Reklama

Wywiady

Ksiądz od Papieża Franciszka

Rozmowa z ks. Fabiánem Báezem – pielgrzymem z Buenos Aires, zaproszonym do papieskiego samochodu podczas audiencji generalnej w środę 8 stycznia 2014 r.

Niedziela Ogólnopolska 3/2014, str. 13

[ TEMATY ]

wywiad

Franciszek

L'Osservatore Romano

KS. PAWEŁ RYTEL-ANDRIANIK: – Czy jadąc do Rzymu, spodziewał się Ksiądz spotkania z Ojcem Świętym?

KS. FABIÁN BÁEZ: – Nie miałem nawet karty wstępu na środową audiencję, ale poszedłem na Plac św. Piotra, licząc, że zobaczę papieża Franciszka z daleka. Kiedy Ojciec Święty mnie zauważył, dał znak, abym zbliżył się do niego i wsiadł do samochodu. Przeskoczyłem więc barierkę i usiadłem przy Papieżu. Kiedy wysiadaliśmy z papamobile, chciałem odejść, ale Ojciec Święty mówi: „Chodź ze mną!”. Poszedłem więc. Wskazano mi krzesło przy Papieżu i tak uczestniczyłem w audiencji. A potem jeszcze porozmawialiśmy. Po południu Ojciec Święty zadzwonił do mnie i poprosił, abym wybaczył mu, że tak z zaskoczenia wyrwał mnie z Placu św. Piotra…

Reklama

– Media na świecie piszą, że jest Ksiądz przyjacielem Papieża, dlatego został zaproszony do jego prywatnego samochodu…

– Nie jestem przyjacielem papieża Franciszka, lecz zwykłym księdzem z archidiecezji Buenos Aires, dlatego Ojciec Święty mnie zna. Nie jestem ani proboszczem, ani wikariuszem, ale po prostu pomagam w jednej z parafii jako rezydent. A to, że Ojciec Święty chciał się spotkać ze zwykłym księdzem, pokazuje tylko, jak on traktuje księży. Przy tej okazji mogę powiedzieć, że wszyscy księża naszej archidiecezji otrzymali bezpośredni numer telefonu do mieszkania kard. Bergoglio i wiedzieli, że zawsze można do niego zadzwonić i z nim się spotkać. Nawet gdyby ktoś zadzwonił o godz. 2 w nocy to jestem pewien, że kardynał by odebrał. Zazwyczaj dzwoniło się rano, bo wiedzieliśmy, że kard. Bergoglio wstaje bardzo wcześnie na modlitwę. On dla nas był i jest ojcem.

– Papież mówił, że jest Ksiądz dobrym spowiednikiem…

– Tak naprawdę, to muszę wyznać, że ja sam jako młody chłopak byłem kilka razy u spowiedzi u ks. Bergoglio, wtedy jeszcze księdza jezuity. Potem on udzielił mi święceń kapłańskich i poprosił, abym raz w tygodniu spowiadał w kościele Matki Bożej del Pilar w Buenos Aires, gdzie jest zawsze wielu penitentów. Kard. Bergoglio mówił, że spowiednik jest jak pilot. A pilot jest wtedy dobry, gdy spędzi wiele godzin w powietrzu – podobnie i ksiądz jest dobrym spowiednikiem, gdy spędzi wiele godzin w konfesjonale...

2014-01-14 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ważne, by cel był wspólny

Niedziela Ogólnopolska 23/2014, str. 16-17

[ TEMATY ]

wywiad

biskup

abp Grzegorz Ryś

Radosław Janeczko

– Niech żyje niedziela, najstarsze święto chrześcijańskie! – mówi bp Grzegorz Ryś, usłyszawszy, z jakiej jestem redakcji. Pretekstem do naszej rozmowy jest Dokument z Aparecidy, którego polskie tłumaczenie zostało zaprezentowane 19 maja 2014 r. w Krakowie.

MAŁGORZATA CICHOŃ: – Mówią, że to Ksiądz Biskup był inspiratorem przetłumaczenia na język polski Dokumentu z Aparecidy...

CZYTAJ DALEJ

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

2021-07-21 07:55

[ TEMATY ]

pogrzeb

Karol Porwich/Niedziela

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Bliscy, przyjaciele i lokalna społeczność pożegnali we wtorek trzyosobową rodzinę, która zginęła od strzałów 10 lipca w Borowcach koło Częstochowy. 44-letni małżonkowie i ich 17-letni syn spoczęli na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie Zielonej.

Rodziców i brata pożegnał 13-letni Gianni, który jako jedyny podczas strzelaniny w domu zdołał się ukryć, a potem uciec. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Wigry: zakończył się V Kongres Ruchu „Europa Christi”

2021-07-25 11:03

[ TEMATY ]

Europa Christi

Redakcja

„W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” – to temat V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej, który odbył się w dniach 23-24 lipca w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

Drugi dzień Kongresu rozpoczął się Mszą św. w parafialnym kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, pod przewodnictwem ks. prał. Zbigniewa Bzdaka, dziekana dekanatu sejneńskiego, proboszcza parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach. Homilię wygłosił Ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję