Reklama

Niedziela Przemyska

W chacie i w zagrodzie

W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej oglądać można ciekawą wystawę „W chacie i w zagrodzie”, której celem jest pokazanie prawie już nieistniejącego wnętrza polskiego domu wiejskiego z terenu i okolic Przemyśla, spotykanego jeszcze w pierwszej połowie XX wieku. Dziś, niestety, istniejące jeszcze w latach powojennych widoki wsi znikły. „Nie ma już kobiet noszących wodę ze studni z żurawiem, wozy drabiniaste prawie przestały jeździć po wiejskich drogach, nie ma drewnianych dziecięcych kołysek, nie ma też – bo nie są «modne» – wyszywanych obrusów czy poszewek na poduszki” – ubolewają organizatorzy wystawy.

Reklama

Tytuł wystawy – „W chacie i w zagrodzie” – z góry wyznacza kryterium doboru eksponatów. Są nimi przede wszystkim przedmioty wyposażenia domu wiejskiego i przestrzeni wokół niego. Zgromadzony w zbiorach Muzeum sprzęt z terenu pozwolił odtworzyć w pewnym zakresie wnętrze chałupy i zagrody. Zwiedzający wystawę obejrzeć mogą: meble (łóżko, krzesła, taborety, bambetel – któż jeszcze używa dziś tego słowa, stół, skrzynie), narzędzia (grabie, łopatki, szufelki), wyroby rzemiosła ludowego (bednarstwa, garncarstwa, wikliniarstwa, tkactwa, stolarstwa), również ubrania (koszule, zapaski, płótnianki), tkaniny (obrusy, ręczniki, narzuty, poszewki, kilimy), ozdoby domu i drobny sprzęt kuchenny (łyżniki, łyżki, maszynki do mielenia żarna i mięsa), ceramikę użytkową (dzbany, talerze, garnki, naczynia zasobowe), zabawki – słowem wszystko, co pomoże zobrazować przeszłą epokę. Na wystawie obecna jest również sfera duchowa. Wśród prezentowanych eksponatów obecne są obiekty sztuki i plastyki obrzędowej z terenu i okolic Przemyśla – malarstwo ludowe, rzeźby świętych, „pająki” (rodzaj ozdoby izby). Uzupełnieniem zbiorów są fotografie archiwalne – w formie powiększonych odbitek – dokumentujące życie wiejskie okolic Przemyśla po II drugiej wojnie światowej.

Wystawę oglądać można do 30 marca w siedzibie Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, pl. płk. Berka Joselewicza 1 w Przemyślu. Godziny otwarcia: wtorek 10.30-17.30, środa 10.00-14.00, czwartek 9.00-15.00, piątek 10.30-17.30, sobota 9.00-16.00, niedziela 11.00-15.00. Bilety w cenie: 5 i 10 zł, w środę – wstęp bezpłatny.

2014-02-20 13:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Białystok/ Od soboty można będzie oglądać wystawę "Dekalog księdza Jerzego"

[ TEMATY ]

wystawa

Białystok

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Archiwum Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki/Marzena Słupeczańska

Archiwum Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego Księdza Jerzego
Popiełuszki/Marzena Słupeczańska

Postać błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki pokazaną przez pryzmat wartości, które wyznawał i którym był wierny pokazano na wystawie "Dekalog księdza Jerzego", którą od soboty będzie można oglądać na placu przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku.

Wystawę przygotowano z okazji wypadającej w sobotę 10. rocznica beatyfikacji ks. Popiełuszki, który pochodził z Białostocczyzny, urodził się w Okopach koło Suchowoli (Podlaskie).

CZYTAJ DALEJ

W rzymskich katakumbach odkryto najstarszy obraz Wniebowstąpienia

2021-06-13 10:54

Włodzimierz Rędzioch

Watykańskim archeologom udało się zidentyfikować najstarszy obraz Wniebowstąpienia. Znajduje się on w katakumbach Vigna Charaviglio, stanowiących część kompleksu nekropolii św. Sebastiana. Jego powstanie datuje się na przełom IV i V w.

O istnieniu tych katakumb wiedziano już od lat 20-tych ubiegłego wieku. Już wtedy przeprowadzono drobiazgowe badania wykopaliskowe i odkryto gęstą nekropolię wokół grobu męczennika Eutychiusza, z którego zachowała się piękna płyta nagrobna, wykonana na zamówienie papieża Damazego. Wydobyte z katakumb datowane inskrypcje pozwalają precyzyjnie ustalić ich zakres chronologiczny, który rozciąga się między pontyfikatami dwóch papieży Damazego (366-384) i Inocentego I (401-417).

CZYTAJ DALEJ

IPN przypomina polityczny background Milenium Chrztu Polski

2021-06-13 12:48

arch. IPN

IPN przypomina polityczny background Milenium Chrztu Polski

Obchody Milenium Chrztu Polski oraz Tysiąclecia Państwa Polskiego będą tematem spotkania w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Nastroje społeczne, reakcję władz komunistycznych i przebieg głównych uroczystości przedstawi w swoim wykładzie Ilona Religa-Gola z Referatu Edukacji Narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję