Reklama

Niedziela Lubelska

Projekt „Źródło”

Niedziela lubelska 51/2013

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Ewa Łaskarzewska

Do Dąbrowicy przyjechało ponad 160 ewangelizatorów, aby wspólnie tworzyć program rekolekcji kerygmatycznych „Przyjdź do źródła. Rekolekcje dla spragnionych”, które od marca 2014 r. rozpoczną się we wszystkich parafiach archidiecezji lubelskiej.
Pierwsze rekolekcje i warsztaty projektu „Źródło” odbyły się pod hasłem: „Tworzymy projekt”. Spotkanie rozpoczęło się wspólną kolacją, podczas której pochodzący z różnych środowisk i wspólnot ewangelizatorzy mogli się poznać i wymienić pierwszymi doświadczeniami ewangelizacji. Potem wszyscy udali się do kaplicy, by wysłuchać konferencji bp. Mieczysława Cisło nt. „Potrzeba nowej ewangelizacji”. Ksiądz Biskup przypomniał zgromadzonym, że ewangelizację należy zaczynać przede wszystkim od siebie i nigdy nie zapominać, że ewangelizator to tylko człowiek idący do równego sobie godnością człowieka. Następnie ks. Michał Zybała przedstawił założenia projektu „Źródło”, którego najważniejszymi celami są: spotkanie z Jezusem Chrystusem jako Bogiem żywym, obecnym w historii człowieka; stworzenie w parafii wspólnoty żywej wiary oraz danie ludziom oferty pogłębiającej wiarę w postaci rekolekcji zamkniętych, kursów, warsztatów w jednym z ośrodków rekolekcyjnych archidiecezji, a także integracja świeckich i duchownych, którym leży na sercu nowa ewangelizacja. Ostatnim i najważniejszym punktem pierwszego dnia warsztatów była adoracja Najświętszego Sakramentu – czas wsłuchiwania się w Boże posłanie do ewangelizacji.
Sobota i niedziela oparte zostały na trzech filarach: modlitwie (Eucharystia, Liturgia Godzin oraz uwielbienie), słuchaniu konferencji i pracy nad programem rekolekcji kerygmatycznych. Każdego dnia odbywały się warsztaty, podczas których uczestnicy podzieleni na mniejsze grupy zajmowali się przygotowaniem propozycji bloków rekolekcyjnych poświęconych takim tematom, jak: miłość Boża, grzech, zbawienie oraz wybór Jezusa na Pana i Zbawiciela. Ewangelizatorzy mogli również wysłuchać konferencji poświęconych osobie ewangelizatora, duchowości misyjnej czy trudnościom w ewangelizacji. Kolejne spotkania odbędą się w dniach 10-12 stycznia oraz 7-9 lutego. Więcej informacji o warsztatach i projekcie „Źródło” można znaleźć na stronie: www.pj.lublin.pl.
Same rekolekcje „Przyjdź do źródła. Rekolekcje dla spragnionych” rozpoczną się 6 marca 2014 r. (czwartek po Środzie Popielcowej) w parafii archikatedralnej. Następnie kopia Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża rozpocznie peregrynację od dekanatu Chełm – Wschód, sukcesywnie przemieszczając się w kierunku zachodnim, by zakończyć wędrówkę pod koniec 2019 r. w dekanacie Puławy. Rekolekcje ewangelizacyjne są owocem i przedłużeniem Roku Wiary.

2013-12-18 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: w nową ewangelizację w Polsce angażują się dziesiątki tysięcy ludzi

Zdaniem abp Grzegorza Rysia, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji w działania na rzecz nowej ewangelizacji w Polsce angażuje się grupa licząca nawet dziesiątki tysięcy osób i ważne jest by umieć rozpoznawać ich charyzmaty. Omawiając ubiegłoroczne działania Zespołu, którego zadaniem jest koordynacja działań na rzecz nowej ewangelizacji, abp Ryś zwraca uwagę m.in. na zorganizowanie V Kongresu Nowej Ewangelizacji poświęconego rodzinie, zainicjowanie 4. edycji Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów oraz utworzenie Ogólnopolskiego Forum Wspólnot Ewangelizacyjnych.

Jakie najważniejsze działania podjął w minionym roku Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji? Zdaniem metropolity łódzkiego trzeba wymienić przede wszystkim dwie inicjatywy, które są stałym elementem działania Zespołu – V Kongres Nowej Ewangelizacji oraz rozpoczęcie kolejnej edycji Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

PŚ w szachach - arcymistrz Duda pierwszym polskim triumfatorem

2021-08-05 17:16

[ TEMATY ]

szachy

Polak

arcymistrz

Wikipedia

Z lewej Jan-Krzysztof Duda, Dortmunder Schachtage 2018

Z lewej Jan-Krzysztof Duda, Dortmunder Schachtage 2018

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda po wygranej z Rosjaninem Siergiejem Karjakinem w rewanżowej partii finału został pierwszym w historii polskim triumfatorem turnieju o Puchar Świata w szachach. Czwartkowy pojedynek, w którym grał białymi, zakończył się po 30 posunięciach.

Wcześniej 23-letni arcymistrz z Wieliczki jako pierwszy Polak zapewnił sobie awans do turnieju kandydatów, wygrywając w półfinale po dogrywce z mistrzem świata Magnusem Carlsenem. Właśnie Norweg jako pierwszy pogratulował mu sukcesu tuż po zakończeniu finałowego meczu w Soczi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję