Reklama

Niedziela Kielecka

Hebdów przygotowuje się do kanonizacji

Nie chcemy przespać tego czasu, pragniemy się jak najlepiej przygotować na dzień kanonizacji bł. Jana Pawła II. Przybliżamy postać papieża-Polaka młodym i przypominamy jego nauczanie starszym – powiedział „Niedzieli” ks. Józef Ostręga, proboszcz parafii Hebdów i kustosz diecezjalnego sanktuarium maryjnego

Parafia rozpoczęła przygotowania modlitwą dziękczynną za dar kanonizacji. W Dzień Pielgrzyma 8 grudnia Mszę św. w sanktuarium sprawował, związany z Hebdowem, ks. inf. Jerzy Bryła z Krakowa. W sanktuarium zebrało się ponad tysiąc osób. Na Mszę św. przybyli strażacy z Małopolski wraz z kapelanem, orkiestra dęta z pobliskiej Grobli, parafianie i wielu czcicieli bł. Jana Pawła II.

– Przez kilka lat prosiliśmy o kanonizację papieża Jana Pawła II. Teraz możemy się już cieszyć z wielkiego świętego, który oręduje za nami w niebie – mówi. Proboszcz mobilizuje parafian do modlitwy i zachęca rodziny do czytania Pisma Świętego. W roku kanonizacji do wielu rodzin trafił specjalny modlitewnik „Panie, błogosław ten dom”, który ukazał się nakładem Wydawnictwa „Jedność” specjalnie na 2014 rok. Zostały w nim zebrane wszystkie modlitwy, nabożeństwa, wiele pieśni. Jest to bardzo konkretna pomoc dla parafian, którzy chcą ożywić i umocnić swoje rodziny modlitwą. Przecież właśnie o modlitwę apelował i prosił rodziny Ojciec Święty. Ona służy umocnieniu rodzin i zostanie z nimi także po kanonizacji – podkreśla. Modlitewnik nabyło już ponad sześćdziesiąt rodzin. Młode rodziny chętnie zaopatrują się również w parafii w Pismo Święte, które ks. Józef sprowadził po okazyjnej cenie. – Myślę, że to w jakimś stopniu może mobilizować do osobistego kontaktu ze Słowem Bożym i lekturą Pisma Świętego – mówi. W wielu domach znajdują się już „papieskie” kalendarze z wydawnictwa Biały Kruk z pięknymi fotografiami. Proboszcz rozdawał także, chodząc po kolędzie, setki obrazków, by w każdym domu był akcent „papieski”.

Reklama

O ile starsi pamiętają Jana Pawła II, młodym trzeba przybliżać jego nauczanie. Dlatego przed każdym nabożeństwem i Mszą św. od lat słychać w kościele fragmenty homilii papieskich z różnych pielgrzymek do ojczyzny, również tej z Masłowa z 1991 roku, pamiętnych spotkań i dialogów Ojca Świętego z młodzieżą w Oknie przy Franciszkańskiej 3, pieśni wykonywane przez papieża z młodymi etc. Dzięki temu nigdy nie zapomnimy jego głosu – mówi ks. Józef.

W ołtarzu głównym, obok gotyckiej, słynącej łaskami figury Matki Bożej Hebdowskiej znajdują się szczególne relikwie – piuska i różaniec Ojca Świętego, które ofiarował parafii ks. inf. Jerzy Bryła. Z czasem dołączyły do nich chusteczka Jana Pawła II, pektorał i infuła ks. Bryły otrzymana od Ojca Świętego na dziesięciolecie infuły.

Proboszcz Ostręga od wielu lat organizuje pielgrzymki do Rzymu dla swoich parafian. Podczas jednej z nich 21 listopada 2004 r. pielgrzymi podarowali Ojcu Świętemu figurę Matki Bożej Hebdowskiej. Ten duch pielgrzymkowy przenika duszpasterstwo. Parafianie udają się do szczególnych miejsc związanych z papieżem, podróżują po śladach Jana Pawła II: do Krzeptówek, Lichenia, Częstochowy, Wadowic, Łagiewnik. Cieszę się, że jeżdżą różne pokolenia, młodzież, dzieci, małżeństwa, dziadkowie. Niektórzy powracają do tych miejsc nawet kilkanaście razy – mówi. W roku kanonizacji, po uroczystościach parafianie wybiorą się oczywiście do Rzymu. Dla proboszcza z Hebdowa kanonizacja Jana Pawła II to bardzo ważny moment. Czuje się związany z papieżem i stara się czerpać z jego nauczania. W chwili wyboru Jana Pawła II przebywał w Rzymie, przychodził na każdą audiencję. Sprawował Mszę św. w Rzymie z Ojcem Świętym w 1986 roku. – Byłem bardzo blisko, podawałem Ojcu Świętemu kielich, spożywałem z nim Eucharystię. To są wspomnienia bardzo żywe i mocne. Uczestniczyłem w audiencjach w Castel Gandolfo i w jego pielgrzymkach po Polsce. Wszystkie te spotkania poczytuję sobie za wielki dar – przyznaje.

2014-02-06 15:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek, który znalazł skarb

Jesteśmy przed kanonizacją Jana Pawła II. Cieszymy się tym wydarzeniem, będąc wdzięczni Kościołowi za tak szybko podjęty i już zakończony proces kanonizacyjny. Jakże wielu świętych „oczekiwało” na kanonizację całe wieki. Tymczasem Jan Paweł II, który zmarł w 2005 r., jest już błogosławionym, a wkrótce zostanie ogłoszony świętym. Wielu z nas jeszcze go pamięta – właśnie jako człowieka świętego, pełnego Bożego odniesienia. Młodszym przypominają go dokumenty filmowe, także te fabularyzowane, oraz jego spuścizna teologiczno-duszpasterska, która wciąż jest jeszcze nie do końca zgłębiona.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję