Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 10/2014, str. 12

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa za Ukrainę

Mosty Jedności i Braterstwa

Modlitwa za Ukrainę trwa na Jasnej Górze każdego dnia. Szczególny wymiar miał Różaniec o pokój na świecie w sobotę 22 lutego. W dniu modlitwy i postu za Ukrainę, 28 lutego, można było usłyszeć nawet czytania w języku ukraińskim.

Rycerze Kolumba, którzy przeżywali na Jasnej Górze swoją pielgrzymkę w czasie dramatycznych doniesień zza wschodniej granicy, gdy w Kijowie ginęli ludzie, rozpoczęli tworzenie modlitewnych „Mostów Jedności i Braterstwa”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na spotkaniu Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie, która też odbywała się w tym napiętym czasie za naszą wschodnią granicą, obecni byli także członkowie wspólnoty z Ukrainy. Ich zdaniem, konieczna jest nie tylko modlitwa za Ukraińców, ale też wielka praca nad wychowaniem do wolności. – Ustawy nie zmienią serc ludzi. Serc w jakiś sposób zniszczonych przez dziesiątki lat ideologii komunistycznej, która nie zniknęła jeszcze z ziemi ukraińskiej. Wychowanie człowieka do wolności, do życia chrześcijańskiego to jest nasze zadanie – mówił na antenie Radia Jasna Góra jeden z członków wspólnoty z Ukrainy.

Na Jasnej Górze podczas każdej Mszy św. zanoszone są modlitwy w intencji Ukrainy, a także posługujących za wschodnią granicą paulinów, którzy w nadesłanym na Jasną Górę liście proszą o modlitewne wsparcie.

(Red.)

Rycerze Kolumba

Miłosierdzie i braterstwo

W dniach 22-23 lutego br. odbyła się II Ogólnopolska Pielgrzymka Rycerzy Kolumba. Przybyli członkowie Zakonu z wielu rad w Polsce wraz z rodzinami – w sumie ok. 130 osób. – Członkiem Rycerzy Kolumba może zostać dorosły mężczyzna, praktykujący katolik, wypełniający to, co do katolika należy, uczestniczący i przyjmujący sakramenty święte, który ma chęć pomagania innym. Takich mężczyzn mile widzimy i zapraszamy w szeregi – powiedział Stanisław Dziwiński, delegat rejonowy Rycerzy Kolumba w Polsce. Mają oni cztery zasady działania: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm.

Reklama

Zakon Rycerzy Kolumba założył w 1882 r. ks. Michael McGivney. Rycerzy łączył ideał Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryk, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata. Najważniejsza dla członków Zakonu jest wierność Kościołowi katolickiemu i jego misji. Działalność Rycerzy Kolumba to przede wszystkim działalność charytatywna, obrona życia, wspieranie powołań do kapłaństwa i życia zakonnego.

W sobotę 22 lutego przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Mszy św. z udziałem Rycerzy Kolumba przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak, który mówił w homilii: – Rycerz to ten, który walczy, ale w znaczeniu chrześcijańskim nie ma walki z nikim, jest walka „o”, a nie walka „z kimkolwiek”.

Na dalszy program dnia złożyły się modlitwa różańcowa o pokój na świecie i Apel Jasnogórski. Mszy św. w niedzielę 23 lutego w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. Ryszard Umański, kapelan Rady 14955. Na zakończenie Mszy św. odczytany został Akt Oddania Rycerzy Kolumba Matce Bożej.

Nominacja do Fryderyka

Jasnogórska muzyka dawna „Ciemne Jutrznie”

Kolejna płyta z cyklu Jasnogórska Muzyka Dawna została nominowana do Fryderyka w kategorii muzyka poważna. Jest to płyta „Jasnogórska Muzyka dawna. Musica Claromontana” – vol. 54 – „Ciemne jutrznie”, w wykonaniu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod kierownictwem Anny Szostak. Płytę wydało Wydawnictwo Musicon.

Nagranie wzbogacone jest śpiewami chorałowymi. Melodie lamentacji Jeremiasza zostały zaczerpnięte z paulińskiego Cantionale.

Uzupełnieniem albumu jest piękne „Miserere” Tommaso Bai. Utwór ten wykonywany był razem ze słynnym „Miserere” Gregorio Allegriego przez muzyków papieskich podczas uroczystości Wielkiego Tygodnia.

Peregrynacja w seminarium

Wzięli Matkę do siebie

W Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie rozpoczęła się peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która będzie trwać do końca Wielkiego Postu. 23 lutego, podczas Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Cudownego Matki Bożej, przeor Jasnej Góry podarował kopię Cudownego Obrazu wspólnocie seminarium częstochowskiego i sosnowieckiego, które mają wspólną siedzibę. Ikona każdego ranka towarzyszy całej wspólnocie podczas Mszy św., a następnie mieszkańcy seminarium kolejno zabierają ją do swoich pokoi, gdzie przebywa przez całą dobę. Osobistej modlitwie w zaciszu kleryckich mieszkań towarzyszy także Księga Zawierzenia, do której alumni i księża wpisują swoje modlitwy, podziękowania i prośby do Maryi – mówi kleryk Tomasz Podlewski. – Warto zauważyć, że uroczyste podarowanie Ikony wspólnocie seminaryjnej miało miejsce dokładnie tydzień po śmierci śp. ks. inf. Józefa Wójcika, którego życie tak mocno naznaczone było troską o peregrynację Jasnogórskiego Obrazu po Polsce – dodaje częstochowski kleryk.

ks. mf

W najbliższym tygodniu na Jasnej Górze

8 marca – Święto Kobiet na Jasnej Górze. O godz. 16.45 – Msza św., po Eucharystii spotkanie w Kaplicy Różańcowej

10 marca – Maturzyści Archidiecezji Poznańskiej (I grupa)

14 marca – Maturzyści Archidiecezji Wrocławskiej; Maturzyści Diecezji Gliwickiej

15 marca – Narodowa Pielgrzymka Husarii na Jasną Górę

15 marca – V Pielgrzymka Muzyków Kościelnych

15 marca – „Jasnogórskie spotkania z historią” – zwiedzanie sanktuarium z przewodnikiem. Udział w zwiedzaniu bezpłatny. Temat: mury obronne, Arsenał, Bastion św. Rocha.

Zbiórka przed Jasnogórskim Centrum Informacji o godz. 10.00.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-03-04 15:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Miziński: bądźmy wierni dziedzictwu św. Wojciecha

– Dzisiaj musimy się zapytać, co uczyniliśmy z tym dziedzictwem, które przyniósł nam św. Wojciech – mówił w homilii bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, który 23 kwietnia w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Wojciecha w Częstochowie.

– Zapewnienie Chrystusa zmartwychwstałego w słowach: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jeruzalem i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi” zrealizowało się nie tylko w życiu apostołów, ale także w życiu i posłudze ich następców. Św. Wojciech jest tego jasnym przykładem – podkreślił bp Miziński.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Głównym tematem spotkania są kwestie dotyczące trwającej wojny w Ukrainie. Drugiego dnia członkowie grupy wysłuchali sprawozdania z wizyty bp. Bertrama Meiera, ordynariusza Augsburga, w Ukrainie, w czasie której odwiedził Kijów i Lwów. Spotkał się również z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję