Reklama

Bez wolności nie ma życia

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyło się 25 stycznia br. sympozjum naukowe z okazji wspomnienia patrona dziennikarzy św. Franciszka Salezego. Współorganizatorem cyklu corocznych konferencji jest bp dr Adam Lepa z Rady Środków ds. Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. W tym roku podjęto temat wolności, która współcześnie dość często jest ograniczana i zniekształcana przez media.

Zebranych w auli kampusu uczelni powitał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, rektor-założyciel WSKSiM w Toruniu. W inaugurującym sympozjum przemówieniu podkreślił, że „bez wolności nie ma życia, bo ona zaczyna się w naszym sercu”. Przywołał także słowa papieża bł. Jana Pawła II, który mówił: „Wolność trzeba zdobywać, a nie ją posiadać, bo ona przychodzi do nas jako dar”.

Wolność ludzka niezbywalna

Reklama

Prelegenci: bp dr Adam Lepa, prof. dr hab. Michał Seweryński, prof. Krystyna Pawłowicz, ks. prof. dr hab. Jan Machniak, dr hab. Sławomir Cenckiewicz, Temida Stankiewicz-Podhorecka przedstawili swoje refleksje i podzielili się nimi ze słuchaczami. Podjęli oni tematy dotyczące wolności w polskim prawie czy w ujęciu religijnym Jana Pawła II. Jako pierwszy prelekcję na temat „Wzorce wolności w polskich mediach” wygłosił bp dr Adam Lepa. – Wolność jest wartością uświęconą, za którą płaci się cenę najwyższą. Sprawia, że człowiek staje się podmiotem moralnym, bo im więcej czyni on dobra, tym bardziej jest wolny. Prawdziwą wolnością jest więc tylko wolność w służbie dobra i sprawiedliwości. Wybór nieposłuszeństwa i zła nadużycia wolności prowadzą do niewoli grzechu – podkreślił. Dodał również, że prawo do korzystania z wolności jest nieodłącznym wymogiem godności osoby ludzkiej, zwłaszcza w dziedzinie moralności relacji międzyludzkich. Zaapelował, aby media więcej pisały o zniewoleniach człowieka, bo trzeba mieć świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą manipulacja.

Prof. dr hab. Michał Seweryński, senator RP, były minister edukacji narodowej i nauki oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego, zaprezentował wykład nt.„ Wolność w polskim prawie”. – Wolność uważano za wartość powszechną i niezbywalną człowieka. W cywilizacji chrześcijańskiej wolność wyprowadza się z ludzkiej godności. Najważniejszy jest znak podobieństwa do Boga. Nie ma ona jednak charakteru absolutnego, a więc nie może się przekształcać w samowolę – zaznaczył prof. Seweryński. Dodał, że prawda wywodzi się z wolności, zaś godność i wolność są wartościami uniwersalnymi.

Wolność gospodarcza mitem

Prof. Krystyna Pawłowicz, poseł RP, wygłosiła krótkie przemówienie dotyczące wolności w gospodarce. – Wolność gospodarcza jest mitem. Na ziemi nie ma żadnej wolności. Wolność jest u Pana Boga – podkreśliła zdecydowanie.

Reklama

Wolność religijną w ujęciu Jana Pawła II nakreślił uczestnikom ks. prof. dr hab. Jan Machniak, kierownik Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Uznał Ojca Świętego Jana Pawła II za Papieża wolności, który „wierzył w to, że wolność jest możliwa”. Nawiązując do jego nauczania, prelegent mówił, że to człowiek jest drogą Kościoła i realizuje sam siebie tylko wtedy, kiedy daje siebie w sposób wolny. – Jak głosił Papież Polak wolność, jest najwyższym darem Boga, ale nie może ona być rozumiana bez rozumu czy kochania, czyli jako daru samego z siebie. Człowiek otrzymał zdolność do przekazywania życia. Wolność jest darem. Przekracza siebie samego, a podstawowym warunkiem wolności dla człowieka jest Boże prawo, które jest wypisane w naszym sercu. Trzeba tylko je chcieć przyjąć – akcentował ks. prof. Machniak.

Podczas spotkania poruszano również kwestię wolności w czasach totalitaryzmu komunistycznego, tę sprawę przybliżył dr hab. Sławomir Cenckiewicz – historyk, natomiast Temida Staniewicz-Podhorecka, zajmująca się krytyką teatralną, wygłosiła referat „Wolność artystyczna czy samowola?”.

Sympozjum naukowe, które zgromadziło w auli WSKSiM liczne grono słuchaczy, zakończyło się ożywioną dyskusją.

2014-02-05 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję