Reklama

Od słowa do życia…

EWA STUŁA: – Skąd pomysł na to, by zacząć wydawać miesięcznik liturgiczny?

S. DR IWONA KOPACZ PDDM: – W tym roku przypada 100-lecie powstania Towarzystwa Świętego Pawła, którego działalność apostolska wyraża się m.in. poprzez prowadzenie wydawnictwa Edycja Świętego Pawła. Chcieliśmy uczcić ten jubileusz również jakimś dziełem apostolskim i wybór padł na miesięcznik „Od Słowa do Życia”.
Warto również wspomnieć, że nasz założyciel, bł. Jakub Alberione, już na początku ubiegłego stulecia zachęcał nas do rozpowszechniania Słowa Bożego, by mogło ono docierać do jak największej grupy wierzących. Był on również gorącym zwolennikiem Soboru Watykańskiego II, który w Konstytucji o liturgii świętej zawarł pragnienie, by wierni czynnie, aktywnie i owocnie uczestniczyli w obrzędach liturgicznych. Nasz miesięcznik jest zatem odpowiedzią na wyżej wymienione pragnienia i życzenia.

– Jak można rozumieć tytuł miesięcznika „Od Słowa do Życia”?

– Tytuł wskazuje drogę, którą mamy do pokonania. Słowo, które słyszymy w liturgii – nie tylko w czytaniach, ale również to, które w naszym imieniu jest wypowiadane przez kapłana w formie modlitw – ma stawać się naszym życiem, ma je przemieniać i kształtować.

– W jaki sposób to Słowo może kształtować nasze życie?

– Poprzez przemyślaną strukturę proponujemy, aby spotkanie ze Słowem odbywało się na trzech płaszczyznach:
– umysłu, który poprzez uważne czytanie i słuchanie Słowa otwiera się na zawartą w nim prawdę;
– woli, która jest wzmacniana przez rozważanie Słowa przy pomocy zamieszczonych komentarzy; dzięki temu zostajemy ugruntowani w pragnieniu kroczenia za Jezusem, który jest drogą i wskazuje nam swoim życiem kierunek, w jakim mamy podążać;
– serca, które, poruszone Słowem, będzie się rozpalało miłością do Jezusa Mistrza i braci. A miłość ta wyrazi się przez podjęcie konkretnego działania w życiu. Pomocą w rozpoznaniu, jakie to ma być działanie, mogą być zarówno pytania podsumowujące każdy dzień, jak również nasze własne poruszenia serca.

– Co zatem zawiera miesięcznik „Od Słowa do Życia”?

– Zawiera on kompletne teksty liturgiczne na dany miesiąc. Znajdziemy w nim pełne teksty mszalne, czytania i modlitwy składające się na tzw. formularz mszalny, czyli te części Mszy św., które w naszym imieniu wypowiada kapłan. Są w nim: wprowadzenia liturgiczne na każdy dzień, komentarze do każdego czytania, które mają nam pomóc zrozumieć, jak to Słowo, często trudne i wydające się niezrozumiałe, odnieść do naszego życia. I jak zostało to już powiedziane, na końcu każdego dnia znajdziemy pytania do refleksji osobistej. W ten sposób liturgia może stawać się naszym życiem.

– Co jeszcze znajdziemy w poszczególnych numerach czasopisma?

– W dodatku, który znajduje się na końcu każdego numeru, czytelnicy znajdą teksty prefacji i modlitw eucharystycznych, stanowiących integralną część liturgii Mszy św. W kolejnych numerach będziemy starali się zamieszczać artykuły wyjaśniające te teksty, jak również tłumaczące znaki, gesty i postawy, z którymi spotykamy się podczas celebracji Mszy św. i innych sakramentów. Temu celowi będzie poświęcony dział zatytułowany „Katecheza liturgiczna”.

– Do kogo skierowany jest ten miesięcznik?

– Chcemy, aby nowe czasopismo liturgiczne stało się pomocą nie tylko dla osób, które systematycznie uczestniczą w codziennej Mszy św., ale również dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć każdego dnia w liturgii, a chcą się nią ubogacić, zrozumieć ją i pogłębić jej znaczenie w swojej codziennej modlitwie. Może się to dokonywać w kościele przed Mszą św., ale nie tylko. Format naszego miesięcznika pozwala bowiem na to, by zabierać go ze sobą i korzystać z niego np. podczas dojazdów do pracy czy szkoły – w autobusie, tramwaju, pociągu...

– Czym jeszcze charakteryzuje się miesięcznik?

– Mamy nadzieję, że przejrzysta i dopracowana szata graficzna, a także niespotykany dotychczas w Polsce format ułatwią korzystanie z tej wyjątkowej pomocy liturgicznej. Warto zwrócić uwagę, że właśnie dzięki poręcznemu formatowi z naszego miesięcznika będzie się dobrze korzystało zarówno w kościele, gdzie będzie go można wygodnie rozłożyć na ławce, jak i w innych sytuacjach.

– Gdzie zatem możemy nabyć miesięcznik?

– „Od Słowa do Życia” jest dostępne w księgarniach Edycji Świętego Pawła, m.in. w Częstochowie i Lublinie. Miesięcznik można też nabyć w wielu księgarniach katolickich na terenie całej Polski, a także kupić poprzez naszą stronę internetową, na której jest również możliwe zamówienie prenumeraty. Można to uczynić od dowolnego numeru na trzy lub sześć miesięcy czy też od razu na cały rok.
Przy zakupie większej liczby egzemplarzy oferujemy korzystne rabaty. Wszystkie informacje zamieszczone są na naszej stronie internetowej: odslowadozycia.pl.

2014-02-18 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stacjonarne rekolekcje oazowe w archidiecezji łódzkiej

2020-08-04 16:38

Archiwum Wspólnoty

Okres wakacji dla członków ruchu oazowego, to czas rekolekcji i zamknięcia całorocznej formacji. Ograniczenia wprowadzone z nadal istniejącą epidemią koronawirusa wymusiły na organizatorach zmianę formy przeżywania tegorocznych oaz.

W archidiecezji łódzkiej podjęto decyzję, że zdecydowana większość rekolekcji odbędzie się stacjonarnie, dlatego wyznaczono kilka miejsc, w których młodzież może bezpiecznie w nich uczestniczyć. Wśród nich znalazły się parafia w Bedoniu, Kurowicach oraz wybrane parafie w Koluszkach, Ozorkowie, Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim oraz w Łodzi.

- Hasłem tegorocznych rekolekcji jest: Wspólnota. „To ją właśnie utraciliśmy w czasie epidemii. Młodzież tej wspólnoty jest spragniona i widzimy to podczas spotkań, które się odbywają w ramach rekolekcji” – podkreśla ks. Marcin Majsik – archidiecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie. Przyjęliśmy zasadę, że rekolekcje trwać będą siedem pełnych dni, a nie jak to jest tradycyjnie – piętnaście. Zazwyczaj spotykania rozpoczynamy wspólną modlitwą o godz. 10.00. Codziennie uczestniczymy w eucharystii. Towarzyszy nam również namiot spotkania, podczas którego rozważamy słowo Boże. Ważnym elementem rekolekcji jest spotkanie w grupie, kiedy to młodzież ma okazję nie tylko do podzielenia się wiarą, ale również może wymienić się poglądami. Istotną częścią rekolekcji jest tzw. pogodne spotkanie, które ma charakter integracyjny a tego w tym roku potrzeba szczególnie. „Jeśli chodzi o kształt oaz stacjonarnych wiele zależy o lokalnych duszpasterzy i wspólnot. Mając świadomość problemów wynikających z sytuacji epidemicznej, wszyscy chcemy się skupiać nie na trudnościach, ale staramy się zrobić jak najwięcej aby nie pozostawić młodzieży samej” – podkreśla ks. Marcin.

Mamy nadzieję, że czas tegorocznych rekolekcji będzie skutkował pięknymi owocami w ciągu całego roku.

Zobacz zdjęcia: Stacjonarne rekolekcje Oazowe w Archidiecezji Łódzkiej
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. kan. Jan Chmiest

2020-08-05 14:58

[ TEMATY ]

śmierć

GRAZIAKO

Zmarł ks. kan. Jan Chmiest, mieszkaniec Domu Księży im. Jana Pawła II, emerytowany proboszcz parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Częstochowie.

Msza św. żałobna - 7.08.20 r. godz. 19, kościół NMP Wspomożycielki Wiernych w Częstochowie. Przewodniczy abp Wacław Depo.

Msza św. pogrzebowa - 8.08.20 r., godz. 10, kaplica na cmentarzu w Olkuszu.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...

archiczest.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję