Reklama

Niedziela Świdnicka

Nadanie imienia szkole Caritas

Niedziela świdnicka 6/2014, str. 3

[ TEMATY ]

szkoła

Caritas

Ks. Sławomir Marek

W dniu św. Franciszka Salezego bp Ignacy Dec przewodniczył uroczystej Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w świdnickich Kraszewicach. Okazją było nadanie tamtejszej szkole katolickiej Caritas Diecezji Świdnickiej imienia ks. Dionizego Barana.

Reklama

– Cieszę się, że postać ks. prał. Dionizego Barana została przywołana po wielu latach, ponieważ był gorliwym duszpasterzem i wielkim patriotą – powiedział bp Dec. – Młodzi ludzie potrzebują właściwych wzorców, a patron Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas w Świdnicy jest godny naśladowania w umiłowaniu Boga, Kościoła i Ojczyzny – dodał Biskup Świdnicki. Po Eucharystii w gmachu szkoły odbyła się akademia przygotowana przez uczniów. Obecni wysłuchali szczegółowego życiorysu patrona szkoły. Poświęcono również na budynku szkoły tablicę upamiętniającą ks. Dionizego Barana.

Ks. Dionizy Baran urodził się 4 października 1913 r. w Sieniawie nad Sanem. Po nauce w gimnazjum w Jarosławiu, Leżajsku i we Lwowie w 1934 r. zdał egzamin dojrzałości i odbył służbę wojskową w szkole podchorążych. Studiował w seminarium duchownym w Łucku, gdzie w 1939 r. przyjął święcenia kapłańskie. Był potem kolejno kapelanem sierocińca w Łucku, administratorem parafii Perespa, wikariuszem w Kowlu, administratorem parafii Sienkiewiczówka i proboszczem łuckiej katedry. Na Ziemie Zachodnie przybył latem1945 r., pracując najpierw w Brzegu, a następnie w parafii św. Wacława i św. Doroty we Wrocławiu. Przez rok pasterzował w Lubaniu, a dwa lata w Nowej Soli, by znów wrócić do Wrocławia do parafii katedralnej. Później został rektorem wrocławskiego kościoła Świętego Krzyża, a w dwa lata później administratorem parafii św. Maurycego we Wrocławiu.

Do Świdnicy przyjechał 30 września 1957 r., zostając proboszczem parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy, gdzie pracował ponad ćwierć wieku. W tamtych czasach była to jedna z dwóch, obok św. Józefa, świdnickich parafii. W 1962 r. otrzymał godność kapelana honorowego Jego Świątobliwości. Jako duszpasterz świdnicki cieszył się wielkim szacunkiem wiernych. Zapamiętano go jako wspaniałego organizatora i gorącego patriotę, dla którego mottem życiowym było „być w służbie Boga, Kościoła i polskiego narodu”. Przeprowadził wiele prac konserwatorskich w kościele parafialnym i w kościołach filialnych. Jego staraniem m.in. odnowiono polichromie, ołtarze, zabytkowy obraz Matki Bożej Świdnickiej i pomnik św. Floriana. W kościele parafialnym wymieniono zwietrzałą posadzkę piaskowcową na posadzkę z granitu i sprawiono część nowych ławek. Z Wrocławia sprowadzono zabrany tam w 1956 r. cenny zabytek świdnickiego kościoła, gotycki ołtarz z roku 1492, który znów umieszczony został na tak zwanym Chórze Mieszczan. Ks. Dionizy zmarł 26 stycznia 1995 r.

2014-02-06 15:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hospicjum już działa

Kielce doczekały się pierwszego hospicjum stacjonarnego. Poświęcenie i uroczyste oddanie do użytku placówki zaplanowano na 16 czerwca. Hospicjum zbudowała Caritas Diecezji Kieleckiej, a tysiące wrażliwych ludzi ma w tym dziele swój udział – od ofiarujących przysłowiowy wdowi grosz, po strategicznych darczyńców. Pierwsi pacjenci trafią do placówki najprawdopodobniej jeszcze w czerwcu, po jej poświęceniu.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z Prymasem Tysiąclecia

2021-09-26 23:29

Marzena Cyfert

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Małujowice, Gać i Psary to miejscowości, w których 26 września można było wysłuchać prelekcji o bł. kardynale Stefanie Wyszyńskim. Na zaproszenie proboszcza ks. Tomasza Sałowskiego parafie odwiedziła Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik wydawnictwa Soli Deo.

Witając zebranych, ks. Sałowski podkreślił, że kard Wyszyński jest autorytetem i patronem na dzisiejsze trudne czasy. – Niech będzie nam, jak wielu o nim mówi, ojcem, a my bądźmy, jak mawiał do nas w kazaniach, dziećmi Kościoła – mówił ks. Sałowski. Kapłan podkreślił radykalizm ewangeliczny Prymasa Tysiąclecia. – Czy kard. Wyszyński był radykalny? Był w swoim nauczaniu. Powiedział: Dość! kiedy władza komunistyczna nie szanowała Kościoła. Protestował przeciwko systemowi totalitarnemu, niesłusznemu osądowi. Ale przede wszystkim był radykalny dla siebie. W Komańczy przygotował sobie schemat dnia tak surowy jak w zakonie. Radykalnie też dążył do przebaczenia – mówił ksiądz kustosz i przytoczył jedną z myśli Prymasa: „Pamiętajcie, jeżeli przyjdą zniszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego Narodu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję