Reklama

Chrześcijanie, patrioci, poligloci

Za tą szkołą stoi ponad 80 lat historii. Placówka funkcjonowała bez przerwy nawet w najcięższych latach. Z tej tradycji bierze się wielka siła oraz doświadczenie

Niedziela Ogólnopolska 8/2014, str. 28-29

Archiwum sióstr Zmartwychwstanek

Jak zapewniają siostry zmartwychwstanki, suche, wyrażane w liczbach i wymierne wyniki nauczania nigdy nie były i nie będą absolutnym priorytetem w ich szkole – Prywatnym Gimnazjum i Liceum Sióstr Zmartwychwstanek w Warszawie na Żoliborzu. Mają one sens, jeżeli ich osiągnięciu nieustannie towarzyszy równie ważna troska o wychowanie i moralne kształtowanie młodzieży.

– Dużą wagę przykładamy do pracy z uczniem bardzo zdolnym – przyznają. – Są również organizowane zajęcia wyrównawcze dla uczniów średnich.

Otwarci na świat

Między szkołą a rodzicami uczniów nie istnieją żadne bariery. Stanowią niejako jedną rodzinę, jeden zespół ludzi, którzy razem czuwają nad uczniami, troszczą się o nich i podejmują niezliczone działania, aby szkoła mogła zrealizować wszystkie cele, które wspólnie sobie postawiono.

Reklama

Szkoła nie zamyka się na świat współczesny XXI wieku. Komputer, pracownia multimedialna, tablica interaktywna, elektroniczne nośniki informacji – są w naturalny sposób obecne w codziennym życiu każdego ucznia. Ale ponieważ liczą się także inne sprawy, można by nieco żartobliwie określić wzór absolwenta szkoły, na którym zależy wychowawcom: dobry chrześcijanin, polski patriota, otwarty na potrzeby drugiego człowieka, władający językami obcymi, znawca multimediów.

Celem nauczycieli nigdy nie było przekształcenie szkoły w jakąś enklawę, w której wybrana młodzież żyłaby w izolacji od „pospolitego” świata. – Przeciwnie – zapewniają – nasza szkoła nieustannie otwiera się na wszystko, co w świecie cenne i wartościowe.

Uczniowie co roku wyruszają w świat. Wymiana młodzieżowa, kontakty ze szkołami w Niemczech i we Francji, warsztaty językowe za granicą to już swoista tradycja szkoły. A przecież są jeszcze niezliczone wycieczki po Polsce, regularne wizyty w kinie, teatrze, organizowane jest uczestnictwo w różnych przedsięwzięciach oraz inicjatywach kulturalnych. Jednocześnie niezmiernie wiele dzieje się w murach szkoły. Od lat działa szkolne koło teatralne, które może się poszczycić niejedną nagrodą i wyróżnieniem. Aktywnie funkcjonują rozmaite zajęcia pozalekcyjne:

Reklama

• Koła przedmiotowe
• Teatr
• Kółko redakcyjne (gazetka „Szarotka”)
• SKS, korektywa
• Koło miłośników sztuki.

Dodatkowe zajęcia – z języka hiszpańskiego i rosyjskiego, plastyczne, biblijne i inne – odbywają się według zapotrzebowania i zainteresowania uczniów.

Stawiają na jakość

Oczywiście, to nie wszystko. Szkoła gości artystów. Wizyty muzyków Filharmonii Narodowej stały się już nieodłącznym fragmentem życia wspólnoty. Goście z Filharmonii Narodowej i artyści scen warszawskich odwiedzają szkołę co najmniej raz w miesiącu, a zatem młodzież może obcować nad wyraz często z prawdziwą sztuką. Szczególną troską szkoły jest jakość nauczania. Zajęcia z poszczególnych przedmiotów realizowane są w małych grupach uczniowskich (np. w liceum od 6 do 12 osób w grupach o wybranych przez uczniów rozszerzeniach). Należy przypuszczać, że ta niewielka liczba uczniów uczestniczących w zajęciach przyczynia się do uzyskiwania lepszych efektów dydaktycznych.

Szkoła może pochwalić się piękną tradycją kontaktów z absolwentami. Mijają lata, nawet dziesiątki lat, a absolwenci pozostają w nieustannym kontakcie z placówką. Jakże często zdarza się, że uczniem szkoły po babci i mamie jest teraz córka bądź syn. Kto wie, czy ich dzieci nie będą kiedyś naszymi uczniami.

To nie przypadek, że szkoła od lat wyróżniana jest za wyniki nauczania srebrną „tarczą” w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych „Perspektyw”. A oprócz dydaktyki są przecież jeszcze opieka i wychowanie. Szkoła dysponuje internatem dla dziewcząt i jest zawsze gotowa przyjąć uczennice z całej Polski. Nie sposób wszystko opisać. Zapraszamy do naszych szkół (ul. Krasińskiego 31 w Warszawie) na dni otwarte, które odbędą się: 6 i 20 marca 2014 r. oraz 10 kwietnia 2014 r. (czwartki) o godz. 17.30 oraz 24 maja 2014 r. (sobota) o godz. 11.00.

Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.zmartwychwstanki.edu.pl.

2014-02-18 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy jutuby"

2020-08-07 10:30

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

youtube.com/wzn

"Przejmujemy jutuby" po katolicku? Teraz to możliwe!

Heres i Piotrek z grupy Wyrwani Z Niewoli wraz z dwoma księżmi Adamami nagrali katolicką wersję znanego hitu. Jak brzmi on z chrześcijańskimi wartościami na pierwszym planie? Posłuchajcie!

Jak piszą twórcy przeróbki:

Stworzenie oryginału piosenki „Przejmujemy jutuby”: jej nagranie, teledysk i montaż zajęło 24h. My podjęliśmy się wyzwania stworzenia parodii, która w całości zajęła nam 10h, ale jakby wiadomo nam było łatwiej.

Mamy nadzieję, że ta PARODIA dostarczy Wam uśmiechu i trochę przemyśleń.

Pax et bonum. Dzięki, że jest Was coraz więcej

Kocham Boga! Jezu dziękuje za to,że stworzyłeś takich wspaniałych ludzi!! - czytamy w komentarzach pod utworem

CZYTAJ DALEJ

USA: ekskomunika dla antypapieskiego kapłana

2020-08-10 17:17

[ TEMATY ]

ksiądz

USA

Graziako

Kapłan diecezji Sacramento w USA został ekskomunikowany za to, że jako zawieszony ksiądz odprawiał Mszę św. i publicznie szerzył swe antypapieskie nauczanie. Podczas spotkań z wiernymi ks. Jeremy Leatherby powtarzał, że Franciszek nie jest prawdziwym papieżem. Wykluczenie z udziału w życiu Kościoła to najwyższa kara kościelna.

O tym, że ks. Leatherby zaciągnął na siebie karę ekskomuniki, wyłączając się tym samym ze wspólnoty Kościoła katolickiego, poinformował biskup Sacramento Jaime Soto. Hierarcha wyjaśnił, że w czasie Eucharystii zawieszony kapłan zastąpił imię Franciszka imieniem Benedykta XVI, wyrażając jedność nie z obecnym Ojcem Świętym, lecz z jego poprzednikiem. Pominął także w modlitwie eucharystycznej imię właściwego biskupa miejsca.

Ks. Leatherby’emu zarzucano naruszenie przyrzeczeń kapłańskich jeszcze w 2016 roku. Bp Soto zapewnił wspólnotę katolicką, że ekskomunika księdza diecezjalnego nie ma związku z toczącym się od ponad dwóch lat dochodzeniem w sprawie możliwych nadużyć seksualnych tego kapłana wobec kobiet.

Pomimo zawieszenia, ks. Leatherby nadal odprawiał publiczne Msze św. Celebrował Eucharystię na prywatnych niedzielnych spotkaniach z udziałem ponad 350 osób, mimo że z powodu pandemii koronawirusa kościelne nabożeństwa wstrzymano. Zdaniem ekskomunikowanego duchownego, zamknięcie świątyń naruszało prawa kościelne.

„Wielu, którzy do mnie dołączyło, jest przekonanych, tak jak ja, że Benedykt pozostaje jedynym prawdziwym papieżem” – napisał ks. Leatherby w liście po informacji o otrzymanej karze ekskomuniki, tłumacząc, że nie czuje się w jedności z Kościołem, w którym „panuje kard. Bergoglio”. Zaznaczył, że nie chce już być związany Kościołem „poprzez więzi kanoniczne”.

Biskup przestrzegł diecezjan przed umożliwianiem ekskomunikowanemu księdzu kontynuowania posługi sakramentalnej. Wezwał też do modlitwy w intencji pojednania się ks. Leatherby’ego z Kościołem.

Ks. Leatherby jest wnukiem założycieli znanej w Sacramento sieci mleczarni. Z rodziny tej pochodzą także inny kapłan i dwie siostry zakonne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję