Reklama

Niedziela w Warszawie

Bielańska szkoła sukcesu

Choć Archidiecezjalne Liceum bł. Romana Archutowskiego może pochwalić się osiągnięciami uczniów i niezłymi wynikami w rankingach, to jednak nie statystyki w są najważniejsze. – Chcemy, aby nasi absolwenci byli dobrze wykształceni i przygotowani do dalszej nauki, ale także zależy nam, aby byli dobrymi, uczciwymi Polakami – podkreśla Tomasz Kowalczyk. – Kard. Józef Glemp zakładał naszą szkołę z myślą, że będzie ona zarówno kuźnią dla elity intelektualnej, jak i moralnej naszego społeczeństwa.

Nie tylko dla „orłów” i „aniołków”

Myliłby się jednak ten, kto myśli, że w liceum i gimnazjum są same „aniołki”. Na Bielany przyjmowane są także „trudniejsze przypadki”. Zdarza się, że bezradni rodzice proszą dyrektora o pomoc. – To przecież jedna z misji szkoły katolickiej. Nie boimy się wyzwań, ale dbamy o to, by odsetek dzieciaków o trudniejszym charakterze nie był zbyt duży, bo wówczas mogłaby „zepsuć” się cała klasa – tłumaczy dyrektor.

Reklama

Jeśli zaś chodzi o wyniki w nauce, to szkoła stawia na współpracę z Uniwersytetem kard. Stefana Wyszyńskiego. Dzięki podpisanej umowie częstymi gośćmi w liceum są profesorowie, ale także uczniowie mają okazję słuchać wykładów w uniwersyteckich aulach. Jakie są tego efekty?

– Nie sztuką jest przyjąć samych orłów do szkoły i orłów wypuścić. Wiele trudniejszym procesem edukacyjnym jest przyjąć średnich albo słabych, aby wypuścić w świat dobrych i bardzo dobrych maturzystów – podkreśla ks. dr Sylwester Jeż, dyrektor Centrum Edukacyjnego, pod które podlega gimnazjum i liceum na Bielanach.

Potwierdza to ranking tzw. edukacji wartości dodanej, w którym oblicza się postępy uczniów. Badanie sprawdza, czy uczniowie na koniec etapu edukacji, mają lepsze wyniki, niż przed przyjściem do liceum. – Od początku tego rankingu mamy przyznany tytuł „Szkoły Sukcesu”, czyli dobrze rozwijamy ich zdolności – wskazuje Kowalczyk. Innym dowodem na skuteczność Archutowskiego jest fakt, że w ciągu 15 lat nie było przypadku oblanej matury, a zdecydowana większość abiturientów zdaje egzamin dobrze i bardzo dobrze.

Bezpieczna enklawa

Reklama

Początkowo do szkoły uczęszczali jedynie chłopcy. Placówka zmieniła charakter na koedukacyjny kilka lat temu. – Ten system się sprawdza. Niemniej akcentujemy odmienną rolę kobiet i mężczyzn w rodzinie – tłumaczy dyrektor.

Placówka dysponuje obszernymi salami lekcyjnymi, bardzo dobrymi obiektami sportowymi oraz internatem, z którego korzysta ok. 30 proc. uczniów. – Nieliczne szkoły prywatne mogą pochwalić się takimi warunkami – podkreśla ks. dr Sylwester Jeż, dyrektor Centrum Edukacyjnego, pod które podlegają szkoły na Bielanach.

Tak jak na katolicką szkołę przystało nie brakuje tu miejsca na modlitwę, rekolekcje, dni skupienia. Msze święte są tu wplecione w obchody wszystkich ważniejszych uroczystości. Uczniowie mają do dyspozycji pokamedulski kościół oraz kaplicę domu rekolekcyjnego. – Cieszy mnie współpraca, która nawiązała się między liceum, a Seminarium Misyjnym Redemptoris Mater – mówi Kowalczyk. – Kilku młodych chłopaków z Drogi Neokatechumenalnej w klasie maturalnej uczyło się w naszym liceum, a mieszkali w pobliskim seminarium. Już pięciu naszych absolwentów jest teraz ich alumnami.

*

Archidiecezjalne liceum bł. Romana Archutowskiego obchodzi właśnie 15-lecie. Jubileusz szkoły to okazja do spotkania wychowanków archidiecezjalnego zespołu szkół – gimnazjum bł. ks. Jerzego Popiełuszki i liceum ogólnokształcącego bł. ks. Romana Archutowskiego. – Nasi absolwenci studiowali na niemal wszystkich renomowanych uczelniach w Polsce. Są też tacy, którzy kontynuowali naukę za granicą. Wśród wychowanków mamy więc inżynierów, lekarzy, prawników, ekonomistów, a także księży – mówi dyrektor Tomasz Kowalczyk.

Podczas jubileuzowej uroczystości szkolnej odsłonięto popiersie patrona bł. ks. Romana Archutowskiego. W ten sposób udało sie połączyć jubileusz szkoły i 70. rocznicę śmierci jej patrona. Ks. Archutowski nie znalazł się tu przez przypadek. Jest on bowiem jedynym w archidiecezji warszawskiej dyrektorem szkoły, którego Kościół wyniósł na ołtarze. – Mam więc skąd czerpać wzór dla siebie i moich podopiecznych – podkreśla dyrektor Kowalczyk

Szczegółowe informacje o Archidiecezjalnym Liceum i Gimnazjum można znaleźć na stronach: www.archutowski.edu.pl i www.popieluszko.edu.pl

2013-12-05 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patriotyzm zamiast gender

„Dobra zmiana” dociera także do szkół. W tym roku nakreślone są jedynie kierunki zmian, które nadejdą w przyszłym roku

Skrajnie lewicowym środowiskom polityka oświatowa Prawa i Sprawiedliwości pewnie się nie spodoba. Przecież od wielu lat wspierały one zmiany, których celem było „oduczenie” dzieci i młodzieży narodowej tożsamości. Sprawdzony model patriotyzmu został zastąpiony bliżej nieokreślonym modelem europejskości.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Pielgrzymkowe dziękczynienie

2021-09-18 16:21

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Akcji Katolickiej

Już po raz kolejny Akcja Katolicka z parafii św. Anny ze swoim duszpasterzem ks. Andrzejem Milczarkiem i grupą parafian udała się z okazji 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej na pielgrzymkę której trasa prowadziła przez ciekawe i historyczne miejsca z pięknymi zabytkami takie jak: Chęciny ( Jaskinia Raj ) , Łysą Górę ( klasztor Świętego Krzyża), Roztocze ze,, szlakiem szumów", Zwierzyniec ( kościół na wyspie pw. św. Jana Nepomucena ), Krasnobród ( Sanktuarium Nawiedzenia NMP z kapliczką objawień na wodzie ), Lublin, który zachwyca Starym Miastem, którego sercem jest zamek królewski z kaplicą św. Trójcy. Miejscami w których modliliśmy się w intencjach wszystkich dzieł ewangelizacyjnych naszej diecezji były: Kaplica Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, Archikatedra i Bazylika oo. Dominikanów w Lublinie, Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej z cudowna figurka w Wąwolnicy. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Nałęczowie-miasto i uzdrowisko z którym związani byli S. Żeromski, B. Prus, H. Sienkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję