Reklama

Ze świata

Belgia

Parlament Belgijski zgodził się na eutanazję dzieci

Belgijskie dzieci, które chcą popełnić samobójstwo, mogą liczyć na pomoc lekarzy. Wystarczy, że są nieuleczalnie chore, a ich choroba prowadzi w krótkim czasie do nieuniknionej śmierci. 13 lutego niższa izba Parlamentu przegłosowała zdecydowaną większością głosów (86 – za, 44 – przeciw, 12 – wstrzymało się od głosowania) eutanazję dla nieletnich.

Podobne prawo istnieje już w Holandii. Tam granicę wieku ustalono na 12 lat. W Belgii natomiast granica jest płynna, mówi się jedynie o umiejętności rozeznania. Z pierwotnego projektu prawa usunięto cierpienia psychiczne jako wystarczający powód do eutanazji. Tym eutanazja nieletnich będzie różnić się od eutanazji dorosłych, która w tym kraju jest legalna od 2002 r. Według oficjalnych statystyk, już 2 proc. zgonów w Belgii to wynik eutanazji.

Nowe prawo stawia w trudnej sytuacji króla Belgii Filipa. Odwołuje się on do dziedzictwa swego wuja Baldwina, który przygotowywał go na następcę tronu. Król Baldwin w 1990 r. odmówił podpisania ustawy aborcyjnej i z tego względu zgodził się na dwudniowe złożenie z urzędu, ryzykując losami monarchii. Teraz przed podobną próbą staje król Filip.

Reklama

Syria

Jakie są losy porwanych mniszek?

Arabska telewizja Al-Dżazira wyemitowała nagranie wideo, na którym widać porwane 2 grudnia 2013 r. prawosławne mniszki z klasztoru św. Tekli w Maaluli w Syrii. Film prawdopodobnie został nagrany 5 lutego br. I choć siostry nic na nim nie mówią, ma on być dowodem na to, że żyją i są w dobrej formie. Klasztor znajduje się kilkadziesiąt kilometrów na północ od Damaszku, blisko granicy z Libanem. W tamtej okolicy miały miejsce w ostatnich tygodniach ostre starcia między dżihadystami a syryjskimi oddziałami rządowymi. W sprawie uwolnienia kilkunastu zakonnic trwają intensywne rozmowy dyplomatyczne, w które zaangażowany jest m.in. Katar. Porywacze mają żądać w zamian uwolnienia blisko tysiąca aresztowanych bojowników. Katarscy negocjatorzy wyrażają nadzieję, że rokowania posuną się naprzód i wkrótce można będzie oczekiwać ich uwolnienia. Nie ma natomiast nowych informacji na temat dwóch porwanych wcześniej prawosławnych biskupów.

Rosja

Zagrożenie dla cywilizacji

Legalizacja związków homoseksualnych stanowi zagrożenie dla ludzkiej cywilizacji – powiedział prawosławny patriarcha moskiewski Cyryl I po liturgii sprawowanej w soborze Zaśnięcia Matki Bożej na Kremlu. Jego zdaniem, sfera intymnego życia człowieka nie podlega takim samym kryteriom oceny, jak dyskryminacja w życiu obywatelskim, politycznym, ekonomicznym czy kulturalnym.

Cyryl I wyraził zdziwienie, że zakaz zawierania legalnych związków homoseksualnych można uważać za dyskryminację. Postulaty legalizacji związków osób tej samej płci określił jako próbę prawnego usprawiedliwienia grzesznego postępowania.

Reklama

Ludzie

Abp Gerhard Ludwig Müller

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary abp Gerhard Ludwig Müller nie zgadza się z posądzaniem go o to, że jest „konserwatywnym przeciwnikiem” papieża Franciszka. – To jest równie nieprawdopodobne, jak przeciwstawianie charyzmatycznego Papieża i jego dogmatycznego strażnika wiary – powiedział w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA.

Abp Müller przyznał, że Papież i on mieli „różną przeszłość w Kościele i podążali różnymi drogami w Kościele” – Franciszek jako jezuita, a on jako wykładowca teologii. Różnica polega jedynie na sposobach realizacji powołania, które są „komplementarne, a nie przeciwne”. – Regularne spotkania z Papieżem są nieskomplikowane – podkreślił abp Müller. Dodał, że odbywają się one 2-3 razy w miesiącu – w języku włoskim i hiszpańskim – a papież Franciszek zawsze pokazuje swe zaufanie do pracy w Kongregacji Nauki Wiary.

Myśli wciąż aktualne

Nie sposób inaczej zrozumieć człowieka, jak w tej wspólnocie, jaką jest naród.
Jan Paweł II
Warszawa, 2 czerwca 1979 r.

Krótko

W Genewie rozpoczęła się druga runda rokowań pokojowych między syryjskim rządem a przedstawicielami opozycji. Poprzednia – styczniowa runda zakończyła się fiaskiem.

Do misji polskich zakonników położonej w rejonie walk w Republice Środkowoafrykańskiej przybyli żołnierze sił pokojowych – po trzech tygodniach próśb i apeli o. Benedykta Pączki OFMCap.

Wypowiedź izraelskiego ambasadora na Białorusi Josefa Szakala wywołała oburzenie opozycji demokratycznej. Ambasador stwierdził, że więźniowie polityczni siedzący w białoruskich więzieniach to kryminaliści.

W Szwajcarii ponad połowa obywateli opowiedziała się w referendum za przywróceniem zapisu w konstytucji, który wprowadziłby limity przyjmowania zagranicznych pracowników, ustalane zgodnie z gospodarczymi potrzebami kraju.

Premier Włoch Enrico Letta ogłosił, że ustępuje ze stanowiska. Decyzję podjął natychmiast po głosowaniu w jego macierzystej centrolewicowej Partii Demokratycznej, która poparła apel jej przywódcy – Matteo Renziego o powołanie nowego rządu.

W Wielkiej Brytanii z powodu kilkutygodniowych, intensywnych opadów deszczu duża część terytorium została zalana wodą. Domy utraciło 5 tys. rodzin.

W USA z wielkimi honorami przyjmowano francuskiego prezydenta François Hollande’a. W Białym Domu wydano z tej okazji bankiet, w którym uczestniczyło kilkuset gości.

Rozmowy przedstawicieli ChRL i Tajwanu na średnim szczeblu urzędniczym, pierwsze po 65 latach, komentatorzy określili jako znaczące.

Sąd apelacyjny w Fezie (Maroko) wydał wyrok uniewinniający w sprawie 31-letniego mężczyzny, który w pierwszej instancji został skazany w sierpniu 2013 r. na dwa i pół roku więzienia za przejście na jedną z religii chrześcijańskich.

Strony informacyjne przygotowali Lidia Dudkiewicz i ks. Paweł Rozpiątkowski – na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-02-18 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

9 sierpnia – 29. rocznica śmierci bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka – pierwszych polskich misjonarzy-męczenników

2020-08-09 11:28

[ TEMATY ]

rocznica śmierci

facebook.com/meczennicy.pariacoto

9 sierpnia 2020 roku mija 29 lat od śmierci błogosławionych franciszkanów: Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, pierwszych polskich misjonarzy-męczenników, którzy zostali zamordowani w peruwiańskim Pariacoto przez terrorystów z ugrupowania „Świetlisty Szlak”.

Ojcowie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski pracowali w Pariacoto w Peru od 1989 roku. Zostali zamordowani nocą przez terrorystów z ugrupowania „Świetlisty Szlak”. – Ich śmierć nie pozostała jednak bezowocna. Boża logika jest inna - często tam, gdzie nam wydaje się, że coś się kończy po ludzku patrząc – to po Bożemu dopiero się zaczyna. Ich śmierć od początku przynosi owoce dobra – podkreśla Biuro Promocji Męczenników z Pariacoto.

W opublikowanym na kanale YouTube 18 odcinku „Głosu z Biura Promocji Męczenników z Pariacoto” franciszkanin pracujący w Peru o. Dariusz Mazurek dzieli się historią swojego powołania zakonnego i misyjnego, które zawdzięcza właśnie świadectwu życia bł. Michała i Zbigniewa. – Dla mnie Pariacoto jest jak Ziemia Święta, bo tam wyrosło moje powołanie. Z tej śmierci, z tej przelanej krwi Zbyszka i Michała zrodziło się ziarenko mego powołania – misyjnego, franciszkańskiego i kapłańskiego. (…) Jestem ziarnem, które pojawiło się jako jeden z owoców ich męczeńskiej śmierci – mówi o. Mazurek.

Z kolei o. Jacek Lisowski wskazuje, że w 1993 r., gdy jeszcze jako świecki był w Limie i gościł u franciszkanów, to uderzyło go przeżywanie śmierci błogosławionych w głębokiej ciszy, w pokornym odnajdowaniu sensu tej śmierci. Zastanawiało go, jak głęboka była wiara męczenników, że oddali za nią życie.

Alex Cordero, autor książki „Pasja Michała i Zbigniewa”, który osobiście znał polskich franciszkanów podkreśla ich głęboką duchowość i oddanie miejscowej ludności. – Oni dzisiaj żyją w naszych sercach, zapisani są w pamięci Pariacoto i Peru, ponieważ są błogosławionymi męczennikami naszego Kościoła katolickiego – mówi Alex Cordero.

– 9 sierpnia zachęcamy wszystkich Czcicieli i Przyjaciół błogosławionych Męczenników z Pariacoto do modlitwy w intencji misjonarzy, którzy nadal są mordowani w różnych miejscach globu, a także w intencji tych, którzy tracą nadzieję – apeluje br. Jan Hruszowiec OFMConv – promotor kultu Męczenników z Pariacoto. Bł. Zbigniew w jednym z listów pisał: (…) Cierpliwość przynosi efekty, chociaż czasem wydaje się, że już nie ma na co czekać. (List do Cioci, Pariacoto,16. 11.1989). – Bądźmy cierpliwi, ufajmy i prośmy Boga przez wstawiennictwo Męczenników z Pariacoto jako patronów w obronie przed terroryzmem o „pokój i dobro” dla całego świata – dodaje br. Hruszowiec.

Od beatyfikacji błogosławionych męczenników z Pariacoto mija w tym roku 5 lat. To bardzo intensywny czas dla Biura Promocji Męczenników z Pariacoto, które organizuje m.in.wyjazdy z relikwiami I stopnia do parafii w Polsce i na świecie owocujące spotkaniami, rekolekcjami i łaskami, które wierni otrzymują za pośrednictwem błogosławionych. Po wyniesieniu męczenników na ołtarze ich relikwie I stopnia trafiły do blisko 400 świątyń na całym świecie, a do kultu prywatnego przekazano ponad 400 tys. obrazków z relikwiami II stopnia i ponad 70 tys. różańców z relikwiami II stopnia. Biuro Promocji Męczenników z Pariacoto przeprowadziło ponad 300 akcji wyjazdowych, tzw. misyjnych dni męczenników (w tym w Anglii, Włoszech, USA, Belgii, Francji, Szwecji, na Węgrzech, Słowacji, Holandii, Niemczech, Rosji, Rwandzie).

Błogosławieni Zbigniew (l. 33) i Michał (l. 31) śmierć męczeńską za wiarę ponieśli w Pariacoto w Peru 9 sierpnia 1991 r. 6 grudnia 2015 r. decyzją papieża Franciszka zostali wyniesieni na ołtarze. Na dzień liturgicznego ich wspomnienia wybrano 7 czerwca, dzień, w którym obydwaj przyjęli święcenia – Zbigniew prezbiteratu, a Michał diakonatu.

CZYTAJ DALEJ

USA: ekskomunika dla antypapieskiego kapłana

2020-08-10 17:06

[ TEMATY ]

ksiądz

USA

Graziako

Kapłan diecezji Sacramento w USA został ekskomunikowany za to, że jako zawieszony ksiądz odprawiał Mszę św. i publicznie szerzył swe antypapieskie nauczanie. Podczas spotkań z wiernymi ks. Jeremy Leatherby powtarzał, że Franciszek nie jest prawdziwym papieżem. Wykluczenie z udziału w życiu Kościoła to najwyższa kara kościelna.

O tym, że ks. Leatherby zaciągnął na siebie karę ekskomuniki, wyłączając się tym samym ze wspólnoty Kościoła katolickiego, poinformował biskup Sacramento Jaime Soto. Hierarcha wyjaśnił, że w czasie Eucharystii zawieszony kapłan zastąpił imię Franciszka imieniem Benedykta XVI, wyrażając jedność nie z obecnym Ojcem Świętym, lecz z jego poprzednikiem. Pominął także w modlitwie eucharystycznej imię właściwego biskupa miejsca.

Ks. Leatherby’emu zarzucano naruszenie przyrzeczeń kapłańskich jeszcze w 2016 roku. Bp Soto zapewnił wspólnotę katolicką, że ekskomunika księdza diecezjalnego nie ma związku z toczącym się od ponad dwóch lat dochodzeniem w sprawie możliwych nadużyć seksualnych tego kapłana wobec kobiet.

Pomimo zawieszenia, ks. Leatherby nadal odprawiał publiczne Msze św. Celebrował Eucharystię na prywatnych niedzielnych spotkaniach z udziałem ponad 350 osób, mimo że z powodu pandemii koronawirusa kościelne nabożeństwa wstrzymano. Zdaniem ekskomunikowanego duchownego, zamknięcie świątyń naruszało prawa kościelne.

„Wielu, którzy do mnie dołączyło, jest przekonanych, tak jak ja, że Benedykt pozostaje jedynym prawdziwym papieżem” – napisał ks. Leatherby w liście po informacji o otrzymanej karze ekskomuniki, tłumacząc, że nie czuje się w jedności z Kościołem, w którym „panuje kard. Bergoglio”. Zaznaczył, że nie chce już być związany Kościołem „poprzez więzi kanoniczne”.

Biskup przestrzegł diecezjan przed umożliwianiem ekskomunikowanemu księdzu kontynuowania posługi sakramentalnej. Wezwał też do modlitwy w intencji pojednania się ks. Leatherby’ego z Kościołem.

Ks. Leatherby jest wnukiem założycieli znanej w Sacramento sieci mleczarni. Z rodziny tej pochodzą także inny kapłan i dwie siostry zakonne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję