Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 51/2013, str. 8

Marian Sztajner/Niedziela

TAJEMNICE BAZYLIKI JASNOGÓRSKIEJ

W Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze 6 grudnia br. odbyła się konferencja naukowa połączona z promocją książki pt. „Tajemnice Bazyliki Jasnogórskiej. Studium do dziejów”.
Celem spotkania było przedstawienie pierwszych wyników badań naukowych przeprowadzonych w czasie prac konserwatorskich w bazylice w latach 2009-12, a także odkryć, jakich dokonano podczas tych działań. Odkrycia te były wielkim zaskoczeniem dla badaczy, konserwatorów, a także samych gospodarzy miejsca – ojców paulinów. W bazylice odnaleziono fragmenty starych murów, posadzki noszącej ślady wielkiego pożaru z 1690 r. W części prezbiterium bazyliki tajemniczym znaleziskiem były krypty z pochówkami.
W zorganizowanej konferencji uczestniczył zespół naukowy prac badawczych: prof. Helena Hryszko –
Katedra Konserwacji i Restauracji Tkanin Zabytkowych, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie; dr hab. Barbara Sudnik-Wójcikowska – Uniwersytet Warszawski, Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska; dr Łukasz Kryst – Katedra Antropologii Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie; Iwona Młodkowska-Przepiórowska, archeolog kierująca badaniami archeologicznymi na Jasnej Górze. Obecni byli m.in.: o. dr Jan Golonka, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze i Jerzy Żmudziński, stanowiący redakcję naukową wydanej książki, oraz o. Czesław Brud, administrator klasztoru, i o. Konstancjusz Kunz, dyrektor Wydawnictwa Paulinianum. Spotkanie prowadził Marek Soczyk z Jasnogórskiej Fundacji „Pro Patria”.
Renowacja Bazyliki Jasnogórskiej została dokonana w ramach projektu kluczowego „Kompleksowa restauracja zabudowań Klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze”, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Historyczny Apel Jasnogórski i historyczne zdjęcie

Reklama

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia 2013 r. minęła 60. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski i Matki Kościoła w intencji Ojczyzny i Kościoła. Jubileuszowe rozważanie apelowe w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej poprowadził o. Zachariasz Jabłoński – definitor generalny Zakonu Paulinów. Modlitwie apelowej natomiast przewodniczył inicjator wieczornej modlitwy Polaków o. Jerzy Tomziński – były generał Zakonu Paulinów i przeor Jasnej Góry, bliski współpracownik kard. Stefana Wyszyńskiego.
Uroczystego, jubileuszowego błogosławieństwa udzielił metropolita częstochowski abp Wacław Depo, któremu towarzyszył o. Jerzy Tomziński. Na jubileuszowym Apelu Jasnogórskim byli obecni m.in. o. Izydor Matuszewski – generał Zakonu Paulinów i o. Roman Majewski – przeor Jasnej Góry.

Bp Ignacy Dec i ks. Franciszek Rząsa – nowi konfratrzy

Podczas uroczystej Mszy św. celebrowanej 8 grudnia br. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej biskup diecezji świdnickiej prof. Ignacy Dec i ks. dr Franciszek Rząsa z Jarosławia zostali przyjęci do konfraterni paulińskiej. Eucharystii przewodniczył bp Ignacy Dec, a koncelebrowali m.in: o. Izydor Matuszewski – generał Zakonu Paulinów; o. Arnold Chrapkowski – wikariusz generalny Zakonu; definitorzy generalni – o. Zachariasz Jabłoński i o. Piotr Polek; o. Jan Berny – sekretarz generalny Zakonu; o. Roman Majewski – przeor Jasnej Góry. Homilię wygłosił bp Dec. – Dzisiaj, gdy patrzymy na Maryję Niepokalanie Poczętą, uświadamiamy sobie, że z Maryją wszystko pokonamy, wszystko zwyciężymy, bo Ona, rodząc Jezusa, przyczyniła się do zwycięstwa nad szatanem – podkreślił.
Na zakończenie Eucharystii bp Ignacy Dec na znak wdzięczności przekazał trzy pierścienie przygotowane na 10-lecie istnienia diecezji świdnickiej. – Jesteśmy tutaj obaj z ks. Franciszkiem, znamy się od lat wczesnych kapłańskich, byliśmy razem na studiach i dzisiaj nas spotyka razem wielkie wyróżnienie. Nie wiemy, jak mamy dziękować, Ojcze Generale, ale tak, jak potrafimy, z pełnych naszych serc kapłańskich bardzo dziękujemy za ten wielki dar, za to dzisiejsze włączenie nas do konfraterni Zakonu Paulinów. Jest to dla nas naprawdę wielkie wyróżnienie. Obiecujemy, że będziemy szerzyć kult Matki Bożej Jasnogórskiej na wszystkich drogach naszego życia – wyznał.

O. Stanisław Tomoń OSPPE - Rzecznik Jasnej Góry

2013-12-17 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowacja: Na papieskiej Mszy w Preszowie może być nawet 50 tys. wiernych

2021-07-23 19:06

[ TEMATY ]

Msza św.

Słowacja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na Mszy św. w obrządku wschodnim, którą celebrować będzie papież Franciszek we wrześniu w Preszowie, na wschodzie Słowacji, może być nawet 50 tys. wiernych - prognozowali w piątek przedstawiciele Kościoła i tego słowackiego miasta. Przed 26 laty do Preszowa pielgrzymował św. Jan Paweł II.

Wizyta Franciszka ma szczególne znaczenie dla grekokatolików, ponieważ papież będzie przewodniczyć liturgii w ważnym dniu, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego - powiedział greckokatolicki metropolita Preszowa, arcybiskup Jan Babjak.

CZYTAJ DALEJ

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

Tokio 2020 [NA ŻYWO]

2021-07-23 22:19

[ TEMATY ]

Tokio 2020

PAP

24.07.2021, 11:34

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję