Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawscy biskupi są już u Franciszka

Nasze oczekiwania co do wizyty „ad limina Apostolorum” są duże – mówi kard. Kazimierz Nycz. – Biskupi z mojego pokolenia pamiętają i wizytę ad limina z Janem Pawłem II i z Benedyktem XVI. Każdy papież wnosi w te spotkania coś od siebie. Ufam, że Franciszek przekaże nam pewne wytyczne, które zostaną potem włączone do programu naszego Kościoła.

Kard. Nycz pojechał do Watykanu z raportem na temat Kościoła Warszawskiego (każdy biskup diecezjalny musiał taki raport przygotować). Zawiera on najnowsze dane statystyczne, opis najważniejszych wydarzeń religijnych ostatnich ośmiu lat czy charakterystykę demograficzną.

Reklama

Jak wynika z raportu, w tej chwili w archidiecezji warszawskiej jest 212 parafii, w tym 126 poza stolicą. Powstały też dwie nowe parafie. Wzrosła liczba kapłanów, co sprawia, że 1126 wiernych przypada na jednego księdza. Przy czym katolicy stanowią 92,5% wszystkich mieszkańców diecezji. Jeśli chodzi o dominicantes i communicantes, to nie nastąpiły tu znaczące zmiany. Ok. 30 procent ludzi uczęszcza w niedzielę na Mszę św., a ok. 15 proc. przystępuje do Komunii św. Spadła natomiast liczba zawartych małżeństw – o ok. 3 proc., ale wciąż jest ich dużo więcej niż ślubów cywilnych. Pogłębia się proces rozwarstwienia społecznego: regiony bogatsze, w tym Warszawa, rozwijają się szybciej. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Warszawie w 2011 r. były o 36 proc. wyższe niż w całym kraju. Na terenie archidiecezji następuje także szybszy spadek liczby osób żyjących poniżej granicy ubóstwa, czy minimum egzystencji. Ale jednocześnie znacząca jest nadal, zwłaszcza w Warszawie i na przedmieściach, liczba bezdomnych w noclegowniach, domach i schroniskach dla bezdomnych. Wzrasta też liczba osób z zaburzeniami psychicznymi.

Ciekawą tendencję można zaobserwować w seminarium duchownych: połowa alumnów bowiem ma za sobą świeckie studia, bądź kilkuletni okres pracy zawodowej. Przeciętny alumn pierwszego roku ma 22-23 lata, pochodzi ze środowisk miejskich, z rodzin o średniej dzietności i przeciętnej sytuacji ekonomicznej. Z roku na rok też coraz więcej alumnów pochodzi z rodzin dysfunkcyjnych.

Raport przypomina też błogosławionych i świętych wyniesionych ostatnio na ołtarze (np. postać bł. ks. J. Popiełuszki), omawia nowopowstałe święta, np.: Święto Dziękczynienia czy tradycję Orszaku Trzech Króli. Wreszcie, dokument zawiera perspektywy, przed jakimi stoi Kościół warszawski.

Osobny dokument przygotowała diecezja warszawsko-praska.

2014-01-30 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Michalik: odkrycie miłosierdzia powinno stać się najbardziej ożywczym źródłem wiary

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

ad limina

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ten pobyt w Rzymie ma coś w sobie z powrotu do źródeł, bez podziałów na wschód i zachód. I wracamy tu, na to miejsce kultury żydowskiej, która wchodziła w relacje z kulturą rzymską. Dlatego wśród imponujących zabytków kultury starożytnej dla nas najważniejsze jest świadectwo apostołów, którzy patrzyli na życie i śmierć Zbawiciela, a także świadectwa wiary pierwszych chrześcijan, którzy zafascynowani Chrystusem oddawali życie na świadectwo Prawdzie, mimo że to nie pasowało ani do programu Augusta, Aureliusza, Nerona, podobnie jak nie podobało się Graibaldiemu, Cavourowi, tak jak dzisiaj nie podoba się współczesnym reformatorom.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjmie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego

2021-06-19 20:47

[ TEMATY ]

papież Franciszek

parlament europejski

Episkopat News

Papież Franciszek przyjmie 25 czerwca na audiencji w Watykanie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego. Według jego rzecznika jest jeszcze za wcześnie, by wymieniać ewentualne tematy, które będą przedmiotem rozmowy obu mężów stanu. Zaznaczył jednak, że Sassoli często powołuje się na papieską encyklikę „Fratelli tutti”. Dokument ten, ogłoszony w październiku ub. roku, promuje solidarność na wszystkich poziomach społeczeństwa.

Sassoli spotka się z Franciszkiem po raz pierwszy w swojej funkcji przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. W listopadzie 2014 r. włoski socjaldemokrata powitał papieża podczas jego wizyty w Strasburgu jako wiceprzewodniczący Parlamentu. Papież wygłosił wówczas gorący apel, by Europa na nowo odkryła chrześcijańskie korzenie swojej tożsamości.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: tylko co dziesiąta para bierze ślub kościelny

2021-06-20 14:41

[ TEMATY ]

rodzina

ślub

Adobe.Stock

Tylko co dziesiąta para mówi sobie sakramentalne „tak” w Hiszpanii, wynika z danych Krajowego Instytutu Statystycznego. Od ponad 20 lat obserwuje się systematyczny spadek ślubów kościelnych, a sytuację pogorszyła jeszcze panująca pandemia.

Liczby mówią same za siebie. Dwadzieścia lat temu 163 tys. par wzięło ślub kościelny w Hiszpanii, w 2020 r. - blisko 9,5 tys. (9444). Choć pandemia bez wątpienia miała wpływ na tę liczbę (liczba zawartych małżeństw spadła o 45,7 proc. w porównaniu do 2019 r.), to jednak faktem jest stopniowy spadek ślubów kościelnych, szczególnie od 2009 r., kiedy po raz pierwszy więcej było ślubów cywilnych. Jeśli w 1996 r. blisko 45 tys. par zdecydowało się na ślub cywilny, to w 2019 r. zrobiło to aż 129 tys. par. Gwałtowny spadek ślubów kościelnych pokazują dane Krajowego Instytutu Statystycznego. W 2001 r. małżeństwa kościelne stanowiły 73,1 proc., osiem lat później ich liczba wynosiła 45,5 proc., w ubiegłej dekadzie ok. 20 proc., a teraz 10 proc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję