Reklama

Niedziela Kielecka

Szkolne Koła Caritas – nie tylko od święta

Niedziela kielecka 51/2013

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum

Agnieszka Dziarmaga: – Adwent, przygotowania do świąt Bożego Narodzenia i niesienie pomocy potrzebującym: dzieciom, starszym rodzinom, co przyczynia się do lepszego i godniejszego przeżycia świąt – to wzmożony czas pracy dla wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas. Na czym w tym roku skupiły się koła w Poskwitowie i Iwanowicach?

Renata Jagiełka: – Jestem opiekunką Szkolnych Kół Caritas działających przy Szkole Podstawowej i Publicznym Gimnazjum im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie oraz przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Iwanowicach. Działania podejmujemy na terenie szkoły oraz parafii. Nasza działalność w okresie przedświątecznym to np. zbiórki żywności w celu pozyskania produktów do skompletowania paczek dla rodzin ubogich i wielodzietnych. Organizujemy kiermasz ciast w szkole (ciasta wypiekane i sprzedawane przez wolontariuszy), a dochód przeznaczamy na przygotowanie paczek dla dzieci z hospicjum domowego w Krakowie, zgodnie z ich życzeniami zawartymi w listach. Ciastami częstowaliśmy również parafian przy naszym kościele z okazji św. Mikołaja. Uczestniczyliśmy w akcji mikołajowej w kościele, pomagając członkiniom Parafialnego Koła Caritas w przygotowaniu paczek oraz Mikołajowi w ich rozdawaniu. Ponadto z okazji św. Mikołaja, dla dzieci z Domu Dziecka w Pszczynie zorganizowaliśmy w naszej szkole już po raz szósty zbiórkę słodyczy, skarpet, rękawiczek, czapek. Przed świętami Bożego Narodzenia odwiedziliśmy także podopiecznych Hospicjum im. bł. Bernardyny Jabłońskiej w Miechowie, śpiewając dla nich kolędy, składając życzenia oraz przekazując symboliczne upominki świąteczne.

– W Szkole w Poskwitowie wraz z uczniami i wolontariuszami od 1990 r. przygotowuje Pani wigilię. Czy będzie to typowa wieczerza wigilijna i kto się na niej w tym roku pojawi?

– W przygotowanie wieczerzy wigilijnej włączają się uczniowie, np. gimnazjaliści. Pod okiem nauczycieli smażą dla wszystkich rybę, a rodzice gotują barszcz. Ja zajmuję się głównie przygotowaniem jasełek, które wystawiane są nie tylko podczas wigilii, ale również w ramach Żywej Szopki w Krakowie u Franciszkanów w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Nasze spotkanie wigilijne ma integracyjny charakter. W wigilii wraz z uczniami, nauczycielami, kapłanami uczestniczą osoby starsze, samotne, dzieci z domu dziecka, zaprzyjaźnieni bracia franciszkanie z Krakowa, jak również przedstawiciele władz lokalnych. Spotkanie to ma wyjątkowy charakter i niepowtarzalną atmosferę.

Reklama

– Od lat SKC w Poskwitowie angażuje się także w pomoc dzieciom z domów dziecka, niepełnosprawnym, starszym czy w adopcję serca...

– Już od sześciu lat współpracujemy z Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny Przystań w Pszczynie. Przeprowadzamy dla nich zbiórki z okazji św. Mikołaja, Dnia Dziecka. Odwiedzamy ich w Pszczynie, a oni przyjeżdżają do nas. Organizujemy dla nich przy naszej szkole biwak, dbając o to, aby miło spędzili wakacyjny czas. Współpracujemy także z Domem Pomocy Społecznej w Owczarach. Wspólnie z chórem „Primavera” uczestniczymy w koncertach charytatywnych – w ten sposób wspieramy osoby niepełnosprawne umysłowo, sprawiając im wiele radości.
Już od kilku lat prowadzimy w szkole akcję „Adopcja serca”, w ramach której wspomagamy chłopców z Afryki. To Garvin Kabugo (w Poskwitowie) oraz Buwembo John Vianney (w Iwanowicach). Chłopcy ci mieszkają w Ugandzie, a za zebrane wśród naszych uczniów pieniądze mają zapewnioną całoroczną edukację, całodzienne wyżywienie, ubranie, podręczniki i przybory szkolne. Nawiązaliśmy z nimi również listowną korespondencję. Wspieramy aktywność ludzi starszych i w tym kluczu zorganizowaliśmy dla nich po raz kolejny Dzień Seniora. Spotkanie przy herbatce i słodkich wypiekach przyniosło zebranym (około stu osobom) wiele wzruszeń. Seniorzy mogli spędzić ze sobą kilka miłych godzin, wysłuchać koncertów chórów „Primavera”i „Primavera Plus” oraz Kapeli Maszkowiacy. Nie zabrakło również wspólnej zabawy ze śpiewem na ustach – czyli karaoke z dawnych lat oraz tańców. Atmosfera była naprawdę bardzo miła

– Ważny rozdział Waszej pracy to włączanie się w pomoc dla hospicjum.

– Wspieramy hospicjum w Miechowie i włączamy się w akcję Pola Nadziei. Jesienią sadzimy żonkile przy naszym kościele parafialnym w Iwanowicach, a wiosną, gdy zakwitną – ofiarujemy je darczyńcom podczas zorganizowanej kwesty pieniężnej. Na zakończenie organizujemy podsumowanie całej akcji, na której obecni są wszyscy wolontariusze, sponsorzy. Podopiecznych hospicjum odwiedzamy również przed świętami.

– Ilu członków liczą oba koła? Czy trudno pozyskać wolontariuszy?

– SKC działające przy SP w Iwanowicach liczy 32 członków, natomiast do SKC działającego przy SP i Publicznym Gimnazjum w Poskwitowie należy 50 osób – są w nim również absolwenci naszej szkoły. Jak widać, jest to dość spora grupa wolontariuszy, którzy chętnie podejmują różnoraką działalność charytatywną. Oprócz pracy, chętnie wspólnie wypoczywamy, tworząc wspólnotę, budując rodzinną atmosferę. Tak dzieje się podczas wyjazdów w góry w ramach „Ferii z Bogiem” i „Wakacji z Bogiem”. Poza tym mamy ogniska, wycieczki rowerowe do Ojcowa, Grodziska, Pieskowej Skały. Muszę dodać, że nasza działalność na rzecz innych jest możliwa także dzięki wsparciu wielu osób. Szczególnie słowa podziękowania kieruję do ks. proboszcza Ryszarda Suchanowskiego, ks. Dominika Kostona (byłego wikariusza naszej parafii), p. Michała Znamirowskiego – dyrektora prowadzącego Szkoły w Poskwitowie. Więcej informacji o naszej działalności można uzyskać na stronie koła: www.pomocny.com.pl
W tym świątecznym czasie chciałabym przypomnieć piękne słowa: „Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły. Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie. Życzę, aby każdy z nas miał przy sobie takiego anioła, na którego może zawsze liczyć, ale też sam stawał się takim aniołem dobroci dla innych.

2013-12-18 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś Międzynarodowy Dzień bez Przemocy - ważna data dla Caritas

[ TEMATY ]

Caritas

przemoc

www.courtneyCarmody.com/Foter.com/CC-BY SA

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy, ustanowiony w 2006 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, przypada 2 października. Jest to ważna data dla Caritas Polska, która z założenia jest instytucją niosącą pomoc i miłosierdzie.

Caritas znana jest przede wszystkim z wielkich dzieł dobroczynnych i programów pomocowych kierowanych do ubogich, bezdomnych, starszych i dzieci, jednak dzieł miłosierdzia jest znacznie więcej. Niewiele osób wie, że Caritas angażuje się także w pomoc pokrzywdzonym, odrzuconym i doświadczającym przemocy. Są to zazwyczaj akcje nie nagłaśniane, prowadzone przez Caritas diecezjalne, których pracownicy i wolontariusze docierają do osób, które potrzebują wsparcia.

CZYTAJ DALEJ

Gdyby św. ojciec Kolbe przeżył wojnę, to zbudowałby imperium medialne

2021-07-23 09:10

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Wielu biografów czy publicystów, którzy piszą o ojcu Maksymilianie, mówi o jego ofierze za współwięźnia i męczeńskiej śmierci w Auschwitz. Zbliża się 80. rocznica tego wydarzenia. Natomiast po dziś dzień nie w pełni doceniana jest działalność, którą wykonywał wcześniej. Można odnieść wrażenie, że za samą tę działalność godziłoby się uznać heroiczność jego cnót i doprowadzić do procesu beatyfikacyjnego.

Tak też opisuje życie i postawę o. Maksymiliana jego biograf, Czesław Ryszka:

CZYTAJ DALEJ

Wakacyjna formacja liturgiczna

2021-07-24 09:01

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

Paradyż

archiwum oazy

Trwa oaza lektorska. Bierze w nich udział 20 uczestników. W kadrze są dwie animatorki, trzech animatorów, kleryk i moderator – ks. Bartosz Warwarko. Rekolekcje prowadzone są w Paradyżu.

Jak to na oazie lektorskiej – jest nauka czytania, jest szkoła liturgii, są też inne punkty formacyjne, a wszystko po to, żeby uczestnicy jak najlepiej przygotowali się do posługi w parafiach. Nie brakuje też wycieczek, bo to w końcu wakacje. - Byliśmy w Zielonej Górze w kinie i w muzeum, w Międzyrzeczu również zwiedziliśmy muzeum, pojechaliśmy do Rokitna, przejechaliśmy meleksami przez Kalwarię Rokitniańską, zwiedzaliśmy zamek w Łagowie, w Pniewie odwiedziliśmy bunkry, byliśmy też w Świebodzinie – wymienia ks. Warwarko.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję