Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Historyk na prowincji

Z okazji 200. rocznicy śmierci ks. Leopolda Jana Szersznika, 20 stycznia w Książnicy Cieszyńskiej odbyło się poświęcone jego osobie spotkanie i wystawa, a w dniu następnym – seminarium naukowe przypominające postać i dorobek kapłana

W galerii Książnicy Cieszyńskiej 20 stycznia zaprezentowano publiczności wystawę zatytułowaną „Leopold Jan Szersznik i jego epoka”. Zwiedzający ekspozycję mogli zobaczyć przede wszystkim bogaty księgozbiór ks. Leopolda Jana Szersznika, w którym znalazły się rękopisy i notatki kapłana, a także dzieła literackie pisarzy żyjących w epoce oświecenia i kompozycje współczesnych księdzu Szersznikowi kompozytorów. W tym samym dniu, po wernisażu wystawy, dr hab. Janusz Spyra, profesor częstochowskiej Akademii im. Jana Długosza wygłosił wykład pt. „Jezuita w dobie oświecenia”. Wystawa czynna będzie do 3 maja.

Reklama

Leopold Jan Szersznik urodził się 3 marca 1747 r. w Cieszynie, a zmarł nagle 21 stycznia 1814 r. Uczył się w jezuickich szkołach w Polsce, a potem za granicą (nauki humanistyczne i ścisłe). Wstąpił do zgromadzenia jezuitów. Był także nauczycielem. Gromadził własną bibliotekę, a po likwidacji zakonu w 1773 r. przejął bibliotekę jezuicką w Cieszynie. W 1808 r. ufundował w Cieszynie bibliotekę publiczną w zakupionym przez niego dawnym budynku gimnazjum. Jego pokaźne zbiory zainicjowały powstanie jednego z pierwszych w Polsce publicznych muzeów, które obecnie znane jest pod nazwą Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Część zbiorów znajduje się również w Książnicy Cieszyńskiej. Dzięki temu ks. Leopold Jan Szersznik uznawany jest za pioniera muzealnictwa w Polsce.

21 stycznia odbyło się w Książnicy Cieszyńskiej seminarium naukowe pt. „Historyk na prowincji w czasach nowożytnych”. Seminarium należało do cyklu konferencji pt. „Intelektualista na prowincji”. Historycy z Polski, Czech i Niemiec w jedenastu referatach przybliżyli sylwetkę ks. Leopolda Jana Szersznika oraz mówili o czasach, w których żył. Spotkanie naukowe zorganizował m.in. Wydział Filologiczno-Historyczny Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie przy współudziale Książnicy Cieszyńskiej.

2014-02-06 15:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykłość Bogatyni

Niedziela legnicka 10/2015, str. 8

[ TEMATY ]

wystawa

Franciszek Romaniak

Na Dworcu Historycznym w Bogatyni przy ul. Daszyńskiego 2 Bractwo Ziemi Bogatyńskiej przygotowało wystawę o tematyce sakralnej pt. „Klasztor Sióstr Cysterek i jego parafie na ziemi bogatyńskiej”

Znajdujący się po niemieckiej stronie Klasztor Sióstr Cysterek z Marienthal Ostritz jest najstarszym katolickim klasztorem w Niemczech. Powstał w 1234 r., a jego fundatorką była czeska księżna Kunegunda. Od 1234 r. klasztor dość prężnie się rozwijał, co przekładało się również na rozwój religijny i gospodarczy wsi wchodzących w jego skład.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal

2021-09-20 13:29

[ TEMATY ]

patronat

Materiał prasowy

W dniach 17-19 września w Siedleckim CKiS odbył się 28. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal. Wydarzenie zakończyło się wielkim sukcesem przyciągając setki młodzieży, a dzięki technologii streaming’u osoby, które nie mogły uczestniczyć fizycznie w trzydniowym spotkaniu oglądały go na żywo w internecie.

Materiał prasowy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję