Był to kolejny krok w formacji przyszłego diakona stałego, który na co dzień służy w swojej wspólnocie parafialnej Świętego Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej jako mąż, ojciec, katecheta i nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej.
Służyć Kościołowi
Bystrzyczanin zanim przyjął posługę wraz z innymi kandydatami do diakonatu stałego, uczestniczył w dniu skupienia prowadzonym przez ks. Przemysława Senia – wikariusza biskupiego ds. Formacji Stałej Kapłanów diecezji opolskiej oraz ks. kan. Tomasza Gwizdka – odpowiedzialnego za diakonat stały w diecezji świdnickiej. Był to czas wspólnej modlitwy, refleksji i umocnienia w powołaniu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Uroczystej Eucharystii 26 stycznia w parafii św. Jana Pawła II w Opolu przewodniczył bp Rudolf Pierskała. - Kościół wzywa cię dziś do służby Bożej słowami: pomagaj prezbiterom i diakonom w wykonywaniu ich urzędu, i jako nadzwyczajny szafarz udzielaj Komunii Świętej wiernym, a także zanoś ją chorym. Staraj się głębiej przeżywać Ofiarę eucharystyczną i na jej wzór kształtować własne życie - podkreślił biskup pomocniczy diecezji opolskiej.
Reklama
- Szczególnym momentem była modlitwa, podczas której bp Pierskała wyciągnął ręce nade mną, udzielając błogosławieństwa, a następnie przekazując patenę z chlebem, zwrócił się do mnie: „Przyjmij naczynie z chlebem do sprawowania Eucharystii i tak postępuj, abyś mógł godnie służyć Kościołowi przy stole Pańskim.” Już w sobotę po tym wydarzeniu, na prośbę kapłana, który tego dnia nie mógł odwiedzić chorych, miałem okazję odbyć swoją pierwszą praktykę akolicką, zanosząc Komunię Świętą dwudziestu chorym. To był wyjątkowy czas i głębokie przeżycie” – wspominał Norbert Ryznar.
Uroczystość zgromadziła nie tylko bliskich nowo ustanowionego akolity, w tym ks. kan. Andrzeja Ćwika, proboszcza z Bystrzycy Kłodzkiej, ale także miejscową wspólnotę parafialną. Chór parafialny podkreślił swoim śpiewem uroczysty charakter liturgii. Po Mszy świętej parafianie i gospodarze parafii ojcowie oblaci zaprosili uczestników na wspólne spotkanie przy stole, co sprzyjało rozmowom i dzieleniu się radością.
Akolitat i co dalej?
Akolitat to jeden z etapów formacji do diakonatu stałego i wiąże się ze szczególną misją służby Eucharystii. Norbert Ryznar, jako akolita, może udzielać Komunii Świętej, zanosić ją chorym oraz wystawiać Najświętszy Sakrament do adoracji. Jest to istotne zobowiązanie, które jeszcze bardziej angażuje go w życie Kościoła i misję głoszenia Ewangelii.
Dodajmy, że kandydat do diakonatu odbył już rozmowę kanoniczną z bp. Markiem Mendykiem. Natomiast bezpośrednim przygotowaniem do sakramentu święceń w stopniu diakonatu były pięciodniowe rekolekcje. Był to czas intensywnej modlitwy i formacji, który jeszcze bardziej ugruntował powołanie Norberta Ryznara do posługi w Kościele. Wkrótce planowana jest także sama uroczystość święceń.
W diecezji świdnickiej mamy już dwóch diakonów stałych: dk. Tadeusza Dubickiego ze Świdnicy i dk. Henryka Smolnego z Kiełczyna.