Reklama

Niedziela Podlaska

20. Muzyczne Spotkania z Poezją „Skarabeusz”

Niedziela podlaska 51/2013

[ TEMATY ]

muzyka

poezja

Jadwiga Ostromecka

Sokołów Podlaski


Jan Twardowski – ksiądz i poeta powiedział kiedyś, że powołaniem poezji jest ocalać wartości najwyższe. Ta myśl od wielu lat przyświeca organizatorom Muzycznych Spotkań z Poezją „Skarabeusz” – Hufcowi ZHP w Sokołowie Podlaskim.
Impreza odbyła się w 22 listopada w sali Oratorium Księży Salezjanów. Jej częścią było podsumowanie konkursu fotograficznego „Drzewo Życia”, ogłoszonego przez Ośrodek Edukacji Środowiskowej „Wiąz”. „Skarabeusz” łączy młodsze i starsze pokolenia, osoby, które występują nie dla laurów, ale z potrzeby serca i zaprezentowania tego, co im w duszy gra.
Na początku Krystyna Sobieska z SOK-u wprowadziła zebranych słuchaczy w czarowny świat poezji śpiewanej, wykonując przy akompaniamencie Michała Ostromeckiego utwór z repertuaru Grzegorza Turnaua „Znów wędrujemy” i „Pod kątem rozwartym” zespołu „Stare Dobre Małżeństwo”. Wystąpili soliści i zespoły reprezentujące MGOK w Kosowie Lackim. Reprezentowane było Gimnazjum w Sterdyni i PG nr 2 im. M. Kopernika w Sokołowie, a także harcerze z Kosowa, Prostyni i Sokołowa. Śpiewał znany nie tylko w Sokołowie bard Lech Zakrzewski, przyjaciel harcerzy. Nie zabrakło Wiesławy Kwiek, poetki i pisarki, członkini Związku Literatów Polskich. Własne utwory zaprezentowali też członkowie klubu Literackiego „Erato” – Magdalena Frączek, Bożena Mrozowska, Zygmunt Kusiak, Piotr Krzemieniewski, a także Adam Końca z Siedlec. Miłą niespodzianką był występ nauczycieli ZS II im. Jana Pawła II – Marty Kosieradzkiej i hm. Grzegorza Nowotniaka.
Na zakończenie dwugodzinnego koncertu wystąpił Łukasz Kraujutowicz z Siemiatycz, prawdziwa gwiazda piosenki z tekstem. Akompaniując sobie na instrumencie klawiszowym, wykonał utwory do słów Karola Wojtyły z repertuaru Lubelskiej Federacji Bardów oraz „Powrót” – pieśń nieżyjących już twórców Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego. Artyście towarzyszył sokołowianin Adam Tokarski (gitara). Krótki recital został przyjęty z ogromnym aplauzem.
Po zakończeniu imprezy poprosiłam komendantkę hufca ZHP Bożennę Hardej o chwilę refleksji: – Wspominam dziś poprzednie spotkania, widzę wszystkich, którzy występowali na różnych skarabeuszowych scenach – tutaj, w Oratorium, w Piwnicy i Galerii SOK-u, w sali parafialnej przy konkatedrze. Pamiętam Olę Głowacz i Ulę Rosochacką – pomysłodawczynie, Janę Świnarską i Marcina Celińskiego, z którymi pierwszy raz zorganizowałam spotkanie właśnie w tym miejscu, i tych, z którymi organizowałam kolejne „Skarabeusze”. Nie sposób wymienić wszystkich, ale wspomnę obecnych dziś Milenę Mazurczak i ks. Pawła Grzeszka oraz występujących kiedyś: Iwonę Mergo i Marcina Celińskiego, ks. Jarosława Borowieckiego, Zespół „Effatha”, Lucynę Woźnicę, kleryków z Drohiczyna, Zbyszka Orzełowskiego, Kubę Kamińskiego, Annę i Michała Ostromeckich, Pawła Kryszczuka, i wielu, wielu innych… Dziś witałam ludzi wielu pasji: poetów, muzyków, recytatorów, ale też fotografików, ludzi wrażliwych czyli poetów, bo – jak napisał Tadeusz Różewicz – „poetą jest ten, który pisze wiersze i ten, który wierszy nie pisze”. Do zobaczenia za rok na 21. „Skarabeuszu”.

2013-12-18 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzyka dla każdego

W kościele pw. Świętej Rodziny na lubelskich Czubach (al. Jana Pawła II) trwa 17. Międzynarodowy Festiwal Organowy. We wszystkie środy lata, a nawet jeszcze we wrześniu można zupełnie za darmo nasycić serca wspaniałą muzyką.

Festiwal, zorganizowany pod artystyczną opieką Roberta Grudnia i przy znacznej pomocy proboszcza ks. kan. Ryszarda Juraka, upływa pod znakiem ważnych wydarzeń w życiu Kościoła i Ojczyzny. Dedykowany jest bł. Janowi Pawłowi II w 35. rocznicę wyniesienia na Stolicę Piotrową, a także walczącym o wolność Ojczyzny powstańcom styczniowym. Znamienite okazje, włączone w bogactwo przeżyć Roku Wiary, stały się okazją do zaprezentowania przed lubelską publicznością wybitnych artystów. Krzesimir Dębski, Alicja Węgorzewska, Jerzy Zelnik, Halina Łabonarska, Anna Romantowska, Ewa Uryga czy Krzysztof Herdzin to tylko niektórzy z tych, co postanowili spędzić część wakacji w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

2021-07-29 15:11

Niedziela Świdnicka

W poniedziałek i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

- Panie Boże, strata dziecka boli, bardzo boli. Ty wiesz to przecież najlepiej. Ty sam posłałeś swojego jednorodzonego Syna, aby doświadczył naszego, ludzkiego losu. Wiedziałeś i zgodziłeś się na jego dobrowolną śmierć. Zrobiłeś to z miłości dla nas. Nie mogę pojąć tej miłości, tej ofiary - zgodę na dobrowolną śmierć własnego syna. To jest niepojęte, Panie - mówił w słowie pożegnania ojciec zmarłego dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję