Reklama

Niedziela Podlaska

Wszystkim wytrwałym w wierze – „ad maiorem Dei gloriam”

We wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy, parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach przeżywała 25-lecie konsekracji pierwszego drewnianego kościoła

Niedziela podlaska 8/2014, str. 5

[ TEMATY ]

jubileusz

Grzegorz Konopacki

W tym szczególnym dniu odbyła się Msza św. Bogu dziękowaliśmy za 25 lat istnienia parafii, za dobrodziejów, a szczególnie modliliśmy się za Księdza Proboszcza. Homilię wygłosił ks. Bogusław Wasilewski, pierwszy wikariusz parafii (8.02-25.08.1989 r.), obecnie proboszcz parafii Pobikry. Przypomniał wiernym początki – jak z pola na skraju miasta, wokół którego był las, powstała za przyczyną Boga jedna z najpiękniejszych parafii w diecezji drohiczyńskiej. Okrągła rocznica skłania, aby przypatrzyć się parafii bliżej.

Proboszczem nowo powstałej parafii został ks. Jan Koc i pełni tę funkcję do chwili obecnej. Jesienią 1988 r. na plac kościelny została przywieziona drewniana kaplica z Nurca Stacji, którą w krótkim czasie powiększono i dostosowano do potrzeb nowej wspólnoty. Poświęcił ją bp Władysław Jędruszuk 5 lutego 1989 r., w uroczystość św. Agaty (drugi patron parafii).

Obecny kościół w stylu neobarokowym został zbudowany w latach 1993 – 2000. Projekt świątyni wykonał mgr inż. Henryk Kosieradzki. Jej poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego przywiezionego z Góry Błogosławieństw z Ziemi Świętej dokonał 12 września 1993 r. bp Władysław Jędruszuk. Natomiast nową świątynię konsekrował 16 kwietnia 2000 r. bp Antoni Pacyfik Dydycz. W miejscu rozebranego, drewnianego kościoła został umieszczony symboliczny kamień z wmurowaną tablicą, nas której widnieje napis: „Wszystkim wytrwałym w wierze 5.02.1989 r.”.

Reklama

Wnętrze obecnej świątyni zdobią trzy ołtarze: główny z pięknym krzyżem wraz z figurami Maryi i św. Jana oraz dwa boczne – Matki Bożej Częstochowskiej i św. Andrzeja Boboli. W kościele znajdują się 20-głosowe organy zbudowane w latach 1999 – 2000 przez Marcina Białkowskiego ze Świeradowa-Zdroju. Ściany przyozdabiają polichromie Tomasza Czajkowskiego i Eryka Marksa, przedstawiające wybrane sceny z Pisma Świętego przybliżające w ten sposób wiernym prawdy dotyczące wiary oraz sceny z życia i męczeństwa patrona parafii św. Andrzeja Boboli. Ponadto zawieszone są stacje Drogi Krzyżowej, wykonane ze srebra i mosiądzu w formie odlewu. Wnętrze świątyni nabiera niezwykłego uroku dzięki witrażom zamieszczonym w oknach z pracowni Romana Godlewskiego. Przedstawiają pielgrzymki bł. Jana Pawła II do Ojczyzny.

Obok kościoła znajdują się również plebania oraz dom parafialny z biblioteką i pokaźnym zapleczem multimedialnym oraz sportowym. Plac kościelny otoczony jest parkanem z cegły klinkierowej i metalowych przęseł. Otoczenie kościoła zdobi bogata roślinność, nawadniana przez komputerowo obsługiwany system zraszaczy. Cały plac przykościelny jest monitorowany.

Obecnie kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach jest jednym z piękniejszych nowoczesnych obiektów sakralnych w Polsce. Świątynia nigdy by nie powstała, gdyby nie ogromne zaangażowanie ks. Jana Koca i ludzi, którzy swoją modlitwą, pracą, cierpieniem oraz ofiarami sprawili, że świątynia istnieje. Przez 25 lat ks. proboszcz i wszyscy parafianie z niezwykłą starannością upiększają i wzbogacają swoje dzieło. Trudno nie docenić starań, wysiłków, poświęcenia i zaangażowania. A wszystko po to, aby człowiek mógł odkryć Boga, zrozumieć samego siebie i wejść w głąb własnej duszy.

2014-02-20 13:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowa wdzięczność

2020-07-28 10:38

Niedziela warszawska 31/2020, str. I

[ TEMATY ]

wywiad

jubileusz

loretanki

Łukasz Krzysztofka

S. Aniceta Borowska

O apostolstwie słowa drukowanego, zmniejszającym się czytelnictwie i jubileuszu Sióstr Matki Bożej Loretańskiej z s. Anicetą Borowską, przełożoną generalną Zgromadzenia, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: 2 sierpnia rozpoczyna się jubileusz 100-lecia zgromadzenia sióstr loretanek. Co będzie nas czekać przez ten rok?

S. Aniceta Borowska: Terminarz rozpisałyśmy w ten sposób, że uroczystości będą odbywały się przez cały rok we wszystkich domach zgromadzenia w Polsce i za granicą. Choć niektóre terminy mogą ulec zmianie ze względu na pandemię. Miałyśmy mieć 10 października spotkanie w Rumunii. Nie wiemy i czekamy, jak się sytuacja rozwinie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież ochrzcił rozdzielone bliźniaki syjamskie

2020-08-10 13:10

[ TEMATY ]

Franciszek

twitter.com/SalvoCernuzio

Papież Franciszek ochrzcił w minionych dniach w kaplicy Domu Świętej Marty pochodzące z Republiki Środkowoafrykańskiej bliźniaki syjamskie, rozdzielone w watykańskiej klinice Bambino Gesù 7 lipca br.

Ujawniła to Antoinette Montaigne, środkowoafrykańska polityk i była minister komunikacji tego kraju, która opublikowała zdjęcie z tego wydarzenia w mediach społecznościowych.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka rowerowa w drodze do Matki

2020-08-10 17:10

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

pielgrzymka diecezji toruńskiej

Archiwum parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Grębocinie

10 sierpnia na pielgrzymi szlak wyruszyła grupa rowerowa z parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Grębocinie. W jej skład wchodzi 8 osób. Najstarszy pielgrzym - p. Jadwiga - ma 71 lat.

Zobacz zdjęcia: Pielgrzymka rowerowa w drodze na Jasną Górę

Pielgrzymka rowerowa diecezji toruńskiej przemierza kolejne kilometry mimo upałów.

Pielgrzymom towarzyszy ks. Witold Ziętarski, wikariusz z parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Grębocinie. Pielgrzymi pozdrawiają z trasy i zapewniają o modlitwie.

Wspierajmy ich także naszymi modlitwami, by mimo upału mogli bezpiecznie wędrować do tronu naszej Matki.

Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję