 -14 marca odbywają się w położonej 30 km od Rzymu miejscowości Ariccia nad jeziorem Albano, w domu rekolekcyjnym paulistów „Casa Divin Maestro”. Papież Franciszek, gdy był arcybiskupem Buenos Aires, stale korzystał ze środków komunikacji publicznej. Po wyborze na Stolicę Piotrową nieraz jeździł busem w towarzystwie kardynałów udających się np. do Domu św. Marty. Po raz pierwszy rekolekcje wielkopostne dla Kurii Rzymskiej odbywają się poza Rzymem. Głosi je ks. prał. Angelo De Donatis, proboszcz z diecezji rzymskiej.

* * *

Eucharystia jest dla nas najistotniejsza: to Chrystus, który pragnie wejść w nasze życie i napełnić je swoją łaską.
Wpis papieża Franciszka na Twitterze

2014-03-10 15:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

2021-07-28 07:27

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

Materiał prasowy

Tysiące ozdrowieńców nie może otrzymać certyfikatu covidowego, nawet jeśli wirusa wykryto u nich testem antygenowym - pisze w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Jak czytamy na łamach "Rz", Komisja Europejska nie uznaje za ozdrowieńców osób, którym zdiagnozowano zakażenie COVID-19 na podstawie testu antygenowego – najbardziej popularnego m.in. w Polsce. Przez to nie mogą otrzymać paszportu covidowego. Spotkało to Marcina T. ze Szczecina. "Miałem kaszel i wysoką gorączkę, której niczym nie mogłem zbić. Wezwałem karetkę, ratownicy w domu zrobili mi test, który potwierdził COVID-19" – opowiada "Rzeczpospolitej" Marcin T. Został zabrany do szpitala na oddział covidowy, gdzie spędził półtora tygodnia. Wypis potwierdził, że przeszedł „obustronne zapalenie płuc w przebiegu covid”.

CZYTAJ DALEJ

Przyjaciele Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Łazarz

św. Marta

Wspomnienie świętych Marty, Marii i Łazarza

pl.wikipedia.org

Jan Vermeer, Chrystus w domu Marty i Marii

Jan Vermeer, Chrystus w domu Marty i Marii

Od tego roku 29 lipca obchodzimy po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie Świętych Marty, Marii i Łazarza. Było to rodzeństwo, które Jezus z Nazaretu często odwiedzał.

O Marcie, Marii i Łazarzu mieszkających w Betanii nieopodal Jerozolimy traktuje wiele nowotestamentowych tradycji obecnych przede wszystkim w Ewangeliach według św. Łukasza i według św. Jana. Dają nam one jednoznacznie do zrozumienia, że Pan Jezus był z owym rodzeństwem wyjątkowo zaprzyjaźniony, że przyjmowali Go w swoim domu.

CZYTAJ DALEJ

Sześć medali zdobyli polscy uczniowie na 62. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej

2021-07-29 17:48

[ TEMATY ]

uczniowie

medal

olimpiada matematyczna

Karol Porwich

Jeden złoty i pięć srebrnych medali zdobyli polscy uczniowie na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej – poinformowało w czwartek MEiN. Z powodu pandemii odbyła się ona w formule zdalnej. Rywalizowali w niej uczniowie ze 107 krajów.

Złoty medal zdobył Radosław Żak z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję