Reklama

Boże Narodzenie objawienie pokory i miłości

„Gdy głęboka cisza zaległa wszystko, a noc dosięgła połowy swego biegu, wszechmocne Słowo Twoje, Panie, przyszło z królewskiego tronu…” (Ant. do Magnificat, 26 grudnia)

W tę świętą noc wypełniła się pradawna obietnica. Czas adwentowego oczekiwania dobiegł końca i Dziewica wydała na świat Mesjasza. Nastał dzień świąteczny i radosny, przepełniony wdzięcznością za dar Boga, który stał się człowiekiem. Jezus rodzi się dla ludzkości poszukującej wolności i pokoju. Rodzi się dla każdego człowieka udręczonego mocą grzechu, aby dać nadzieję i zbawienie. Przedwieczne Słowo przyjęło śmiertelne ciało i weszło w przestrzeń naszego czasu. Narodził się Emmanuel – Bóg z nami. Gdy pytano pierwszych chrześcijan, co przyniósł Pan, przychodząc na świat, odpowiadali: „Przynosząc samego siebie, przyniósł wszelką nowość” (św. Ireneusz). Rozpoczęła się nowa era w dziejach świata, a i czas zaczyna być liczony już nie od założenia Rzymu, ale od narodzin Chrystusa. Oto Emmanuel przychodzi, aby napełnić ziemię łaską przeobrażenia stworzenia. Boże Narodzenie mocą swej światłości niesie światu nadzieję i radość. Światło to rodzi się w betlejemskiej grocie, gdzie pasterze znaleźli „Maryję, Józefa oraz leżące w żłobie Niemowlę” (Łk 2, 16). Małe i słabe Dzieciątko przynosi światu radykalną nowość, która zmieniła bieg historii.
Wraz z narodzinami Jezusa stajemy przed obliczem poruszającej tajemnicy, która dana jest nam pod rozwagę i kontemplację w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Bóg staje się jednym z nas. To przesłanie daje nam pewność, że wobec zła tego świata, wobec którego czujemy się słabi i ubodzy, Bóg dokonuje cudów właśnie w słabości i Jego łaska – poprzez ukazanie Swego Syna jest naszą siłą, albowiem „ukazała się łaska Boża, która niesie zbawienie wszystkim ludziom …” (Tt 2, 11). W tym cytacie Kościół pragnie przekazać światu istotę Bożego Narodzenia. Wcześniej Bóg przemawiał do ludzi na różne sposoby, przyjmując ludzką postać odsłonił siebie, wychodząc z niedostępnego światła, w którym przebywa. Nie jest już jakąś ideą, czymś, czego trzeba domyślać się w oparciu o przekaz słowny, ale okazana została nam „dobroć i miłość Boga do ludzi…” (Tt 3, 4). Boże Narodzenie to epifania, objawienie się Boga i Jego wielkiego światła w dziecku, które narodziło się w Betlejem w stajence, a nie w królewskich komnatach. To pozwala na nowo odkryć człowieczeństwo Jezusa i poznać głębię miłości i dobroci Boga do ludzi. Bóg stał się ubogi, a w ubóstwie pasterskiego żłobu Syn Boży stał się zależny od miłości ludzi. We współczesnym świecie, gdy Boże Narodzenie stało się świętem sklepów, ich iluminacje przesłoniły pokorę Boga, wzywającą nas do pokory i prostoty, do odkrywania prawdziwej radości i prawdziwego światła. Bowiem tylko spotkanie z pokorą Boga rodzi radość, a Jego dobro tworzy prawdziwe święto. Betlejem w języku hebrajskim znaczy „dom chleba”. Tam właśnie przyszedł na świat Mesjasz, który powie o sobie „Ja jestem chlebem życia” (J 6, 35). W Betlejem narodził się Ten, który w znaku łamania chleba pozostawił pamiątkę swej Paschy (śmierci i zmartwychwstania). „Christus natus est nobis. Venite, adoremus!” – Chrystus się nam narodził, pójdźmy z pokłonem. Narodzony w tej świętej Nocy Boski Odkupiciel dla nas, wędrowców na drogach czasu, stał się pokarmem życia wiecznego. „Cała ludzkość, która przechodzi tyle prób i boryka się z trudnościami, potrzebuje Ciebie. Zostań z nami, Chlebie żywy, któryś zstąpił z nieba dla naszego zbawienia. Zostań z nami na zawsze” (JP II 25.12.2004, pasterka).
Czas przeżywania świąt Bożego Narodzenia to także okazja do weryfikacji naszego „oświeconego” rozumu, porzucenia fałszywych pewności czy też intelektualnej pychy, która nie pozwala dostrzec bliskości Boga. Wejście na drogę duchowej prostoty uczynią nasze serca zdolnymi widzenia Boga. Przeżywanie Świętej Nocy w prostocie, porzucenie tego, co materialne i wymierne, pozwoli nam odkryć promień dobroci Boga, który wraz z narodzinami Swego Syna ofiarował się światu. Bowiem tylko w Nim nasze życie może być spełnione i zarazem otwarte na przyszłość w niezłomnej nadziei życia wiecznego.

2013-12-18 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

2021-07-28 07:27

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

Materiał prasowy

Tysiące ozdrowieńców nie może otrzymać certyfikatu covidowego, nawet jeśli wirusa wykryto u nich testem antygenowym - pisze w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Jak czytamy na łamach "Rz", Komisja Europejska nie uznaje za ozdrowieńców osób, którym zdiagnozowano zakażenie COVID-19 na podstawie testu antygenowego – najbardziej popularnego m.in. w Polsce. Przez to nie mogą otrzymać paszportu covidowego. Spotkało to Marcina T. ze Szczecina. "Miałem kaszel i wysoką gorączkę, której niczym nie mogłem zbić. Wezwałem karetkę, ratownicy w domu zrobili mi test, który potwierdził COVID-19" – opowiada "Rzeczpospolitej" Marcin T. Został zabrany do szpitala na oddział covidowy, gdzie spędził półtora tygodnia. Wypis potwierdził, że przeszedł „obustronne zapalenie płuc w przebiegu covid”.

CZYTAJ DALEJ

Chełm. Nowy proboszcz w parafii Rozesłania Świętych Apostołów

2021-07-29 16:13

Tadeusz Boniecki

Parafia Rozesłania Św. Apostołów w Chełmie ma nowego proboszcza. Został nim ks. kan. Jacek Lewicki, dotychczasowy duszpasterz akademicki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Liturgicznego wprowadzenia nowego proboszcza do wspólnoty parafialnej dokonał abp Stanisław Budzik. Poprzedni proboszcz ks. kan. Józef Piłat przeszedł na emeryturę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję