Reklama

Z Polski

Oddali cześć wielkiemu Prymasowi Polski

Zakończył się rok poświęcony kard. Augustowi Hlondowi. W Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach w obecności metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, marszałka Mirosława Sekuły i przewodniczącego sejmiku Andrzeja Gościniaka podsumowano 12 grudnia 2013 r. obchody Roku Kardynała Augusta Hlonda – inicjatywy, która ze Śląska promieniowała na całą Polskę.
Sejmik Województwa Śląskiego uchwałą z 15 października 2012 r. przyjął rezolucję o ogłoszeniu roku 2013 Rokiem Kardynała Augusta Hlonda. Obchodom towarzyszyła myśl kard. Hlonda: „To wartości decydują o tym, kim jest człowiek”.
– Za uchwałą sejmiku poszła bardzo konkretna treść. Było wiele różnych działań, które przypominały postać kardynała, jego naukę nie tylko w regionie, ale w całym kraju. Postać kard. Augusta Hlonda, pierwszego biskupa katowickiego, została szerzej przypomniana. Równie ważny był powrót do jego nauki w innym kontekście, ale wciąż w uniwersalnej formie. To był rok piękny i bardzo owocny – mówił abp Wiktor Skworc.
Swoistym preludium do tych obchodów była sesja naukowa „Biskup Hlond i jego diecezja”, zorganizowana 7 listopada 2012 r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Obchody Roku zainaugurowano 5 stycznia 2013 r. podczas uroczystej Mszy św. w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. W pierwszym kwartale zostały podjęte działania na rzecz przygotowania programu obchodów, jego wypromowania, a także wsparcia obchodów ze strony osób i instytucji.
Rok Kardynała Augusta Hlonda został objęty patronatem Prymasa Polski i Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. W trakcie obchodów odbyło się wiele nabożeństw, konferencji, spotkań, konkursów, w tym krasomówczy, historyczny i multimedialny. Prowadzono działania przygotowujące nauczycieli do podjęcia projektów, których celem było przedstawienie dzieciom i młodzieży dzieła życia kard. Augusta Hlonda, zwłaszcza z uwzględnieniem lekcji historii i religii. Ukazały się także dwie ważne książki. Czesław Ryszka wydał popularny rys pt. „Prymas ze Śląska”, a ks. prof. Jerzy Myszor był redaktorem dzieła „Biskup Hlond i jego diecezja”. Powstał też film dokumentalny „Prymas z Mysłowic”. Wydano katalog do wystawy „August Hlond – Prymas czasu narodowych wyborów”. Z okazji obchodów Roku Hlondowskiego Mennica Górnośląska wykonała okolicznościowy numizmat – 8 talarów śląskich z administratorem apostolskim, pierwszym biskupem Śląska Augustem Hlondem. Bardzo cenne były różnorakie inicjatywy podejmowane w szkołach, parafiach i miastach. Dużą wartością było zaangażowanie organizacji pozarządowych.
„Niedziela” także aktywnie uczestniczyła w obchodach. Udostępniła swoje łamy dla autorów podsumowujących rządy śląskiego biskupa, współorganizowała jasnogórskie obchody upamiętniające jego poświęcenie Polski Niepokalanemu Sercu Maryi w 1946 r. i zorganizowała w redakcji otwartą sesję na temat kard. Hlonda.
– Wielką wartością Roku Hlondowskiego było to, że obchody zyskały rangę nie tylko wojewódzką, ale ogólnopolską – stwierdził marszałek Mirosław Sekuła.
– Ten rok nam się znakomicie udał, ale też i postać była godna tego programu. Mamy satysfakcję, że przyczyniliśmy się do popularyzacji, do przypomnienia tego wielkiego Ślązaka, wielkiego Polaka, jakim niewątpliwie był prymas Hlond. Postać ta została przypomniana szczególnie młodemu pokoleniu. To powinno zaprocentować – podsumował przewodniczący sejmiku Andrzej Gościniak.
(Ks. M. Ł.)

KRÓTKO

W kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej, obchodzonej 10 grudnia br. w Warszawie, ks. Feliks Folejewski SAC stwierdził, że obecnie „niszczone są fundamenty życia i nadziei. A człowiek musi znać swoje korzenie, wiedzieć skąd jest i skąd jego ród”. Podkreślił, że obowiązkiem katolika jest modlitwa za Ojczyznę.

Posłowie PiS wyrazili oburzenie z powodu nieobecności 10 grudnia 2013 r. na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Bogdana Zdrojewskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Miała być wtedy omawiana kwestia obrażania uczuć religijnych m.in. przez autora bluźnierczego filmu „Adoracja Chrystusa”.

Senatorowie zdecydowali, że nie będą wnosić poprawek do ustawy dotyczącej zmian w systemie emerytalnym. Przewiduje ona, że przyszli emeryci będą mogli wybrać, czy chcą przekazywać część składki do OFE, czy całość do ZUS. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Do celebracji święta Młodzianków Męczenników 28 grudnia br. zachęca Polska Federacja Ruchów Obrony Życia.

W Krzeszycach pożegnano 11 grudnia br. kapitana Józefa Kowalskiego, najstarszego Polaka (113 lat), który brał udział w Bitwie Warszawskiej, walczył w II wojnie światowej i przeżył komunistyczny reżim.

Pokaz unikatowego dzieła „O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika odbył się w Towarzystwie Naukowym Płockim. Instytucja ta posiada egzemplarz księgi od 1907 r. Publiczna prezentacja miała miejsce z okazji 540. rocznicy urodzin oraz 470. rocznicy śmierci astronoma.

Polacy najzdolniejsi. Według badania PISA 2012, polscy nastolatkowie są jednymi z najzdolniejszych na świecie. W umiejętnościach matematycznych polscy uczniowie wyprzedzili Holendrów, Estończyków i Finów. Za Polską uplasowały się np. Belgia i Niemcy.

2013-12-17 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję