Reklama

Jasna Góra

Jasnogórskie Centrum Informacji od 30 lat służy pielgrzymom z Polski i świata

Jasna Góra jest wciąż fascynującą tajemnicą do odkrywania - przyznają zgodnie przewodnicy Jasnogórskiego Centrum Informacji. Od 30 lat rozwijające się wciąż Centrum służy turystom i pielgrzymom z Polski i świata. W ubiegłym roku oprowadzono prawie 90 tys. osób z 74 krajów. Dokładnie 13 marca 1995 r. poświęcono pomieszczenia Jasnogórskiego Centrum na parterze „Pokoi Królewskich”.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasnogórskie Centrum Informacji

BPJG

Jasnogórskie Centrum Informacji

Jasnogórskie Centrum Informacji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dyrektor Jasnogórskiego Centrum Informacji s. Małgorzata Kierznowska wyraża głęboką wdzięczność wszystkim pracownikom, ale też wolontariuszom, którzy z pasją sami odkrywają Jasną Górę i przekazują wiedzę i duchowość innym. Obecnie 8 przewodników oprowadza w 10 językach. Są też wolontariusze, których wielką pasją jest duchowość, historia, sztuka Jasnej Góry; są to ludzie różnych zawodów i w rożnym wieku, od emerytowanych pracowników naukowych po studentów.

- Wszystkich nas łączy wielkie umiłowanie tego miejsca i Matki Bożej. Dokładamy wszelkich starań, by każdy kto się z nami spotka, doświadczył piękna tego miejsca, by to spotkanie go przemieniało. Cieszymy się, że nasz mały jubileusz, nasza rocznica, wpisała się w wielki Rok Jubileuszowy Kościoła - wyraża radość s. Kierznowska. Jasnogórskie Centrum Informacji przygotowało też pamiątkowe pieczątki z racji Roku Jubileuszowego 2025.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

s. Kierznowska zapytana w rozmowie z @JasnaGóraNews o swoje osobiste wyjątkowe miejsce na Jasnej Górze, odpowiada, że oprócz kaplicy z Cudownym Obrazem Matki Bożej, to także zabytkowa jasnogórska biblioteka. Jest ona na co dzień niedostępna dla zwiedzających, tyko niewielu ma okazję ją poznać i wciąż na wszystkich wywiera ogromne wrażenie. - Tu zawsze człowiek pokornieje, bo co ja wiem w porównaniu z tą wiedzą zawartą w tych książkach, zamkniętą w tych futerałach. Fascynacja tym miejscem się udziela i ten „efekt wow”, powoduje, wielką dumę, świadomość odpowiedzialności za to miejsce, za Jasną Górę. Im dłużej oprowadzamy, tym więcej odkrywamy, im więcej czasu poświęcamy na studiowanie tajemnic Jasnej Góry, tym mam wrażenie, że sprawdza się to powiedzenie „wiem, że nic nie wiem”, albo że za mało wiem. To też sprawia, że odkrywanie tego piękna, wyjątkowości Jasnej Góry podbudowuje nas i umacnia ogromną więź z tym miejscem - podkreśla siostra dyrektor Jasnogórskiego Centrum Informacji.

Jak podkreśla Bogumiła Kmieć szczególną radością w służbie przewodnika jest moment, kiedy się widzi, jak to określił jeden z paulinów, że „niekiedy przyjeżdżają do nas turyści, a wyjeżdżają pielgrzymi”. - To są takie momenty oprowadzania , kiedy ktoś pyta „proszę pani, ja jeszcze raz pójdę do Matki Bożej” i to jest to. To są przepiękne przeżycia, które są sensem, treścią nie naszej pracy, ale naszej służba - podkreśla pani Bogumiła. Ponieważ przewodniczka całe swoje życie naukowe, zawodowe i zainteresowania związała z kulturą i historią Austrii, teraz jako przewodniczka-wolontariuszka szczególnie służy grupom austriackim, niemieckim i szwajcarskim. - Zawsze, kiedy dostaję grafik z harmonogramem oprowadzania grup, sprawdzam z jakiego regionu są pielgrzymi czy turyści. Przygotowuję się, aby też np. przywitać ich w takim duchu, jak to robi się w ich regionie, tu też staramy się stworzyć atmosferę wprowadzenia w coś wyjątkowego - opowiada przewodniczka. Sama pochodzi z Mazowsza, na Jasną Górę przyjeżdżała już jako dziecko i to miejsce od zawsze było przez nią znane i kochane.

Reklama

Jednym z najmłodszych stażem przewodników jest Marcin Barczyński. Ma niewiele lat więcej niż jasnogórskie Centrum Informacji. Z pochodzenia jest częstochowianinem. - Niejednokrotnie grupy, które wracają po oprowadzaniu mówią: „nie wiedzieliśmy”, „nie spodziewaliśmy się”, „byliśmy już tutaj tyle razy, od lat przyjeżdżam od dziecka, ale nigdy tego nie słyszeliśmy, nie wiedzieliśmy” i pytają, „czy można następnym razem”, czy „można coś innego jeszcze zobaczyć”. Już kończąc oprowadzanie, niektórzy ludzie planują następne, bo doświadczają czegoś ważnego, i przede wszystkim wartości duchowych, i historii, i tożsamości jasnogórskiej, dlatego zapraszamy! - zachęca jasnogórski przewodnik.

Jasnogórskie Centrum Informacji oferuje oprowadzanie po sanktuarium w 10 językach. Dostępnych jest kilka tras. Najpopularniejsza, również wśród osób z zagranicy jest „standardowa”, obejmującą Kaplicę Matki Bożej z Cudownym Obrazem, Bazylikę, Salę Rycerską czy muzeum w Bastionie św. Rocha (upamiętniające m.in. św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego). Teraz w Wielkim Poście polecana jest np. trasa pozwalająca poznać jasnogórskie Via Crucis - drogi krzyżowe: Golgotę na Wałach, jej miniaturę w najnowszej Kaplicy św. Jana Pawła II, „Golgotę naszej codzienności” Jerzego Dudy-Gracza i XVIII-wieczną w Kaplicy Matki Bożej.

Jasna Góra prezentowana jest także jako twierdza, tzw. Fortalitium Marianum. Trasa obejmuje m.in. Bastion św. Rocha z oryginalnymi murami obronnymi z XVII w. i Bastion św. Barbary z „Golgotą Wschodu” oraz Kaplicą Jasnogórskiej Matki Pojednania - miejscami pamięci o historii narodowej. W planach mają być też projekty turystyczne związane m.in. ze świadectwami cudów i łask „zapisanych” w wotach i obrazach czy związana z ukazywaniem wątków II wojny światowej.

Oprowadzanie jest też stale unowocześniane, m.in. od ubiegłego roku Jasnogórskie Centrum Informacji oferuje zestawy słuchawkowe, które poprawiają słyszalność przewodnika przez grupę. W przygotowaniu jest aplikacja, która ułatwiłaby samodzielne zwiedzanie ze skanowaniem kodów QR.

Kody QR dostępne są już w przybudówce Kaplicy Matki Bożej, gdzie znajduje się droga krzyżowa Jerzego Dudy-Gracza. Pod kodami kryją się rozważania, dostępne w różnych językach i historia obrazów.

Jasna Góra znajduje się w centrum Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Hasłem Szlaku Paulinów jest „duchowość w drodze”. Całe przedsięwzięcie ma służyć ukazaniu roli Zakonu w historii Polski i społeczności lokalnych, a także prezentacji duchowości paulińskiej oraz dziedzictwa kulturowego i architektury zakonu.

2025-03-13 16:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fenomenalna Matka Boża

Niedziela Ogólnopolska 34/2016, str. 10-11

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bożena Sztajner/Niedziela

Światowe sanktuaria bardzo często związane są z tajemnicą objawień. W Częstochowie – w przeciwieństwie do Fatimy czy Lourdes – nikt osobiście nie spotkał na swej drodze Pięknej Pani. Ale to właśnie w polskim sanktuarium, jak głosi jedno z podań, Maryja chciała pozostać w swym wizerunku przed ponad 600 laty

Tegoroczne Światowe Dni Młodzieży ukazały niebywałą „karierę”, jaką w świecie zrobiła Częstochowa za sprawą Jasnej Góry. Młodzi pochodzący nieraz z egzotycznych krajów w kontakcie z Polakami przy różnych okazjach chcieli tym ostatnim zrobić przyjemność. Jednym tchem z obcym akcentem wykrzykiwali nazwiska najlepszych polskich piłkarzy oraz nazwę... „Częstochowa”. Miasto to – obok naszych dawnych stolic i uwiecznionych długą historią perełek architektonicznych – należy do najbardziej znanych, i to w najdalszych nawet zakątkach świata. To nie przypadek, że tegoroczne narodowe świętowanie z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski zorganizowano z papieżem Franciszkiem właśnie w Częstochowie. Dla nikogo nie jest też tajemnicą, że mimo innych planów, to na osobistą prośbę Papieża szlak jego pielgrzymki do naszej ojczyzny został uzupełniony o Częstochowę. Znamienne, że w dwóch miejscach Franciszek zapragnął modlitwy i milczenia – w Częstochowie i w Auschwitz. Jasna Góra była dla niego miejscem tryumfu – zwycięstwa Pana Boga w historii, a Auschwitz – miejscem klęski. Ze względu na wyjątkową doniosłość tych miejsc Papież wybrał tam modlitwę w ciszy.
CZYTAJ DALEJ

Życie na popękanym fundamencie

2025-04-29 08:01

Niedziela Ogólnopolska 18/2025, str. 27

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Moim zdaniem

Archiwum TK Niedziela

Wciąż głęboko wierzę, że Chrystus, Ewangelia i Kościół mają dla młodych naprawdę najlepszą propozycję na życie.

Udaje mi się czasem szczerze porozmawiać z młodymi, nawet w czasie szkolnych rekolekcji. Zwykle początek jest trudny i trzeba poczekać, aż pęknie w nich lęk przed otwarciem się, zwłaszcza wobec księdza, a w moim przypadku – jeszcze biskupa. Podsumowując, dzięki tym wszystkim spotkaniom zobaczyłem zupełnie nowe pokolenie młodych, które wielokrotnie musiało budować życie na popękanych fundamentach. W klasie maturalnej, gdzie w spotkaniu uczestniczyło ponad dwadzieścia osób, gorąca dyskusja zaczęła się od wyznania jednego z uczniów.
CZYTAJ DALEJ

Skrutinium, czyli jak wybiera się papieża podczas konklawe

2025-05-07 16:26

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

Każde głosowanie w Kaplicy Sykstyńskiej odbywa się w sposób ceremonialny i ściśle określony. Sprzyja temu papierowa i indywidualna forma oddania tajnego głosu.

Teoretycznie papież może zostać wybrany już wieczorem w dniu rozpoczęcia konklawe. Wówczas przeprowadza się pierwsze głosowanie. Dzieje się tak od 2005 roku, wcześniej głosowania odbywały się od rana drugiego dnia. Jednak w ostatnim wieku najszybciej papieża wybrano w 1939 roku. Kard. Eugenio Pacelli, późniejszy Pius XII, zyskał wymagane poparcie już w trzecim głosowaniu. Także w drugim dniu konklawe kończyło się w 2005 i w 2013 roku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję