Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Modlitewne okno na Boga

O tym, że ikona jest modlitewnym oknem na rzeczywistość Boga przekonywał 23 stycznia mieszkańców i przyjaciół jaworznickiego „Betlejem” o. prof. Eugeniusz Grzywacz – dyrektor Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie

Wykład odbył się w ramach cyklu „Dom z kulturą”. Spotkania takie organizowane są dla wspólnoty „Betlejem” raz w miesiącu – w oratorium lub Galerii św. Dominika. Z założenia są to spotkania z twórcami kultury i ich dziełami. – Gościmy muzyków, malarzy, fotografików, podróżników, dziennikarzy, pisarzy, społeczników – ciekawych i kreatywnych ludzi różnych fachów, dziedzin i profesji. Spotkania te dają sposobność wymiany myśli i dyskusji; inspirują i motywują do piękniejszego życia, większej otwartości na innych oraz uwrażliwiają na bogactwo i różnorodność stworzonego świata. Do tej pory gościliśmy m.in. zespół „New Life’M”, Antoninę Krzysztoń, zespół „Raz Dwa Trzy”, Jasia Melę z Fundacji „Poza Horyzonty” – powiedział ks. Mirosław Tosza, założyciel wspólnoty „Betlejem”.

Reklama

Podczas spotkania o. Eugeniusz Grzywacz podkreślił, że w powszechnej świadomości ikona łączona jest z duchowością wschodniego chrześcijaństwa, lecz faktycznie jest ona dziedzictwem całego, niepodzielonego Kościoła. – Pierwsze ikony powstawały już w czasach apostolskich. Te najstarsze nie zachowały się do naszych czasów, zostały zniszczone wskutek szerzenia się herezji ikonoklazmu. We wczesnym średniowieczu w całej Europie ikona pełniła rolę Biblii dla ubogich – przeważnie niepiśmiennych ludzi; miała poprzez zmysł wzroku oddziaływać na wiernych, zastępując słowo pisane i mówione. Na ikonach najczęściej możemy zobaczyć postacie Chrystusa i świętych, szczególnie zaś Matki Bożej – tłumaczył prelegent. Ojciec profesor omówił także kilka sposobów przedstawiania Maryi. Podobnie jak na ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Maryja często jest przedstawiana z małym Jezusem, który trzyma rękę swej Matki i z niepokojem patrzy na postacie aniołów trzymających symbole męki i śmierci krzyżowej. Dobrze nam znana ikona Matki Bożej Częstochowskiej to tzw. Hodogetria – czyli przewodniczka, wskazująca na swego boskiego Syna. Maryja tuląca do policzka maleńkiego Jezusa to Eleusa, czyli Matka Boża słodko miłująca. Pokrowa to Maryja otaczająca wiernych płaszczem swej opieki. Prelegent porównując ikony ze sztuką sakralną zachodnioeuropejskich artystów renesansu i baroku zwrócił uwagę, iż o ile zachodni twórcy dążyli do odwzorowania świata widzialnego, to ikona miała przedstawiać prawdy wiary i ukazywać rzeczywistość duchową. – Doskonale to widać na przykładzie ikony ukrzyżowania Jezusa na Golgocie – nie jest w niej przedstawiane cierpienie, jak w sztuce Zachodu, lecz chwała i panowanie Zbawiciela. Dzięki takiemu sposobowi obrazowania odbiorca zyskuje możliwość głębokiego wglądu w istotę Boskich tajemnic. Ikona jest jak otwarte przed człowiekiem okno, za którym rozpościera się rzeczywistość Boga. Dla wiernych ikona jest miejscem modlitwy, a więc spotkania z Bogiem – przekonywał o. Eugeniusz Grzywacz.

Prelegent przedstawił także, czym jest i jak działa Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie (ok. 30 km od Krakowa). Jest to ośrodek duchowości chrześcijańskiej, edukacji i kultury prowadzony przez Polską Prowincję Zakonu Pijarów, do którego należy o. Eugeniusz Grzywacz. Jest zlokalizowany w murach XII-wiecznego klasztoru norbertańskiego. Służy pogłębianiu więzi człowieka z Bogiem i uszlachetnianiu relacji do innych ludzi, rozwojowi intelektualnemu i zdobywaniu nowych umiejętności oraz otwieraniu się na piękno. Idea centrum posiada swoje zakorzenienie w haśle pijarów: „Pobożność i nauka”. Uprzywilejowanym obszarem działalności centrum jest – zgodnie z misją charyzmatyczną pijarów – sfera edukacji, przez co ośrodek wspiera cel fundamentalny posłannictwa pijarskiego: „ewangelizować edukując”. Z tej racji swoją szczególną ofertę kieruje do nauczycieli, wychowawców, pedagogów, katechetów, psychologów i tych pracowników szkół i placówek oświatowych, którzy postrzegając swoją pracę jako powołanie, pragną misję nauczania i wychowywania czynić nie tylko ogólnie skuteczniejszą, ale przede wszystkim służącą wszechstronnemu rozwojowi wychowanka: towarzyszą mu w procesie budowania osobistej relacji z Bogiem, formują jego wnętrze i pomagają w mądry i odpowiedzialny sposób uczyć się żyć. Adresatami działań centrum są przez to także rodzice, którzy swoją odpowiedzialność za dzieci chcą wyrazić w osobistej formacji duchowej i wychowawczej.

W centrum można także odbyć rekolekcje, ćwiczenia duchowe, dni skupienia, warsztaty, seminaria. Rekolekcje skupione są najczęściej wokół tematów biblijnych, z modlitwą o uzdrowienie, czy liturgicznych – wskazujących na inspirującą dla duchowości rolę sztuki. Osoby zainteresowane uczestnictwem w rekolekcjach mogą zgłaszać swój udział na adres e-mail: info@wiaraikultura.pl.

2014-02-06 15:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkopostne Oblicza Pana

Niedziela rzeszowska 10/2013, str. 5

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

ikona

Arkadiusz Bednarczyk

„Cierniem ukoronowanie” (fragment obrazu z XVII wieku)

„Cierniem ukoronowanie” (fragment obrazu z XVII wieku)

W okresie Wielkiego Postu w sposób szczególny rozważamy etapy Męki Pańskiej. Pomaga nam w tej refleksji bogactwo sztuki sakralnej, która przez wieki, rękoma wybitnych artystów, przybliżała wizerunki umęczonego Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję