Reklama

O. Arnold Chrapkowski OSPPE - nowy generał zakonu paulinów

Objęcie urzędu i zawierzenie Matce Bożej

Niedziela Ogólnopolska 11/2014, str. 2

Zdzisław Sowiński

Nowym generałem Zakonu Paulinów został wybrany o. Arnold Chrapkowski – dotychczasowy wikariusz generalny zakonu, czyli dotychczasowy I definitor generalny, pełniący funkcję najbliższego współpracownika i zarazem zastępcy generała. Wyboru dokonała 6 marca br. Kapituła Generalna Zakonu Paulinów w szóstym dniu swoich obrad na Jasnej Górze.

Tuż po wyborze ojcowie i bracia paulini zebrali się w zabytkowej Bibliotece Jasnogórskiej, aby uczestniczyć w ceremonii objęcia urzędu przez nowego generała zakonu. Następnie w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej modlili się i zawierzali nowego generała Maryi. Po ogłoszeniu jego nazwiska wszyscy odśpiewali dziękczynny hymn „Te Deum” – „Ciebie Boga wysławiamy”. Następnie głos zabrał o. Arnold Chrapkowski.

Reklama

Powiedział m.in.: – Ten wybór przyjmuję wraz z popiołem, który wczoraj został złożony na moją głowę. Urząd przyjąłem nie dla swojej chwały, ale po to, aby pamiętać cały czas, że jestem prochem i w proch się obrócę, a to, co zostało mi zlecone, jest nie dla dobra mojego, ale dla dobra tej wspólnoty zakonnej, na której czele zostałem teraz postawiony. Przyjmuję odpowiedzialność za nasz zakon, z ogromnym dziedzictwem, i w tym momencie pragnę ogarnąć pamięcią i modlitwą wszystkich moich zakonnych współbraci rozsianych po całym świecie w 17 krajach, w 71 klasztorach i domach naszego zakonu. To, co zlecone jest Kapitule Generalnej, to nie tylko wybór, ale przede wszystkim spojrzenie oczami współczesności na historię i dziedzictwo zakonu. Nie tworzymy go od dzisiaj, tę wielką historię przyjmujemy i pragniemy przenieść we współczesność. Hasłem naszej Kapituły jest wierność dziedzictwu bł. Jana Pawła II i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Pragniemy wsłuchać się w ich głos, ten głos usłyszeć w nowej rzeczywistości, zawsze przy cudownym wizerunku jasnogórskiej Maryi. W ten wizerunek wpisane jest powołanie każdego paulina, w ten wizerunek wpisane jest nasze życie i nasze posługiwanie – mówił nowy generał paulinów.

O. Arnold Chrapkowski wyraził wdzięczność poprzednim ojcom generałom: o. Jerzemu Tomzińskiemu, o. Janowi Nalaskowskiemu, o. Józefowi Płatkowi, o. Stanisławowi Turkowi i o. Izydorowi Matuszewskiemu za dobro, które każdy z nich wpisał w zakon. Na koniec poprosił wszystkich o modlitwę w intencji Kapituły Generalnej i całego zakonu.

Po przemówieniu nowego generała odśpiewano łacińską antyfonę „Monstra Te esse Matrem” – „Okaż nam się Matką”.

Reklama

Kapituła Generalna wybrała nową Kurię Generalną, czyli zarząd całego zakonu, nazywany u paulinów Definitorium Generalnym. Najbliższymi współpracownikami generała paulinów zostali: o. Michał Lukoszek – wikariusz generalny (I definitor), o. Mariusz Tabulski – II definitor, o. Ryszard Bortkiewicz – III definitor, o. Kazimierz Maniecki – IV definitor.

Na prokuratora generalnego przy Stolicy Apostolskiej został wybrany o. Bazyli Degórski, a na administratora generalnego – o. Jan Bednarz.

2014-03-10 15:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Festyn w Łańcuchowie

2021-07-29 12:57

Grzegorz Jacek Pelica

Festyn rodzinny „Jakubki” w Łańcuchowie odbył się już po raz trzeci. W tej parafii przechowywane są relikwie św. Jakuba; ich obecność dała impuls do świętowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję