Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 6/2014, str. 8

Pielgrzymka Parlamentarzystów

Szanować i bronić człowieka

Wezwanie do szanowania i obrony godności człowieka skierował arcybiskup senior Stanisław Nowak do parlamentarzystów przybyłych 2 lutego do Matki Bożej w dorocznej pielgrzymce, już po raz 25. Wygłosił dla nich konferencję pt. „Antropologia chrześcijańska – mądrość Boża o człowieku”. Zwracając uwagę na zagubienie dzisiaj zdrowej antropologii, przypominał, że człowiek został stworzony przez Boga na Jego podobieństwo. – Ta prawda gdzieś się w dzisiejszym świecie zagubiła. – Trzeba przypomnieć – mówił abp Nowak – że wprawdzie człowiek jest koroną dzieła Bożego, ale nigdy sam nie jest Bogiem, oznacza to, iż sam nie może decydować o wszystkim, co jest związane z życiem. Podkreślił również, że Bóg uczynił człowieka mężczyzną i kobietą. Od Boga pochodzi płeć, miłość małżeńska, małżeństwo. Odniósł się również do kwestii równości i zaznaczył, że „trzeba mówić o równości przy odmienności płci”. – Biseksualizm, transseksualizm i homoseksualizm jest chorobą i niszczy człowieka. Seksualizacja dzieci i młodzieży niszczy człowieka – mówił z bólem abp Nowak i nawiązał do rewolucji seksualnej z 1968 r. we Francji. – W czasie moich studiów w Paryżu byłem świadkiem tej straszliwej rewolucji niszczącej człowieka – wspominał. Ksiądz Arcybiskup zaapelował do parlamentarzystów o to, by szanowali człowieka i człowieczeństwo: – Parlamentarzyści jako ojcowie Ojczyzny mają bronić człowieka.

Po konferencji parlamentarzyści zgromadzili się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił abp Nowak. Koncelebrował m.in. ks. Paweł Powierza, duszpasterz parlamentarzystów. Z Jasnej Góry posłowie i senatorowie udali się do siedziby „Niedzieli” i do Piotrkowa Trybunalskiego, aby pomodlić się u patronki parlamentarzystów – u Matki Bożej Trybunalskiej.

(Ks. M. F.)

Mistrzynie Życia Zakonnego

Formacja do życia w klauzurze

Reklama

Spotkanie Mistrzyń Żeńskich Zakonów Klauzurowych odbyło się w dniach 27-31 stycznia na Jasnej Górze. W czasie spotkania formacyjnego siostry rozważały temat: „Dojrzałość uczuciowa”. Wykłady dla sióstr głosił o. Amedeo Cencini FdCC, kanosjanin, pedagog, kierownik duchowy, wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie, autor licznych publikacji z zakresu formacji powołaniowej. – Tegoroczne spotkanie jest poświęcone dojrzałości uczuciowej. To zagadnienie ważne w formacji zakonnej, a w formacji w zakonach klauzurowych szczególnie – powiedziała m. Weronika Sowulewska OSB Cam., przewodnicząca Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce. – Temat w dużej mierze dotyka natury psychologicznej. Uformować człowieka nie jest tak łatwo, szczególnie do życia w klauzurze, do życia kontemplacyjnego poświęconego całkowicie Bogu, w którym dużą dojrzałość uczuciową trzeba osiągnąć możliwie jak najszybciej. 29 stycznia Mszę św. dla sióstr odprawił metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W homilii podkreślił, że osoby zakonne w klasztorach klauzurowych, żyjąc w ukryciu, żyją dla innych, ogarniając ich swoją modlitwą.

Dziękczynienie za uzdrowienie

Dnia 26 stycznia 2014 r. do Matki Bożej przybyła Janina Lach, która 35 lat temu – 28 stycznia 1979 r. została cudownie uzdrowiona podczas modlitwy na Jasnej Górze. Co roku w okolicach rocznicy tego wydarzenia pielgrzymuje ona do Sanktuarium Jasnogórskiego, aby złożyć dziękczynienie Maryi, za której wstawiennictwem odzyskała władzę w nogach. Pani Janina chorowała na stwardnienie rozsiane, którego skutkiem był postępujący paraliż nóg. Badania przeprowadzone po wizycie pani Lach na Jasnej Górze wykazały, że pacjentka jest zdrowa. Uzdrowienie jest potwierdzone także zeznaniami wciąż żyjących świadków tego wydarzenia i wpisane do Jasnogórskiej Księgi Cudów i Łask.

Sympozjum księży rekolekcjonistów i ojców duchownych

Z udziałem ok. 100 kapłanów w dniach 27-30 stycznia na Jasnej Górze odbyło się 23. Sympozjum Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych Seminariów i Spowiedników Kapłańskich. W czasie spotkania księża omówili m.in. temat roku duszpasterskiego: „Wierzę w Syna Bożego”, najważniejsze przesłania encykliki „Lumen fidei” i adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium” papieża Franciszka oraz zagadnienia związane z przygotowaniem do sakramentu pokuty. Sympozjum miało charakter rekolekcji kapłańskich. Uczestniczyli w nim ojcowie duchowni diecezjalni i dekanalni, księża głoszący rekolekcje oraz spowiednicy kapłanów i osób konsekrowanych. Obecny był bp Paweł Socha, członek Komisji Episkopatu ds. Duchowieństwa. 28 stycznia Mszy św. dla kapłanów przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Zapowiedzi

15 lutego – Jubileusz 20-lecia Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

15 lutego – „Jasnogórskie spotkania z historią” – zwiedzanie sanktuarium z przewodnikiem. Udział w zwiedzaniu jest bezpłatny. Temat: „Muzeum 600-lecia i Skarbiec Jasnogórski”. Zbiórka przed Jasnogórskim Centrum Informacji o godz. 10. (BPJG)

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-02-05 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Święta Hildegarda na nowo odkrywana

2021-09-18 10:07

ks. Łukasz Romańczuk

o. Antoni Rachmajda

o. Antoni Rachmajda

Dziś przy parafii pw. św. Rodziny rozpoczęła się konferencja"Medycyna św. Hildegardy, w której nie ma chorób nieuleczalnych".

Zanim rozpoczęła się cześć wykładowa, uczestnicy sympozjum mieli możliwość uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył ks. Przemysław Vogt, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, a homilię wygłosił o. Antoni Rachmajda, karmelita. Natomiast wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję