Reklama

Niedziela Podlaska

20-lecie Chóru Polskiej Pieśni Narodowej

18 stycznia Mszą św. koncelebrowaną przez bp. Antoniego Dydycza oraz uroczystym koncertem Chór Polskiej Pieśni Narodowej pod dyrekcją Elżbiety Bilmin uczcił 20-lecie swojego istnienia. W Eucharystii uczestniczył marszałek Walenty Korycki. Chór ma na swoim koncie ponad 300 koncertów

Niedziela podlaska 6/2014, str. 5

[ TEMATY ]

chór

Tadeusz Szereszewski

Przybyłych na Eucharystię do bazyliki w Bielsku Podlaskim chórzystów, koncelebrujących kapłanów bielskich parafii, kapłanów gości z diecezji drohiczyńskiej i łomżyńskiej oraz ze Zgromadzenia Księży Pallotynów, a także parafian powitał proboszcz ks. Kazimierz Siekierko. – Pieśń ma w sobie niezwykłą moc, wzmacnia ducha, pozwala sprostać różnym wyzwaniom – mówił w homilii bp Antoni Dydycz. Przypomniał rolę śpiewu w tradycji i liturgii Kościoła i społeczności integrującej się poprzez pieśń, która łączy ludzi i zbliża narody.

Druga część uroczystości, na którą przybyli przedstawiciele duchowieństwa, parlamentu, władz miasta i powiatu różnych szczebli, sponsorzy oraz mieszkańcy Bielska i okolic, miała miejsce w auli Bielskiego Domu Kultury. Zebranych powitała gospodarz BDK Małgorzata Bil-Jaruzelska, powierzając prowadzenie uroczystości Mateuszowi Sacharzewskiemu. Odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej dyrygentowi Elżbiecie Bilmin wręczył marszałek Walenty Korycki. Dyplomy honorowe przyznano siedmiu chórzystom. Koncert wypełniła wiązanka pieśni religijnych i melodii ludowych. Dorobek ostatnich pięciu lat chórzyści przypomnieli, wykonując pieśni: „Panu naszemu”, „Zbudź się o śpiący”, „Wielbić Pana chcę”.

Reklama

W bloku patriotycznym chórzyści przedstawili utwory: „Polskie kwiaty”, „Powrócisz tu”, „Polesia czar”, „Marsz Sybiraków”, „Marsz Polonia”. Pomiędzy utworami religijnymi, patriotycznymi zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Muzycznej. Prowadzący przypomnieli historię Chóru Polskiej Pieśni Narodowej, wspomnieli zmarłych chórzystów, podziękowali patronowi – państwu Urszuli i Edwardowi Siecińskim, Monice, Arkadiuszowi i Maciejowi Jaworowskim z Firmy „Suempol”, władzom miasta i powiatu, kapłanom, sponsorom, którzy wspierają chór duchowo i materialnie. Specjalne podziękowanie skierowali także do Tadeusza Romańczuka, prezesa Spółdzielni „Bielmlek”, drugiego głównego sponsora zespołu. W swoich wystąpieniach goście podkreślili wielką rolę chóru, zarówno w środowisku lokalnym, jak i regionie.

Aby nadal działać i w wysokiej formie doczekać kolejnych jubileuszy, kierownictwo chóru, dziękując za wszelkie wsparcie i życzliwość, prosiło o zasilanie szeregów zespołu poprzez zdolnych, młodych ludzi.

Pamięci zmarłych kolegów i koleżanek zespół poświecił requiem „Pie Jesu” Andrew Lloyda Webera. Wraz z solistkami Barbarą Kotowicz i Agatą Niewińską gościnnie wystąpił gimnazjalista Bartosz Bazyluk. Ze względu na trwający liturgicznie okres bożonarodzeniowy chór wykonał kolędy: „Magnum nomen Domini”, „Cóż to za Dziecię”, „Radość wielka”, Gwiazdka w Kazachstanie”, „O Gospodzie uwielbiona”.

Reklama

Jubileuszowy koncert chór zakończył wykonaniem utworu skomponowanego przez Leonarda Cohena w 1984 r. „Hallelujah”. Tekst do zapożyczonej muzyki jest dziełem zbiorowym chórzystów. Ze względu na melodyjność refrenu śpiew rozlegał po całej, wypełnionej po brzegi sali koncertowej.

Podczas uczty biesiadnej i tańców można było zapoznać się z prezentacją multimedialną z działalność chóru. Z okazji 20. rocznicy zostały też wydane dwie płyty, na których znajdują się utwory przedstawiające dorobek zespołu.

2014-02-06 15:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

50. Legnica Cantat za nami

Niedziela legnicka 24/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

chór

Ks. Piotr Nowosielski

Korowód prowadziła Reprezentacyjna Orkiestra Elektrowni Turów

Korowód prowadziła Reprezentacyjna Orkiestra Elektrowni Turów

Przez 10 dni, od 24 maja do 2 czerwca br., Legnicę opanowały wydarzenia związane z jubileuszową 50. edycją Festiwalu Chóralnego Legnica Cantat.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję