Głównym tematem dnia skupienia był temat Kościoła. Co to znaczy utożsamiać się z Kościołem? Jak realizować swoje powołanie do współodpowiedzialności za Kościół? Jaką twarz ma Jezus w Kościele w naszych twarzach? To tylko niektóre pytania, jakie padały podczas tego spotkania formacyjnego. „Nasze utożsamienie się z Kościołem to nie tyle utożsamianie się z instytucją, z funkcjami i zadaniami kościelnymi, ani nawet z ludźmi Kościoła, ale przede wszystkim utożsamianie się z Chrystusem. Tylko wtedy wszystko, co widzialne w Kościele będzie miało twarz Chrystusa.” – mówił bp Andrzej.
W kolejnej konferencji omówił dynamikę powołania w Kościele. „Z naszą kapłańską relacją do Kościoła, jest jak z relacją człowieka do własnej matki. Najpierw dajemy się jej posłusznie poprowadzić, nauczyć rozróżniać dobro od zła, ale też i korzystać z jej opieki i ochrony. Kiedy dorastamy uczymy się iść razem, a kiedy stajemy się dorośli bierzemy, odpowiedzialności za swoją matkę. Nie możemy być w Kościele, jak małe dziecko, które tylko chce brać od Matki Kościoła. Mamy dorastać do takiej obecności w Kościele, kiedy to my zaczynamy się troszczyć o Kościół Chrystusa, dbać o jego misję” – podkreślił kaznodzieja.
Klerycy mieli też okazję postawić wiele pytań biskupowi na temat aktualnej sytuacji Kościoła, podzielić się swoimi spostrzeżeniami i obawami. W drugiej części dnia skupienia seminarzyści spotkali się z Małymi Siostrami Baranka w ich klasztorze w Choroniu. Siostry podzieliły się swoim świadectwem misji od domu do domu zachęcając przyszłych kapłanów do odwagi wychodzenia poza budynek kościoła i plebani, aby nieść Ewangelię tym, których w Kościele już nie ma.
Pomóż w rozwoju naszego portalu