Reklama

Aspekty

Krakowskie szopki w Winnym Grodzie

Zielona Góra

Kraków w Winnym Grodzie? A jużci! W kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze pojawiła się niezwykła świąteczna dekoracja. Przy ołtarzu można podziwiać osiem krakowskich szopek wypożyczonych z Muzeum Historycznego w Krakowie.
Szopki krakowskie to dzieła wykonywane ręcznie na konkurs organizowany od 1937 r. Wzorowane są na tradycyjnej bożonarodzeniowej szopce przedstawiającej Świętą Rodzinę, ale wykorzystują elementy związane z architekturą Krakowa. W ich budowie można więc dostrzec np. elementy Zamku Królewskiego na Wawelu, Sukiennic, Barbakanu, wieżę mariacką lub cała szopka ma kontury kościoła Mariackiego. Dzieła, które przywieziono do Zielonej Góry, są bardzo kolorowe i w większości zmechanizowane. Ruszają się głównie postaci, ale i niektóre elementy konstrukcji. Autorzy wykorzystali najróżniejsze materiały w ich tworzeniu; drewno, aluminium, metal, papier. Wszystkie świąteczne konstrukcje są podświetlane, w całości lub tylko niektóre miejsca, np. okna. Największa z szopek ma 2,8 m wysokości, a najmniejsza 0,45 m. Warto je zobaczyć, każda zawiera tyle elementów, że oglądanie ich zapewni wiele satysfakcji całej rodzinie.
Wystawie krakowskich towarzyszy prezentacja zielonogórskich szopek, które zostały przygotowane przez mieszkańców Winnego Grodu i przyniesione na konkurs Najpiękniejszych Zielonogórskich Szopek. Tu dominują drewniane konstrukcje z postaciami Józefa, Maryi i Dzieciątka Jezus. Są też tradycyjnie: pastuszkowie, Trzej Królowie i zwierzęta.
Wystawa powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Pro Kultura et Musica im. Edyty Stein. Można ją oglądać do końca stycznia.

2013-12-18 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Bożonarodzeniowa szopka i choinka kształtują przesłanie nadziei i miłości

[ TEMATY ]

szopka

szopka

Franciszek

Włodzimierz Rędzioch

O symbolice tegorocznej szopki oraz choinki, kształtujących przesłanie nadziei i miłości, a umieszczonych na placu św. Piotra mówił Ojciec Święty przyjmując dziś na audiencji ofiarodawców z Malty oraz włoskiego regionu Trydent-Górna Adyga.

Mówiąc o symbolice szopki, będącej dziełem maltańskiego artysty Gozo Manwela Grecha papież zauważył, że odwołuje się ona nie tylko do krajobrazu tego kraju, ale przypomina także o tragicznym losie imigrantów zmierzających do Włoch. „W bolesnym doświadczeniu z tych braci i sióstr dostrzeżemy doświadczenie Dzieciątka Jezus, które rodząc się nie znalazło mieszkania i narodziło się w grocie betlejemskiej. Następnie zostało zabrane do Egiptu, aby uciec przed Herodem. Osoby odwiedzające ten żłóbek będą zachęcane do ponownego odkrycia w nim wartości symbolicznej, która jest przesłaniem braterstwa, dzielenia się, gościnności i solidarności. Także szopki umieszczone w kościołach, w domach i wielu miejscach publicznych są zaproszeniem, aby w naszym życiu i społeczeństwie uczynić miejsce dla Boga, ukrytego w obliczu wielu ludzi, którzy znajdują się w warunkach trudnych, biedy i ucisku” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Belgia: Caritas pomoże w odbudowie po powodzi

2021-07-23 16:34

[ TEMATY ]

Caritas

powódź

Belgia

Vatican News/AFP

Belgijska Caritas śpieszy na pomoc ofiarom powodzi. „Na szczęście nie brakuje pożywienia i ubrań. Dziś największym problemem jest sytuacja ludzi, którzy stracili dach nad głową” – mówi Régine Kerzmann, odpowiedzialna za działalność kryzysową w Caritas Liège. Ostatni bilans ofiar mówi o 37 zabitych i 6 zaginionych. Jednakże, choć wody już opadły, ponad 9 tys. osób nie może powrócić do swoich domów.

Jak podkreśla Kerzmann, są to przede wszystkim przedstawiciele najniższych warstw społecznych, które w swój dom czy mieszkanie włożyły niejednokrotnie oszczędności całego życia. Teraz stracili dosłownie wszystko. To właśnie ta kategoria społeczna jest głównym celem pomocowej kampanii kościelnej organizacji. Caritas apeluje o pomoc przy oczyszczaniu i odbudowie zniszczonych domów.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: dziś uroczystości w 5. rocznicę Światowych Dni Młodzieży

2021-07-24 08:27

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej/Facebook

W sobotnie popołudnie i wieczór w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędą się obchody 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Do udziału zaproszeni są także młodzi ludzie, którzy będą śledzić uroczystości za pośrednictwem transmisji online. Podczas spotkania odbędzie się premiera polskiej wersji hymnu ŚDM Lizbona 2023.

Konkurs wiedzy nt. Światowych Dni Młodzieży, spotkanie poświęcone przygotowaniom do ŚDM Lizbona 2023, Msza św. i koncert uwielbieniowy, podczas którego po raz pierwszy zabrzmi hymn spotkania młodych w Portugalii - to program obchodów 5. rocznicy ŚDM Kraków 2016. Rozpoczną się one w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II i są otwarte dla wszystkich młodych ludzi, także tych, którzy będą łączyć się za pośrednictwem transmisji online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję