Reklama

Ze świata

Włochy

Odnaleziono relikwię bł. Jana Pawła II

Włoska policja odnalazła relikwię Jana Pawła II zrabowaną we włoskiej Abruzji. Chodzi o fragment sutanny Papieża Polaka, zakrwawionej podczas zamachu na jego życie 13 maja 1981 r. Złodziejami okazali się trzej młodzi ludzie uzależnieni od narkotyków. Tamtejszy biskup – Giovanni D’Ercole wybaczył im kradzież, jak powiedział, w imieniu „swoim i błogosławionego Jana Pawła II”.

Poszukiwania były utrudnione ze względu na niewielki rozmiar skradzionego skrawka papieskiej sutanny. Ostatecznie odnaleziono go w garażu jednego z zatrzymanych.

Reklama

Relikwiarz został skradziony z górskiego kościoła San Pietro della Ienca w Abruzji, miejsca szczególnie drogiego Janowi Pawłowi II, który w tej okolicy często wypoczywał i jeździł na nartach.

Republika Środkowoafrykańska

Zagrożone misje kapucynów

Z apelem o modlitwę w intencji misji w Republice Środkowoafrykańskiej zwrócili się kapucyni. 21 stycznia dwie misje, w których posługują Bracia Mniejsi Kapucyni Prowincji Krakowskiej, zostały zaatakowane przez oddziały uzbrojonych rebeliantów, żołnierzy z byłej koalicji o nazwie Séléka. Rebelianci to obcokrajowcy, najeźdźcy z Czadu i Sudanu, którzy od ponad roku okupują Republikę Środkowoafrykańską. Brali udział w obaleniu panującego od 2003 r. prezydenta François Bozizégo. Ponieważ sami muszą zorganizować sobie fundusze na żołd i się utrzymać, dopuszczają się aktów przemocy.

Uzbrojeni w broń maszynową bandyci ostrzelali budynki misji i zażądali oddania telefonów i pieniędzy. W wyniku ostrzału kilka osób – mieszkańców okolicznych wiosek, którzy schronili się na misjach – zostało rannych. Chwile grozy przeżyły też siostry ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza, Polki, których wspólnotę napadli rebelianci. Siostry znalazły schronienie na misji kapucyńskiej. Na wszystkich misjach prowadzonych przez kapucynów koczują ludzie, którzy szukają miejsca, by przeczekać niebezpieczeństwo.

Reklama

Z polskim misjonarzem kapucynem – o. Benedyktem Pączką, pracującym w misji w Ngaoundaye, skontaktowali się dziennikarze portalu Stacja7.pl. Powiedział on, że misjonarze mają spakowane małe plecaki z najpotrzebniejszymi rzeczami i w każdej chwili są gotowi do ucieczki. Gdy zbliżają się uzbrojeni rebelianci, siostry zakonne i zakonnicy razem z miejscową ludnością po prostu uciekają. – Nie mamy tu żadnej ochrony – stwierdził o. Benedykt.

Austria

Dyskryminacja chrześcijan w Europie

Chrześcijanie są dyskryminowani ze względu na wiarę nie tylko w Azji, Afryce czy na Bliskim Wschodzie, ale także w Europie Zachodniej: we Francji, w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Belgii, Hiszpanii, Szwecji i w Niemczech.

We Francji z premedytacją uszkodzono poważnie trzy kościoły. W hiszpańskiej Maladze na murach kilku kościołów katolickich wymalowano hasła proaborcyjne i zniszczono urządzenia kościelne. W Belgii zniszczono żłóbek wystawiony przed jednym z kościołów na czas Bożego Narodzenia, a w bawarskim Neumarkt nieznani sprawcy sprofanowali cmentarz. W Perth w Szkocji został zatrzymany uliczny kaznodzieja Tony Milano z USA. Powodem zatrzymania był fakt, że Milano głosił, iż według Biblii czynny homoseksualizm jest grzechem. W ciągu sześciu lat „Centrum dokumentacji” w Wiedniu zarejestrowało ok. tysiąca podobnych przypadków.

Ludzie

Abp Ilson de Jesus Montanari

Sekretarz Kongregacji ds. Biskupów abp Ilson de Jesus Montanari został mianowany sekretarzem Kolegium Kardynalskiego. Poprzednio funkcje te łączył abp Lorenzo Baldisseri, obecny sekretarz generalny Synodu Biskupów, który 22 lutego otrzyma biret kardynalski.

Abp Ilson de Jesus Montanari urodził się w 1959 r. w Sertã ozinho, w stanie Sã o Paulo. Zanim wstąpił do wyższego seminarium duchownego, ukończył studia ekonomiczno-prawnicze. Studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1989 r. Od 2008 r. pracuje w Kongregacji ds. Biskupów. 12 października 2013 r. papież Franciszek mianował go sekretarzem tej dykasterii, a 7 listopada otrzymał sakrę biskupią.

Myśli wciąż aktualne

Człowieka trzeba mierzyć miarą serca. Sercem! Serce w języku biblijnym oznacza ludzkie wnętrze, oznacza w szczególności sumienie.
Jan Paweł II
Warszawa, 3 czerwca 1979 r.

Krótko

Na Ukrainie nadal wrze. W obliczu protestów do dymisji podał się premier Mykoła Azarow. Opozycja, wobec aresztowań wielu demonstrantów, nadal domaga się od władzy ustępstw. Antyrządowe protesty trwają nie tylko w Kijowie, ale i w innych miastach Ukrainy, także na wschodzie kraju.

Dmytro Bułatow – lider Auto-Majdanu, który zniknął 22 stycznia br., po ośmiu dniach został wyrzucony z samochodu w jednej ze wsi koło Boryspola pod Kijowem. Niemal przez cały czas był przetrzymywany w ciemnym pomieszczeniu i torturowany. Przez ostatnie dwa dni nie dostawał niczego do jedzenia. Przebijano mu ręce gwoździami, odcięto kawałek ucha i pocięto twarz. Rany ma na całym ciele. Mężczyźni, którzy go uprowadzili, byli dobrze zorganizowani i rozmawiali po rosyjsku. W dniu odnalezienia Bułatowa jeszcze 33 aktywistów znajdowało się na liście zaginionych.

Donald Tusk odwiedził kilka krajów europejskich. Premier rozmawiał o sytuacji na Ukrainie.

Šarūnas Birutis – litewski minister kultury zaszokował stwierdzeniem, że Polska zagraża litewskim wartościom. – Litwa powinna bronić swoich wartości nie tylko przed Rosją, ale również przed Polską – powiedział.

IOM – Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji podała, że w 2013 r. aż 45 tys. osób podjęło nielegalną przeprawę przez Morze Śródziemne, aby dotrzeć na Maltę czy do Włoch. 700 osób zginęło podczas próby przeprawy.

Prokuratura Stanów Zjednoczonych poinformowała, że będzie domagać się kary śmierci w procesie Dżochara Carnajewa, oskarżonego o zorganizowanie w 2013 r. zamachu podczas maratonu w Bostonie. Decyzję podjął prokurator generalny USA Eric Holder.

Edwarda Snowdena zgłosiło do Pokojowej Nagrody Nobla w 2014 r. dwóch norweskich parlamentarzystów. W uzasadnieniu podkreślili, że były pracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), ujawniając tajemnice USA, uczynił świat bezpieczniejszym.

2014-02-05 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Wyprawa parowozem

2021-09-22 21:03

Archiwum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Pociąg retro czeka na pasażerów

Pociąg retro czeka na pasażerów

    W nadchodzący weekend ( 25- 26 września) na tory wyjedzie unikatowy, sprawny parowóz ze składem zabytkowych wagonów z XX wieku.

    Jak informuje Łukasz Wideł wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, przejazd jest organizowany w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Wydarzenie wpisuje się w świętowanie 145. rocznicy uruchomienia kolei tarnowsko-leluchowskiej - pierwszej linii kolejowej w tym regionie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję