Reklama

Ze świata

UE bez serca. Organizacja broniąca praw człowieka Amnesty International oskarżyła kraje unijne o to, że bronią się przed napływem uchodźców z ogarniętej konfliktem Syrii. „Przywódcy UE powinni pochylić głowy ze wstydu” – głosi komunikat organizacji.

Caritas Internationalis prowadzi kampanię: „Jedna rodzina ludzka – żywność dla wszystkich”. Poparcie dla tej inicjatywy wyraził Ojciec Święty Franciszek, który w swoim orędziu wezwał do podjęcia starań o to, aby wszyscy mieli dostęp do pożywienia, co jest „prawem danym przez Boga”. Kampania jest wspólną akcją 164 Caritas, które działają w 200 krajach świata. Obecnie ponad 840 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do odpowiedniej żywności.

Człowiekiem roku amerykańskiego magazynu „Time” został papież Franciszek. – Rzadko się zdarza, by nowy aktor na światowej scenie przyciągnął tak szybko tyle uwagi zarówno młodych, jak i starszych, wierzących i wątpiących – wyjaśniała Nancy Gibbs, redaktor naczelna „Time’a” .

Kapłan o polskich korzeniach – ks. Joseph R. Kopacz został ogłoszony przez papieża Franciszka biskupem amerykańskiej diecezji Jackson w stanie Missisipi. Biskup nominat urodził się w 1950 r. w mieście Dunmore w stanie Pensylwania (diecezja Scranton).

Sąd Najwyższy Australii anulował „małżeństwa” homoseksualne zawarte w stolicy kraju – Canberze. Podkreślił, że to do parlamentu należy decyzja o legalizacji takich związków, które na poziomie federalnym są zakazane, gdyż małżeństwo jest zdefiniowane jako związek mężczyzny i kobiety.

Belgijski Senat opowiedział się za eutanazją dzieci. 12 grudnia br. poparł znaczną większością głosów projekt skandalicznej ustawy, przewidującej rozszerzenie prawa do eutanazji na śmiertelnie chore osoby niepełnoletnie, jeżeli opiekunowie wyrażą na to pisemną zgodę.

W Indii Sąd Najwyższy uznał, że stosunek homoseksualny jest „niezgodnym z naturą czynem przestępczym”, utrzymując w mocy prawo pochodzące z czasów kolonialnych.

Kard. Lubomyr Huzar

Emerytowany arcybiskup większy kijowsko-halicki kard. Lubomyr Huzar stwierdził, że obecny rząd „nie postępuje normalnie”. – Władza powinna dziękować Bogu, że naród zachowuje się tak delikatnie, nawet jeśli zajęto jeden czy drugi budynek, bo może być znacznie gorzej – powiedział. Taki pogląd wyraził w rozmowie z jednym z działaczy z tzw. sektora społecznego Euromajdanu w Kijowie. Zdaniem hierarchy, tej władzy nie można tolerować, trzeba ją potępić za to, co robi. Należy głośno mówić, jak ona postępuje i „niech potem nie dziwi się, że dochodzi do takich wybryków, bo jest to głos narodu”. Zdaniem kard. Huzara, władza przegrywa, ponieważ nie jest godna swego ludzkiego powołania.

W poszukiwaniu dróg wyjścia z kryzysu

Trzej byli prezydenci Ukrainy: Leonid Krawczuk, Leonid Kuczma i Wiktor Juszczenko spotkali się 12 grudnia br. z członkami grupy inicjatywnej „Pierwszego Grudnia” w celu znalezienia sposobów wyjścia z kryzysu, jaki przeżywa obecnie ten kraj, oraz nawiązania dialogu między władzą a narodem. Było to już drugie spotkanie byłych prezydentów z przedstawicielami społeczeństwa. Dzień wcześniej rozmawiali oni z reprezentantami inteligencji, ludźmi Kościołów i środowiskami twórczymi, którzy zaprosili ich do dialogu.
Z komunikatu wynika, że członkowie grupy inicjatywnej „Pierwszego Grudnia” chcą włączyć do dialogu szeroki krąg uczestników, przedstawicieli i zwolenników różnych sił politycznych.
Szef państwa Wiktor Janukowycz zaprosił wszystkie siły polityczne, środowiska społeczne i duchowieństwo do ogólnonarodowego dialogu. 11 grudnia wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Cathrine Ashton oświadczyła, że prezydent Ukrainy obiecał jej, iż w ciągu doby podejmie wysiłki w celu rozwiązania obecnej sytuacji w kraju.
Ukraina zapewnia, że wciąż jest zainteresowana umową stowarzyszeniową z Unią Europejską. Wicepremier Serhij Arbuzow powiedział w Brukseli, że rząd w Kijowie w bliskiej przyszłości podpisze unijno-ukraińskie porozumienie. Przekonywał, że Ukraina nie zamierza zboczyć z drogi zbliżenia z Unią Europejską. Podczas rozmów w Brukseli uzgodniono m.in., że Ukraina i Unia Europejska opracują mapę drogową wprowadzenia w życie umowy stowarzyszeniowej, a w ramach dwustronnych konsultacji dogłębnie przeanalizowane zostaną wszystkie kwestie z nią związane. – Nie ma lepszego sygnału, jaki można by wysłać obywatelom, którzy pokojowo protestują i chcą bezpiecznej i dostatniej przyszłości, niż szybkie podpisanie umowy stowarzyszeniowej – powiedział unijny komisarz ds. rozszerzenia Stefan Fuele. Jego zdaniem, biorąc pod uwagę pogarszającą się sytuację ukraińskiej gospodarki, szybkie działania w tym celu są konieczne. Fuele dodał, że nie rozmawiano o rozmiarze pomocy finansowej dla Ukrainy.
Przypomnijmy: manifestacje na Placu Niepodległości w Kijowie rozpoczęły się 21 listopada 2013 r. po tym, jak rząd ogłosił, że rezygnuje z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Początkowo miały one charakter wyłącznie prozachodni. Po brutalnej pacyfikacji milicji 30 listopada hasła stały się otwarcie antyrządowe.

Feministyczny projekt wylądował w koszu

Reklama

Słowami: „Zwyciężyliśmy! Feministyczny gniot został wyrzucony do kosza” europoseł Konrad Szymański skomentował odrzucenie przez Parlament Europejski tzw. sprawozdania Estreli. Przyjęto alternatywny projekt złożony przez konserwatystów (EKR) i chadeków (EPP). – Sprawozdanie Estreli było oparte na całkowicie bezpodstawnym założeniu, że tzw. prawa reprodukcyjne są prawami człowieka. Na tym kłamliwym fundamencie zbudowano monstrualny tekst, który notorycznie ingerował w kompetencje wyłączne państw członkowskich UE – skomentował po głosowaniu europoseł Szymański. Wyjaśnił, że w sprawozdaniu wielokrotnie przywoływane były prawa człowieka w kontekście aborcji, obowiązkowej edukacji seksualnej czy antykoncepcji. – Sprawozdanie było jednym wielkim nadużyciem prawa międzynarodowego, traktatów UE i procedur parlamentarnych.

cudzysłów

Nigdy nie wolno sprzedawać czy kupować osoby ludzkiej jak jakiegoś towaru. Ten, kto jej używa i ją wykorzystuje, także choćby pośrednio, staje się wspólnikiem w tym uciemiężeniu.
Papież Franciszek

Nowenna w intencji polityków

Po wielkich i pokojowych manifestacjach w głównych miastach całej Francji, a zwłaszcza po dwóch ogólnokrajowych manifestacjach w Paryżu, z których każda liczyła ponad milion uczestników, socjalistyczny rząd francuski z prezydentem na czele, pokazał, że wcale nie zamierza liczyć się z narodem w sprawach szanowania najbardziej podstawowych, a tym samym najważniejszych praw natury ludzkiej i wywodzących się z niej podstaw naszej cywilizacji i kultury. Na szczęście Francuzi, a zwłaszcza katolicka młodzież, często nazywana pokoleniem „Jana Pawła II”, nie mają wcale zamiaru rezygnować z dalszej walki.
Najnowszym tego przykładem jest akcja z ostatnich dni. Wobec faktu, że władza w ogóle nie liczy się z narodem i jego prawdziwym dobrem, grupa młodzieży francuskiej z Tuluzy, Aix-en-Provence, Nantes i okręgu paryskiego zwróciła się do wszystkich „obywateli dobrej woli”, którym zależy na ratowaniu Francji, z propozycją użycia najsilniejszej broni: modlitwy i postu w czasie Wielkiej Nowenny przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Maryi.
Zaproponowano odmawianie specjalnych modlitw, zatwierdzonych przez Kościół, przez dziewięć dni Nowenny i post ścisły w piątek, 6 grudnia 2013 r. w intencji parlamentarzystów i pokoju w kraju, a szczególnie w intencji prezydenta republiki i wszystkich członków jego socjalistycznego rządu. Inicjatorzy spodziewają się, że Nowenna sprawi, iż katolicy francuscy zrozumieją i uświadomią sobie obowiązek i ważność stałej modlitewnej pamięci za tych, którzy nami rządzą, a tym samym, włączenia ich do codziennego pacierza.
Ks. Jan Robakowski

2013-12-17 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ivan Rupnik autorem obrazu na 10. Światowe Spotkanie Rodzin

2021-07-29 13:17

[ TEMATY ]

obraz

obraz

spotkanie rodzin

Światowe Spotkanie Rodzin

www.diocesidiroma.it

W Watykanie zaprezentowano oficjalny obraz, który będzie towarzyszył Światowemu Spotkaniu Rodzin 2022 w Rzymie. Namalowane farbami winylowymi dzieło zatytułowane „To wspaniałe misterium” przedstawia kilka scen z biblijnego wesela w Kanie Galilejskiej. Jego autorem jest Marko Ivan Rupnik, ksiądz i artysta ze Słowenii.

10. Światowe Spotkanie Rodzin będzie przebiegać pod hasłem "Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”. Spotkanie, w którym weźmie udział także papież, zaplanowano na 22-26 czerwca 2022 i ma stanowić zamknięcie ogłoszonego przez papieża Franciszka w marcu „Roku Rodziny Amoris-laetitia”. Początkowo miało się ono odbyć w tym roku, zostało jednak przesunięte na 2022 ze względu na pandemię koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ

Św. Maksymilian Maria Kolbe – Rycerz Niepokalanej

Niedziela podlaska 31/2018, str. VII

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Z pewnością większości kojarzy się przede wszystkim z obozowym pasiakiem i oddaniem życia za współwięźnia, jednak jego męczeńską śmierć poprzedziło wiele lat równie heroicznej walki, aby zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną

Dwie korony

CZYTAJ DALEJ

Chełm. Nowy proboszcz w parafii Rozesłania Świętych Apostołów

2021-07-29 16:13

Tadeusz Boniecki

Parafia Rozesłania Św. Apostołów w Chełmie ma nowego proboszcza. Został nim ks. kan. Jacek Lewicki, dotychczasowy duszpasterz akademicki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Liturgicznego wprowadzenia nowego proboszcza do wspólnoty parafialnej dokonał abp Stanisław Budzik. Poprzedni proboszcz ks. kan. Józef Piłat przeszedł na emeryturę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję