Reklama

Z Watykanu

Rozmowa z biografką Papieża

Wędruje, słucha, radzi

Sprawą najważniejszą była dla niego kultura spotkania, dialogu, rozmawiania, słuchania – mówi w rozmowie z KAI Elisabetta Piqué, autorka obszernej biografii papieża Franciszka pt. „Franciszek: Życie i Rewolucja” („Francisco: Vida y Revolución”), która kilka miesięcy temu ukazała się w Argentynie. – Oprócz całej „czystki”, którą przeprowadza w Kościele, prowadząc go swoją ręką w czasie kryzysu, jaki Kościół przeżywa, dzieje się teraz głęboka rewolucja, którą rozpoczął jeszcze Benedykt XVI – mówi Piqué, która zna obecnego Ojca Świętego od 2001 r.

Autorka książki opowiada m.in. o swojej fascynacji osobą papieża Bergoglio z Argentyny, o jego dzieciństwie, młodości i czasach biskupiej posługi, wpływie babki i innych osób na jego osobowość. Opowiada też o krytykach papieża Franciszka, opiniach, jakie panują o nim w Argentynie, oraz wyzwaniach, przed jakimi stoi jego pontyfikat. W Polsce książka w ukaże się nakładem Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu.

Modlitwa „Anioł Pański”

Każda osoba konsekrowana jest darem dla ludu Bożego w drodze

Reklama

W niedzielę 2 lutego br. w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” papież Franciszek nawiązał do Światowego Dnia Życia Konsekrowanego, „przypominającego o znaczeniu dla Kościoła osób, które usłyszały wezwanie do bezpośredniego naśladowania Jezusa na drodze rad ewangelicznych”. Wskazał, że ofiarowanie Bogu Jezusa w czterdziestym dniu po narodzeniu jest „ikoną ofiarowania swego życia przez tych, którzy ze względu na dar Boży podejmują typowe rysy Jezusa czystego, ubogiego i posłusznego, konsekrowanego przez Ojca”. – Ten dar z samego siebie dla Boga dotyczy każdego chrześcijanina, ponieważ wszyscy jesteśmy Jemu konsekrowani przez chrzest. Wszyscy jesteśmy wezwani, by poświęcić się Ojcu wraz z Jezusem i tak jak Jezus, czyniąc z naszego życia hojny dar w rodzinie, w pracy, w służbie Kościołowi, w dziełach miłosierdzia – zaznaczył. Ojciec Święty wskazał zarazem, że „tę konsekrację przeżywają w sposób szczególny zakonnicy, mnisi, świeckie osoby konsekrowane, którzy przez złożenie ślubów należą całkowicie i wyłącznie do Boga”.

– Każda osoba konsekrowana jest darem dla ludu Bożego w drodze – powiedział Ojciec Święty. – Kościół i świat potrzebują tego świadectwa miłości i miłosierdzia Bożego. Dlatego trzeba z wdzięcznością docenić praktykowanie życia konsekrowanego i pogłębić znajomość różnych charyzmatów i duchowości. Musimy się modlić, aby wielu młodych odpowiedziało „tak” Panu wzywającemu ich do całkowitego poświęcenia się Jemu dla bezinteresownej służby braciom – wezwał papież Franciszek i przypomniał, że rok 2015 będzie w Kościele poświęcony w sposób szczególny życiu konsekrowanemu.

Ludzie piszą do Ojca Świętego

Watykan zasypany listami

Od kilku miesięcy Watykan zalewa lawina listów. Papież Franciszek zapewnia o swej bliskości ze światem, a świat mu tę bliskość odwzajemnia. Każdego tygodnia do Domu św. Marty, czyli pod adresem Papieża, dociera ok. 30 worków pocztowych, a w nich kilka tysięcy listów i paczek. Sam Ojciec Święty nie jest w stanie przeczytać wszystkich. Pomaga mu w tym czteroosobowa ekipa, urzędująca w Pałacu Apostolskim pod kierunkiem ks. Guiliana Galloriniego.

Reklama

Niektóre z tych tysięcy listów trafiają na biurko Ojca Świętego. – Są to przypadki najbardziej delikatne, m.in. dotyczące sumienia. Sporządza się wtedy streszczenie i za pośrednictwem sekretarzy doręcza Papieżowi, aby on sam się z tym zapoznał, przeczytał i wskazał, jak mamy odpowiedzieć – mówi ks. Gallorini.

Audiencja generalna katecheza o bierzmowaniu

Ojciec Święty w ramach cyklu katechez o sakramentach mówił 29 stycznia br. o bierzmowaniu. Zaapelował, aby nie zaniedbywać tego sakramentu. – Kiedy przyjmujemy w naszym sercu Ducha Świętego i pozwalamy Mu działać, to sam Chrystus staje się obecny w nas i przybiera realne kształty w naszym życiu. To On będzie się poprzez nas modlił, przebaczał, wlewał nadzieję i pocieszenie, aby służyć naszym braciom, stać się bliskim dla potrzebujących i ostatnich, aby tworzyć komunię, rozsiewać pokój – powiedział papież Franciszek. Przypomniał, że bierzmowanie wraz z chrztem i Eucharystią należy do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, które w pierwszych wiekach przyjmowano razem najczęściej podczas Wigilii Paschalnej. Stanowi ono jakby przypieczętowanie procesu kształtowania i stopniowego wprowadzania do wspólnoty chrześcijańskiej.

Papież Franciszek do Polaków

Pozdrawiam serdecznie uczestniczących w tej audiencji pielgrzymów polskich. Bracia i siostry, pamiętając o otrzymanej łasce sakramentu bierzmowania, pozwólmy, by Duch Święty kierował naszym życiem. Niech On udoskonala naszą modlitwę, umiejętność przebaczania, służenia braciom, wprowadzania w życie Bożego ładu i pokoju. Wam i waszym bliskim z serca błogosławię.

Audiencja generalna, 29 stycznia 2014 r.

W dniu św. Walentego Ojciec Święty zaprasza narzeczonych

W piątek 14 lutego, czyli w dniu św. Walentego, patrona zakochanych, papież Franciszek spotka się z narzeczonymi. Spotkanie to jest organizowane przez Papieską Radę ds. Rodziny dla par, które już przeszły lub są w trakcie kursu przygotowania do małżeństwa.

Jak podaje na swej stronie www.familiam.org Papieska Rada ds. Rodziny, spotkanie z Ojcem Świętym odbędzie się o godz. 11.00 w auli Pawła VI w Watykanie. Bliższe informacje na temat udziału w spotkaniu można uzyskać w diecezjalnych Wydziałach Duszpasterstwa Rodzin lub pod adresem: events@family.va.

Nie ulegać duchowi tego świata

Ojciec Święty 31 stycznia br. na spotkaniu z uczestnikami sesji plenarnej Kongregacji Nauki Wiary zwrócił uwagę, że Kościół w tym, co głosi i czyni, zawsze musi się kierować kryteriami wiary. - Od samych początków Kościoła istnieje pokusa rozumienia doktryny w sensie ideologicznym czy sprowadzania jej do zbioru abstrakcyjnych i skrystalizowanych teorii. W rzeczywistości doktryna ma na celu jedynie służyć życiu ludu Bożego i zapewniać naszej wierze pewny fundament. Istotnie, wielka jest pokusa przywłaszczenia sobie darów zbawienia, które przychodzi od Boga, aby je przystosować, może nawet w dobrych zamiarach, do zapatrywań i ducha tego świata - mówił papież Franciszek.

Rok Życia Konsekrowanego

W październiku 2014 r., w 50. rocznicę soborowej konstytucji „Lumen gentium”, rozpocznie się Rok Życia Konsekrowanego, który będzie trwał prawie do końca listopada 2015 r., kiedy to przypadnie rocznica soborowego dekretu o zakonach „Perfectae caritatis”. O takie ramy czasowe Roku Życia Konsekrowanego będzie wnioskować u Papieża watykańska kongregacja, która zajmuje się zakonami i przygotowuje też program tej inicjatywy. Planuje się zorganizowanie trzech wielkich spotkań dla różnych kategorii osób konsekrowanych. Pierwsze zostanie przeznaczone dla młodzieży zakonnej, a drugie - dla formatorów. Trzecie będzie miało formę kongresu teologicznego o odnowie życia konsekrowanego w świetle Soboru Watykańskiego II. Zakony klauzurowe połączą się natomiast z tej okazji w wielką sieć modlitewną. Zarówno Papież, jak i watykańskie dykasterie przygotowują wiele dokumentów dla osób konsekrowanych.

Życie konsekrowane to spotkanie z Chrystusem

W święto Ofiarowania Pana Jezusa w świątyni, a zarazem w XVIII Dniu Życia Konsekrowanego, 2 lutego br., papież Franciszek przewodniczył Mszy św. w Bazylice św. Piotra. Liturgia rozpoczęła się procesją z udziałem 50 osób konsekrowanych, reprezentujących różne zakony i różne kontynenty. Ojciec Święty zachęcił do spojrzenia na życie konsekrowane jako na spotkanie z Chrystusem. - To On do nas przychodzi, niesiony przez Maryję i Józefa, i to my idziemy ku Niemu, prowadzeni przez Ducha Świętego. Ale w centrum jest On. On wszystko porusza, On nas przyciąga do świątyni, do Kościoła, gdzie możemy Go spotkać, rozpoznać, przyjąć, objąć. Papież Franciszek zauważył, że „Jezus wychodzi nam na spotkanie w Kościele przez pierwotny charyzmat instytutu” zakonnego.

* * *

Jeśli żyjemy wiarą w codzienności, również praca staje się okazją do przekazywania radości z bycia chrześcijaninem.
Wpis papieża Franciszka na Twitterze

2014-02-05 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik KEP o raporcie komisji ws. o. Pawła M.: tak ogromna manipulacja jest niewyobrażalna

2021-09-16 13:55

[ TEMATY ]

dominikanie

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

flickr.com/episkopatnews

"To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych" - powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M., który dopuścił się przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób w duszpasterstwie. Zdaniem ks. Leszka Gęsiaka SJ, byłoby jednak dużym nadużyciem deprecjonowanie gigantycznej pracy wykonywanej przez zakon dominikanów w Polsce.

Pytany o komentarz do wczorajszej prezentacji raportu na temat o. Pawła M. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ stwierdził, że przedstawione na niej fakty w dużej mierze były już znane, niemniej jednak są to fakty porażające. - To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, jest niewyobrażalne. Ból ludzi, którzy zostali tą działalnością doświadczeni, ból ofiar, a mówimy nie o osobach małoletnich, ale dorosłych, a więc ta manipulacja musiała być tak duża, skoro ulegali jej dorośli ludzie - to jest godne pożałowania. Ten ból wymaga z jednej strony na pewno wielkiego współczucia, ale też wsparcia ich w tym wszystkim, czego będą potrzebować - dodał rzecznik KEP.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

[ TEMATY ]

Watykan

katecheci

papież Franciszek

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Uczestniczą oni w spotkaniu nt. nowego dyrektorium o katechezie, które zostało opublikowane w zeszłym roku. Zorganizowała je watykańska Dykasteria ds. Nowej Ewangelizacji. Doświadczenia wypracowane na europejskim gruncie zostaną następnie przedstawione katechetom na innych kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję