Reklama

Polska

Ufortyfikował Polskę przez duszpasterstwo maryjne

Niedziela Ogólnopolska 50/2013, str. 14

Krzysztof Świertok

W intencji o. dr. Jerzego Tomzińskiego, najstarszego paulina, który 24 listopada br. ukończył 95. rok życia, została odprawiona jubileuszowa Msza św. dziękczynna. W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej 4 grudnia Eucharystii przewodniczył ks. Ryszard Umański, asystent częstochowskiego oddziału „Civitas Christiana”. – Ojcze Jerzy, dziękujemy za miłość, za przykład, za piękny wzór miłości do Matki Boga i do naszej Ojczyzny – powiedział na wstępie Eucharystii.

Mszę św. koncelebrowali: o. Izydor Matuszewski – generał Zakonu Paulinów, o. Piotr Polek – definitor generalny Zakonu, o. Jan Pach – dyrektor Jasnogórskiej Biblioteki Maryjnej, o. Józef Płatek – były generał Zakonu, o. Eustachy Rakoczy – jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości, o. Melchior Królik – jasnogórski archiwista. Przybyli także przedstawiciele Tygodnika Katolickiego „Niedziela” – ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny, i zastępcy: red. Lidia Dudkiewicz i ks. red. Mariusz Frukacz. Ks. Skubiś mówił w kazaniu: – Jesteśmy oczarowani osobowością czcigodnego Jubilata, znamy go od wielu lat i podziwiamy mądrość, umiar, delikatność, roztropność i wiele innych pięknych cnót. Są to cnoty kapłana, zakonnika, ale także cnoty męża stanu. O. Jerzy nosi w swoim życiorysie wielkie znaki czasów trudnych dla Ojczyzny. W czasach komunizmu, wsparty przez wielkiego prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, prowadził klasztor jasnogórski jako człowiek Matki Bożej. Fortecą było duszpasterstwo maryjne. Fortecą było oparcie duszpasterstwa o tron Królowej Polski – kontynuował ks. Skubiś. Zwrócił uwagę, że o. Tomziński umiał czytać znaki czasu.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. o. Jerzy Tomziński wyznał: – Jak można podziękować Bogu nieskończenie dobremu, miłosiernemu, pełnemu dobroci za wszystkie łaski? Jak można podziękować Matce Bożej z aniołami, ze wszystkimi świętymi?... Zostaje tylko pragnienie, żeby w wieczności śpiewać: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu”. Wszystkim zgromadzonym Jubilat podziękował za obecność i modlitwę.

Po Mszy św. w Oddziale Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie odbyło się okolicznościowe spotkanie. O. Tomziński przedstawił historię Apelu Jasnogórskiego, którego 60. rocznica powstania przypadała 8 grudnia 2013 r. Był on tym zakonnikiem, który ogłosił 60 lat temu, że wolą uwięzionego prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego jest, aby Polacy codziennie o godzinie 21.00 modlili się do Matki Bożej w łączności z Jasną Górą. 8 grudnia 1953 r. o. Tomziński, jako przeor Jasnej Góry, w Kaplicy Cudownego Obrazu poprowadził pierwszy, historyczny Apel Jasnogórski w grupie pięciu osób, w łączności z tysiącami wiernych zgromadzonych przed Szczytem Jasnogórskim.

– To o. Jerzy Tomziński przyprowadził nasze Stowarzyszenie na Jasną Górę, abyśmy trwali przy Maryi – mówiła Izabela Tyras, przewodnicząca Rady częstochowskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Natomiast o więziach o. Tomzińskiego z „Niedzielą” mówiła red. Lidia Dudkiewicz. – Zawsze korzystaliśmy z wielkiego bogactwa duchowego i intelektualnego o. Jerzego, który należał do zespołu redakcyjnego „Niedzieli” po jej wznowieniu w 1981 r. To jest skarbnica wiedzy o Jasnej Górze i Polsce, niezwykły świadek dziejów ostatnich dziesięcioleci – mówiła. – O. Jerzy to człowiek wielkiej wiary i pokory – dodał o. Jan Pach, paulin z Jasnej Góry. Przemawiali też przedstawiciele oddziałów terenowych Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” wraz z prezesem Zarządu Maciejem Szepietowskim. Na ręce Ojca Jubilata złożone zostały m.in. listy gratulacyjne od posłów PiS: Jadwigi Wiśniewskiej i Szymona Giżyńskiego oraz album okolicznościowy przygotowany przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Wśród gości urodzinowych były też przedstawicielki Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Uczestnicy spotkania obejrzeli występ uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Małego Powstańca w Częstochowie. Oczywiście, był też urodzinowy tort.

Jubileusz przygotował częstochowski oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” na czele z przewodniczącą Izabelą Tyras.

2013-12-10 13:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do zobaczenia Andrzeju u Pana - w środę w wypadku zginął jeden z liderów Wojowników Maryi

2021-08-05 08:17

facebook.com/sanktuariumsierpc

W środę w wypadku zginął lider Wojowników Maryi Sierpc Andrzej Mosakowski - informuje parafia św. Benedykta w Sierpcu.

Jak czytamy w informacji na profilu parafii:

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Abp Stanisław Gądecki: Duszpasterstwo po pandemii

2021-08-05 09:14

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

pandemia

Karol Porwich/Niedziela

W okresie wychodzenia z pandemii niezbędne jest „solidne zaangażowanie w nową ewangelizację, czyli w odnowioną misyjność wszystkich podmiotów kościelnych, rozwój katechezy dla dorosłych, młodzieży i dzieci, a zwłaszcza odważniejszą promocję wspólnot, ruchów i stowarzyszeń podejmujących formację wiernych - pisze abp Stanisław Gądecki w artykule dla KAI. Z niepokojem stwierdza, że okres pandemii odsłonił źródła poważnego kryzysu w Kościele, co wymaga dziś przezwyciężenia.

Jednocześnie Przewodniczący Episkopatu krytycznie ocenia jednostronne narzucanie radykalnych ograniczeń w kościołach przez władzę świecką, bez należytej konsultacji, wobec czego stawia pytanie: Czy takie działania nie pozostają w sprzeczności z Konstytucją RP oraz Konkordatem? Jego zdaniem, „mimo gwarancji konstytucyjnych i konkordatowych Kościół został potraktowany przez państwo gorzej niż przedsiębiorstwa handlowe; jako dziedzina niekonieczna do życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję