Reklama

Świat

Nowi kardynałowie

12 stycznia papież Franciszek ogłosił nazwiska osób, które wyniesie do godności kardynalskiej na konsystorzu 22 lutego br. Kolegium Kardynalskie będzie liczyć 218 członków, w tym 122 elektorów – oznacza to, że zostanie przekroczony limit 120 uczestników konklawe, ale na niedługo, gdyż w maju dwóch purpuratów ukończy 80. rok życia

Nowych kardynałów papieża Franciszka można podzielić na 3 grupy: arcybiskupi stojący na czele ważnych dykasterii Kurii Rzymskiej i Synodu Biskupów, biskupi diecezjalni z różnych stron świata oraz arcybiskupi seniorzy szczególnie zasłużeni dla Kościoła.

W pierwszej grupie są trzej Włosi: abp Pietro Parolin – watykański sekretarz stanu; abp Lorenzo Baldisseri – sekretarz generalny Synodu Biskupów; abp Beniamino Stella – prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa oraz Niemiec abp Gerhard Ludwig Müller – biskup senior Ratyzbony, prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Druga grupa jest najliczniejsza, należą do niej arcybiskupi z 12 krajów. Są to: abp Vincent Gerard Nichols – arcybiskup Westminsteru, prymas Anglii i Walii; abp Leopoldo José Brenes Solórzano – arcybiskup Managui w Nikaragui; abp Gérald Cyprien Lacroix – arcybiskup Quebecu w Kanadzie; abp Jean-Pierre Kutwa – arcybiskup Abidżanu na Wybrzeżu Kości Słoniowej; abp Orani João Tempesta – arcybiskup Rio de Janeiro w Brazylii; abp Gualtiero Bassetti – arcybiskup Perugii-Città della Pieve we Włoszech; abp Mario Aurelio Poli – arcybiskup Buenos Aires w Argentynie; abp Andrew Yeom Soo-jung – arcybiskup Seulu w Korei Południowej; abp Ricardo Ezzati Andrello SDB – arcybiskup Santiago del Chile w Chile; abp Philippe Nakellentuba Ouédraogo – arcybiskup Ouagadougou w Burkina Faso; abp Orlando Beltran Quevedo OMI – arcybiskup Cotabato na Filipinach oraz bp Chibly Langlois – biskup Les Cayes na Haiti.

Reklama

Arcybiskupów seniorów, którzy zostaną włączeni do Kolegium Kardynalskiego, jest trzech: abp Loris Francesco Capovilla – Włoch, osobisty sekretarz Jana XXIII, abp Fernando Sebastián Aguilar CMF – arcybiskup senior Pampeluny i Tudeli w Hiszpanii oraz abp Kelvin Edward Felix – arcybiskup senior Castries na Saint Lucii.

Geografia papieża Franciszka

Z wykazu nowych purpuratów widać wyraźnie, że Papież przykłada wielką wagę do misji duszpasterzy stojących na czele diecezji, gdyż aż 12 z nich zostanie kardynałami. Jak przyznał o. Federico Lombardi – szef watykańskiego Biura Prasowego, w wyborze kardynałów papież Franciszek zwracał szczególną uwagę na kraje ubogie, o czym świadczy nominacja kardynałów z Burkina Faso i Haiti, a także na archidiecezje, które nigdy nie miały arcybiskupów kardynałów, jak Cotabato na filipińskiej wyspie Mindanao.

Papież wybrał na purpuratów arcybiskupów głównie spoza Europy i spoza Kurii Rzymskiej – 9 z 19 kardynałów elektów pochodzi z Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki. Franciszek kontynuuje proces włączania do Kolegium Kardynalskiego purpuratów z krajów Trzeciego Świata, zapoczątkowany ostatnim konsystorzem Benedykta XVI (24 listopada 2012 r.).

Reklama

Włosi w Kolegium Kardynalskim

Przez wieki prawie wszyscy członkowie Kolegium Kardynalskiego byli Włochami. Wielki impuls do umiędzynarodowienia zarówno Kolegium Kardynalskiego, jak i Kurii Rzymskiej dał Paweł VI, chociaż Włosi wciąż zajmowali kluczowe stanowiska w zarządzaniu Kościołem. Gdy Benedykt XVI podczas konsystorza w lutym 2012 r. wyniósł do godności kardynalskiej wielu Włochów, sytuacja w Kolegium Kardynalskim stała się paradoksalna, gdyż 24 proc. kardynałów elektorów stanowili Włosi (30 na 125), a z Ameryki Łacińskiej, gdzie żyje ponad 40 proc. katolików, pochodziło jedynie 22 purpuratów.

Podczas obecnego konsystorza papież Franciszek włoży kardynalski biret na głowy czterech Włochów: trzech z nich to jego najbliżsi współpracownicy w Watykanie, z sekretarzem stanu Pietro Parolinem na czele, czwarty Włoch to abp Gualtiero Bassetti. Kardynalat dla Bassettiego to prawdziwa niespodzianka. Ostatni raz arcybiskup Perugii został kardynałem w 1853 r. – był to kard. Gioacchino Pecci, który 25 lat później został wybrany na papieża i przyjął imię Leon XIII. Wszystkich zaskoczył fakt, że kardynałami nie zostali ani arcybiskup metropolita Turynu, ani patriarcha Wenecji. Papież wybrał osobę, która w jego oczach najbardziej zasługiwała na nominację – pokornego biskupa o franciszkańkim charakterze, gorliwego duszpasterza, bliskiego ludziom i kapłanom.

Nominacje kardynalskie papieża Franciszka niespodzianką

Ojciec Święty Franciszek przyzwyczaił nas już do niespodzianek i do nieprzestrzegania dotychczasowych norm watykańskich. Jedną z nich było informowanie poprzez Nuncjaturę Apostolską osób wybranych przez Papieża na kardynała o papieskiej decyzji. Dla wielu biskupów decyzja Franciszka była jednak całkowitą niespodzianką. Abp Leopoldo José Brenes Solórzano usłyszał o tym od księdza, który zbudził go telefonem o godz. 5 rano, gdy przez radio dowiedział się o podniesieniu arcybiskupa Managui do godności kardynalskiej. Natomiast arcybiskup Santiago del Chile – Ricardo Ezzati Andrello o swej nominacji dowiedział się z gazet. Nominacja była również zaskoczeniem dla abp. Chibly Langlois z Haiti i dla wielu innych nowych purpuratów.

List do „braci kardynałów”

Do każdego z mianowanych przez siebie kardynałów Franciszek napisał list, którego treść została podana do wiadomości publicznej. Papież wyjaśnia w nim, że bycie kardynałem nie oznacza ani awansu, ani zaszczytu, ale jest posługą, która wymaga wielkiego serca i miłości. Ojciec Święty zaleca, by nie świętować zbyt wystawnie wyniesienia do godności kardynalskiej: „Proszę was o przyjęcie tej nominacji z sercem czystym i skromnym. Nie powinniście świętować jej w sposób niezgodny z Ewangelią i zasadami prostoty, ubóstwa i rzeczowości”. Papież najwyraźniej chce, by jego styl przejęli również kardynałowie, bo zdaje sobie sprawę, że przykład idzie zawsze z góry.

Proces przeciwko nowemu kardynałowi

Wśród kardynałów nominatów znajduje się 84-letni abp Fernando Sebastián Aguilar CMF, bardzo ceniony teolog. Papież Franciszek przyznał, że czytał wszystkie jego dzieła. W styczniu sędziwy teolog udzielił wywiadu hiszpańskiej gazecie, w którym m.in. skomentował wypowiedź Papieża na temat homoseksualistów, mówiąc, że Franciszek „okazuje szacunek i respekt wszystkim osobom, ale nie zmienia ani nie wypacza tradycyjnego Magisterium Kościoła. Okazywać miłość osobie homoseksualnej i akceptować ją to jedna rzecz, a moralnie usprawiedliwiać zachowania homoseksualne to inna sprawa. Mogę komuś powiedzieć, że ma pewną ułomność, ale nie oznacza to, iż mam go przestać cenić i pomagać mu. Myślę, że taka jest pozycja Papieża”. Ponieważ kręgi homoseksualne nie tolerują słów „ułomność”, „brak”, teolog dodał: „Z całym szacunkiem mówię, że homoseksualizm jest ułomnym przejawem płciowości, która ma swoją strukturę i swój cel – prokreację. Sygnalizowanie homoseksualiście jego ułomności nie jest obrazą, ale pomocą, bo wiele przypadków homoseksualizmu można unormalizować dzięki odpowiednim terapiom”. Za tę wypowiedź, która odzwierciedla stanowisko Kościoła katolickiego zawarte w katechizmie, kardynał będzie sądzony i może trafić do więzienia. Przypadek abp. Aguilara powinien zmusić wszystkich do refleksji, bo uzmysławia nam, co się będzie dziać na świecie, jeżeli zostaną wprowadzone prawa karzące za domniemaną homofobię.

* * *

Pracownia krawiecka Gammarelli w Rzymie

Nowi purpuraci mają już nowe kardynalskie szaty. Wielu z nich korzystało z usług papieskiego krawca Gammarellego. Jego historyczna pracownia z szyldem „Gammarelli. Sartoria per ecclesiastici” znajduje się w samym centrum Rzymu, tuż obok Panteonu. Czerwonej sutanny nie musiał szyć arcybiskup Managui Leopoldo José Brenes Solórzano – otrzymał ją wiele lat temu w darze od swego arcybiskupa seniora kard. Miguela Obando Bravo SDB, wyniesionego do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II w 1985 r. Kardynał wręczył mu sutannę wiele lat temu, mówiąc: „Niech ksiądz ją weźmie, może kiedyś zostanie ksiądz kardynałem”. Dziś arcybiskup Managui wyciągnął prezent od swego poprzednika. Został pierwszym kardynałem z Ameryki Środkowej mianowanym przez papieża Franciszka.

Bracia Salvi w swej pracowni jubilerskiej

Zgodnie z tradycją, papież Franciszek w czasie publicznego konsystorza wręczy nowym kardynałom czerwony biret – znak godności kardynalskiej oraz pierścień – symbol szczególnej więzi ze Stolicą Piotrową. Od lat pierścienie wykonują bracia Salvi, jubilerzy, których pracownia znajduje się w dzielnicy Borgo, tuż obok Watykanu. Będą to prawie takie same pierścienie, jak te, które wręczał Benedykt XVI, a różnicą jest to, że pojawi się na nich herb nowego Papieża.

2014-02-18 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: prawie 170 projektów kościelnej pomocy ofiarom pandemii w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach

2020-08-05 08:12

[ TEMATY ]

Watykan

COVID‑19

pl.wikipedia.org

Św. Zygmunt Karol Gorazdowski

Fundacja „Populorum Progressio” zatwierdziła 138 projektów mających za zadanie złagodzenie skutków pandemii koronawirusa w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Poinformował o tym komunikat z obrad tego gremium.

Zaznaczono przy tym, że do liczby tej należy dodać dalszych 30 projektów pomocy żywnościowej, zatwierdzonych w czerwcu i już realizowanych w odpowiedzi na prośbę Franciszka wspólnie z Watykańską Komisją COVID-19.

Doroczne spotkanie Rady Zarządzającej Fundacji odbyło się za pośrednictwem internetu.

Łącznie na posiedzeniu zatwierdzono bądź zapoznano się z przebiegiem wcielania w życie 168 projektów, dotyczących 23 państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Przewodniczący Fundacji, a zarazem prefekt Dykasterii, której ona podlega, kard. Peter K.A. Turkson zachęcił uczestników spotkania do dalszej pracy rzecz potrzebujących wsparcia w tym trudnym okresie. Sekretarz tego urzędu prał. Bruno-Marie Duffé wskazał, że „miłość Kościoła winna być świadectwem wiary i nadziei, solidarność zaś ma nam pomagać przemieniać strach w tę nadzieję”.

„W obliczu tego kryzysu o zasięgu światowym, jaki obecnie przeżywamy, projekty te chcą być namacalnym znakiem miłości papieża, jak również wezwaniem wszystkich chrześcijan i osób dobrej woli do coraz lepszego praktykowania cnoty miłości i solidarności, czyniąc to tak, aby w czasie tej pandemii «nikt nie pozostał z tyłu», jak wzywał nas do tego Ojciec Święty Franciszek” – stwierdza na zakończenie oświadczenie organizacji papieskiej.

Fundacja „Populorum Progressio” dla Ameryki Łacińskiej powstała w 1992 na życzenie Jana Pawła II, gdy na świecie obchodzono 500. rocznicę rozpoczęcia ewangelizacji kontynentu amerykańskiego. Swoją siedzibę ma w budynku dawnej Papieskiej Rady „Cor Unum” a sekretariat operacyjny – w stolicy Kolumbii, Bogocie.

We współpracy z episkopatem Włoch działa ona na rzecz wspierania całościowego rozwoju wspólnot wiejskich, Indian i ludności kolorowej tej części świata oraz świadczenia o bliskości papieża wobec nich przez prowadzone dzieła miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Niedziela warszawska 28/2004

Adobe.Stock

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Biskupi kierują poszczególnych księży na nowe parafie. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

•Zmiana księży w archidiecezji BIAŁOSTOCKIEJ
• Zmiana księży w diecezji BIELSKO-ŻYWIECKIEJ
• BYDGOSKA – diecezja
• CZĘSTOCHOWSKA – archidiecezja
• DROHICZYŃSKA diecezja
• ELBLĄSKA diecezja
• EŁCKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji GDAŃSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji GLIWICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji GNIEŹNIEŃSKIEJ
• KALISKA diecezja
• KATOWICKA archidiecezja
• KIELECKA diecezja
• KOSZALIŃSKO – KOŁOBRZESKA diecezja
• Zmiany księży w archidiecezji KRAKOWSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji LEGNICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji LUBELSKIEJ
• ŁOMŻYŃSKA diecezja
• ŁOWICKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji ŁÓDZKIEJ
• Zmiana księży w diecezji OPOLSKIEJ
• PELPLIŃSKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji PŁOCKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji POZNAŃSKIEJ
• PRZEMYSKA archidiecezja
• RADOMSKA diecezja
• RZESZOWSKA diecezja
• SANDOMIERSKA diecezja
• SIEDLECKA diecezja
Zmiana księży w diecezji SOSNOWIECKIEJ
• SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKA archidiecezja
• ŚWIDNICKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji TARNOWSKIEJ

• TORUŃSKA diecezja
Zmiana księży w archidiecezji WARMIŃSKIEJ
Zmiana księży w archidiecezji WARSZAWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji WARSZAWSKO-PRASKIEJ
Zmiana księży w diecezji WŁOCŁAWSKIEJ
• WROCŁAWSKA archidiecezja
Zmiana księży w diecezji ZAMOJSKO-LUBACZOWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ

CZYTAJ DALEJ

Papież wspiera Amerykę Łacińską w walce z koronawirusem

2020-08-05 15:22

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay.com

W obliczu pandemii Franciszek wykonał gest miłosierdzia, który wspiera najbardziej potrzebujących. Na osobistą prośbę Papieża fundacja Popolorum Progressio zatwierdziła 138 projektów pomocowych.

Ich celem jest złagodzenie skutków pandemii koronawirusa w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Do tej liczby należy dodać jeszcze 30 innych, już działających projektów pomocy żywnościowej.

Łącznie pomoc popłynie aż do 23 krajów. Podczas posiedzenia fundacji skoncentrowano się na projektach, których celem jest łagodzenie konsekwencji pandemii w krótkim i średnim okresie, przygotowanych dla regionów najbardziej dotkniętych koronawirusem. Mają one być namacalnym znakiem miłości Papieża, a także apelem i inspiracją dla wszystkich chrześcijan i ludzi dobrej woli, by nie pozostawali obojętnymi, ale włączali się w pomoc potrzebującym.

Na wspólnym spotkaniu watykańskiej komisji ds. Covid-19 i fundacji Popolorum Progressio po raz pierwszy obecny był także przedstawiciel Manos Unidas („Złączone Ręce”), katolickiej organizacji pozarządowej, która włączy się w działalność charytatywną Papieża i pomoże koordynować ją w krajach Ameryki Łacińskiej.

Fundacja Popolorum Progressio dla Ameryki Łacińskiej powstała w 1992 r. na prośbę Jana Pawła II w związku z 500. rocznicą rozpoczęcia ewangelizacji Ameryki. We współpracy z episkopatem Włoch działa ona na rzecz wspierania rozwoju wspólnot wiejskich, Indian i ludności tubylczej. Poprzez inicjowane dzieło miłosierdzia ma też być znakiem bliskości Papieża z najbardziej potrzebującymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję